Колишньому українському в'язневі Кремля, режисерові Олегу Сенцову вручили міжнародну нагороду Ukrainian ID Awards, «за незламну силу в боротьбі за ідеали свободи».
Урочиста церемонія вручення пройшла 21 жовтня в Українському домі в Києві, повідомляє кореспондент Крим.Реалії.
Олег Сенцов, отримавши нагороду, закликав не забувати про інших українських політв'язнів.
«100 чоловік у Росії, більшість із яких – кримські татари, і 227 осіб у тюрмах Донбасу. І це як мінімум, можливо, більше. Путін звільнив наймедійніших, найвідоміших, щоб на нього це перестало тиснути. Я хочу, щоб ми продовжили всі разом тиснути, поки він не віддасть всіх. Дякую», – сказав він.
Олег Сенцов став першим лауреатом премії Ukrainian ID Awards, яка була заснована в 2018 році з ініціативи громадянського суспільства під егідою Фонду гуманітарної розвитку України.
Ukrainian ID Awards щорічно вручається в Каневі на Тарасовій горі під час спеціальної урочистої церемонії Міжнародного економіко-гуманітарного форуму Ukrainian ID. Премією Ukrainian ID Awards мали намір щорічно відзначати лауреатів, які зробили значний внесок у розвиток економіки, гуманізацію суспільства і примноження культурного капіталу.
Справа Сенцова та Кольченка
Кримського режисера Олега Сенцова і анархіста Олександра Кольченка затримали представники російських спецслужб у Криму в травні 2014 року за звинуваченням в організації терактів на півострові. У серпні 2015 року Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив Сенцова до 20 років колонії суворого режиму за звинуваченням у терористичній діяльності на території Криму. Кольченко отримав 10 років колонії. Обидва свою провину не визнали.
Олег Сенцов відбуває покарання в місті Лабитнангі, на півночі Росії. Олександр Кольченко перебуває в колонії міста Копейськ, на Уралі.
Після 145 днів голодування з вимогою звільнити всіх українських політв'язнів, які перебувають у російських в'язницях, Сенцов «письмово погодився на прийом їжі». Він назвав це «вимушеним заходом через загрозу насильницького годування». Amnesty International заявила, що примусове годування є катуванням. 25 жовтня 2018 року Сенцову присудили премію Європарламенту «За свободу думки» імені Сахарова.
Правозахисний центр «Меморіал» вніс Сенцова і Кольченка в список політв'язнів. Петицію на сайті Білого дому із закликом врятувати засудженого в Росії Олега Сенцова підписали понад 100 тисяч осіб.