Кабінет Міністрів України 29 вересня затвердив план реалізації Стратегії деокупації та реінтеграції Криму, повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на своїй сторінці в фейсбуці.
План передбачає створення держустанови «Український національний центр розвитку миру», що збиратиме докази порушень Росії, пов'язаних з анексією Криму, а також ведення обліку завданих збитків внаслідок збройної агресії.
Також план передбачає низку заходів, які необхідно буде реалізувати після ухвалення закону «Про основи державної політики перехідного періоду».
«Документ стане комплексною дорожньою картою з повернення українського Криму. Як було зазначено, «Кримська платформа» – це не разовий захід. Ми ухвалюємо комплексні документи, що містять докладні кроки деокупації, залучаємо до цього питання найкращих експертів та аналітиків з усього світу. Ми також працюємо з нашими партнерами та в рамках міжнародних організацій, щоб тема Криму постійно була на світовому порядку денному», – сказав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Раніше постійний представник президента України в АР Крим Антон Кориневич назвав низку кроків для виконання стратегії деокупації півострова
24 березня президент України Володимир Зеленський ввів у дію Стратегію деокупації та реінтеграції Криму. У Стратегії йдеться, що Україна працює над створенням реєстру шкоди, завданої державі внаслідок незаконної анексії Криму.
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов 11 березня оголосив про розробку «першого фундаментального документа з часів окупації Кримського півострова Росією, що дає чіткі вказівки про те, яким способом ми рухатимемося з питання деокупації Криму». Президент Зеленський заявив, що важливо також з'ясувати, «хто і як створив умови для окупації».
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров повідомив, що члени Меджлісу брали участь в обговоренні початкового тексту публічної частині документа, однак не всі їхні пропозиції та зауваження були враховані.
15 березня прессекретар Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова заявила, що всі зусилля Києва з деокупації Криму є нелегітимними та не можуть сприйматися інакше, як загроза агресії проти двох суб'єктів Росії – Криму і Севастополя.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.