У Києві на Майдані Незалежності 1 жовтня відбулася акція на підтримку громадського журналіста, блогера з Криму Нарімана Мемедемінова, якого російські правоохоронці звинувачують у публічних закликах до тероризму.
Активісти прийшли на акцію з зображеннями Мемедемінова і плакатами «Журналістика не злочин», «Свободу Наріману», «Свободу громадському журналісту Наріману Мемедемінову», повідомляє кореспондент Крим.Реалії.
«Сьогодні він виступає з останнім словом і ми: колеги, просто небайдужі люди, активісти, правозахисники вирішили сюди прийти і підтримати. Щоб він знав, що ми його не залишаємо, пам'ятаємо і ми про нього говоримо», – розповів учасник акції, український журналіст Тарас Ібрагімов.
За словами координатора правозахисної організації «Крим.SOS» Таміли Ташевої, Наріман Мемедемінов є одним із перших громадських журналістів у Криму, а всі звинувачення проти нього – надумані.
«Він, після заснування руху «Кримська солідарність», був зачинателем такого поняття, як громадська журналістика. Він як сам висвітлював події, так і передавав відео і фотографії, які знімав у Криму, для використання в українських ЗМІ. Його звинувачують, як і інших наших хлопців у Криму, в екстремізмі, тероризмі, і зрозуміло, що це не має ніякого відношення до реальних дій», – сказала Ташева.
Усього в акції взяло участь приблизно 30 осіб.
Російський прокурор Олексій Айдінов запросив шість років колонії загального режиму для громадського журналіста Нарімана Мемедемінова, обвинуваченого в публічних закликах до тероризму.
Увечері, 1 жовтня, планувалося, що Наріман Мемедемінов повинен виступити з останнім словом у Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону.
Справа Нарімана Мемедемінова
Наріман Мемедемінов – кримськотатарський блогер, громадянський журналіст. До арешту Мемедемінов співпрацював з низкою українських ЗМІ, в тому числі з Крим.Реалії.
Російські силовики затримали його наприкінці березня 2018 року. Мемедемінова звинуватили за ч.2 ст. 205 Кримінального кодексу Росії (публічні заклики до здійснення терористичної діяльності, здійснені з використанням мережі Інтернет). У жовтні 2019 року російський суд засудив його до двох з половиною років ув'язнення в колонії-поселенні. Мемедемінов своєї провини не визнав.
Претензії у російських силовиків викликав відеоблог на YouTube, який Мемедемінов вів із 2013 до 2015 року. В ньому розміщені кілька десятків відеороликів із коментарями політичних подій і тем, закликами дотримуватися норм ісламу і думками про російські державні свята: День захисника вітчизни, Міжнародний жіночий день, День захисту дітей та інші.
Прокуратура АРК 23 березня 2018 року внесла до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за ознаками кримінальних злочинів, передбачених ч. 2 ст. 146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини), ч. 2 ст. 162 (порушення недоторканності житла) Кримінального кодексу України.
Національна спілка журналістів України (НСЖУ) назвала арешт Мемедемінова в Криму «порушенням прав на свободу думки, вільне отримання і поширення інформації, в тому числі за допомогою мережі Інтернет».
Російський правозахисний центр «Меморіал» у 2018 році визнав Мемедемінова політв'язням.
21 вересня 2020 року він звільнився з російської колонії-поселення у Ростовській області Росії. Він відбув весь термін ув'язнення і повернувся до Криму.