Народний депутат України від фракції «Слуга народу», голова постійної делегації України в Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Ліза Ясько повідомила, що під час засідання Комітету ПАРЄ 13 жовтня порушила питання доступу навчання і спілкування українською мовою в анексованому Росією Криму.
За словами депутата, на засіданні слухався звіт комісара Ради Європи з прав людини Дуні Міятович за 2019 рік, після чого Ясько звернула увагу на те, що у звіті не відображена ситуація з українською мовою в Криму.
«Станом на 2020 рік російська окупаційна влада в Криму закрила всі навчальні заклади, де навчалися українською мовою, і залишила лише кілька закладів, де викладають кримськотатарською мовою. Приблизно пів мільйона українців у Криму позбавлені можливості спілкуватися, навчати дітей рідною мовою. Комісар обіцяла вивчити та стежити за цим питанням, утім, про конкретні кроки для захисту української мови в Криму пані комісар не висловилася», – зазначила Ясько.
Вона також нагадала, що в 2017 році Міжнародний Суд ООН зобов'язав Росію забезпечити українців у Криму правом навчатися українською мовою.
«Продовжуватиму працювати, щоб питання української мови в Криму було в порядку денному комісара – до деокупації півострова», – додала депутат.
У червні цього року Україна закликала Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин Ламберто Заньєра звернути увагу на тяжке становище населення анексованого Криму.
Постійний представник президента України в АРК Антон Кориневич у жовтні 2019 року повідомляв, що в Криму постійно скорочується кількість дітей, які навчаються українською і кримськотатарською мовами, на той момент українською навчалися 250 дітей, а кримськотатарською – 6000.
Російська влада анексованого Криму звела до мінімуму кількість годин кримськотатарської та української мов у загальноосвітніх школах. Про те, що влада позбавляє кримських татар можливості вивчати рідну мову в школах, повідомляли представники Меджлісу кримськотатарського народу.
При цьому стаття 10 ухваленої на півострові після анексії півострова «Конституції республіки Крим», надає статус державного кримськотатарській, українській та російській мовам.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.