У Криму пропонують 18 травня вивісити кримськотатарські прапори з чорною стрічкою

Кримськотатарський активіст, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял пропонує співвітчизникам на півострові в річницю геноциду кримськотатарського народу – 18 травня, вивісити на будинках і балконах кримськотатарські прапори, обрамлені чорними стрічками.

Про це він сказав у коментарі кореспонденту Крим.Реалії.

За словами Джеляла, цьогоріч проведення заходів до річниці геноциду кримськотатарського народу коригується запровадженням карантину через пандемію коронавірусу. Він звернувся до співвітчизників і попросив цей день присвятити спогадам, провідати людей, які пережили депортацію.

«Ми звертаємося до наших співвітчизників, в будь-якому випадку, знайти 18 травня час і відвідати пам'ятні місця, пам'ятники, знаки, присвячені депортації кримськотатарського народу, забезпечивши себе всіма протиепідемічними засобами, дотримуватися соціальної дистанції, не збираючись великими групами. Покласти квіти або прочитати дуа (молитву). У будь-якому випадку, цей день присвятити спогадам, можливо, провідати людей, які пережили депортацію, у багатьох – це батьки, які живуть поруч», – сказав Наріман Джелял.

Активіст зазначив, що центральним заходом, присвяченим цій трагічній даті, стане онлайн-мітинг, який зараз готується в Києві. В анексованому Криму, як зазначив Джелял, підконтрольна Росії влада теж готує заходи, але при цьому силовики вручають застереження кримськотатарським активістам.

«У Криму, зокрема, організовуватиметься захід і за підтримки офіційної влади. Але ось, наприклад, деяким відомим у Криму активістам, делегатам Курултаю кримських татар (з'їзду – КР), прокуратурою були вручені застереження про неприпустимість порушення норм законодавства, зокрема екстремістського, або законодавства про публічні, масові заходи. У той же час, влада готується проводити акцію, наприклад – «Запали вогник у своєму серці». Незважаючи на режим підвищеної готовності, організовують відвідування пам'ятних місць не більше 5 осіб, про що офіційно було повідомлено в новинах», – розповів Джелял.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Павло Казарін: Депортація. Злочин без покарання


За його інформацією, ймовірно, цьогоріч не відбудеться традиційне сходження на Чатир-Даг, яке проводила кримськотатарська молодь напередодні 18 травня.

«Сподіватимемося, що незважаючи на всі формальні заборони, більшість людей намагатимуться цього дня здійснити якусь із рекомендованих дій – вшанувати загиблих у роки депортації, віддати їм данину пам'яті і поваги», – наголосив Наріман Джелял.

Напередодні повідомлялося, що співробітник російської прокуратури вручили адвокату Еміне Авамілєвій і кримськотатарським активістам Наріманом Джелялу і Заїру Смедлі застереження про «неприпустимість екстремізму». Подібні застереження отримали приблизно 60 осіб. Серед них – адвокати, правозахисники, учасники одиночних пікетів, члени Меджлісу кримськотатарського народу, активісти «Кримської солідарності».

З 18 травня в Україні стартує тиждень солідарності з кримськотатарським народом – «Спільний біль. Загальна історія», що включає в себе низку правозахисних та медіапроєктів, присвячених річниці геноциду кримськотатарського народу.

День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

18 травня в Україні та світі згадують про жертв депортації кримськотатарського народу з Криму у 1944 році. У цей день з півострова відправили перший ешелон кримських татар. Загалом було депортовано близько 200 тисяч осіб.

У цей день проходять жалобні заходи пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу з Криму.

Згідно з постановою Верховної Ради України, день 18 травня оголошено Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.