Інформація російських тюремників про стан здоров'я фігуранта другої сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» Джеміля Гафарова і надання йому медичної допомоги – чергова маніпуляція, написала на своїй сторінці в Facebook уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.
«Гафаров неодноразово звертався до адміністрації пенітенціарних установ, повідомляв про погіршення стану свого здоров'я і ненадання йому медичної допомоги під час судових засідань, що зафіксовано аудіозаписами сторони захисту. Про це також свідчать копії його звернень, які були мені надані», – зазначила Денісова.
Як розповіла Денісова з посиланням на адвоката Гафарова, йому вже двічі провели медобстеження.
«Однак результати були сфальсифіковані, оскільки є медичні документи, які свідчать, що до затримання окупаційною владою наш співгромадянин мав III групу інвалідності, хронічне захворювання нирок, а також ішемічну хворобу серця. Відповідно до статті 110 КПК Росії ці захворювання забороняють тримати його під вартою», – заявила Денісова.
Вона також підкреслила, що якщо результати нового медобстеження будуть необ'єктивними, це дозволить російському суду продовжити утримання Гафарова під вартою, що є прямою загрозою для життя.
«Акцентую увагу міжнародної спільноти на чергову маніпуляцію і спотворення фактів про стан здоров'я наших громадян, які незаконно утримуються в місцях несвободи на території Росії і тимчасово окупованого Криму. Закликаю посилити боротьбу за долю кожного з 115 українських політв'язнів – поки окупаційна влада не звела нанівець їхнє життя», – зазначила Денісова.
29 січня управління російської ФСВП у Криму заявило Крим.Реалії, що Гафаров не потребує медичної допомоги.
Раніше повідомлялося, що Джеміля Гафарова планують 28 січня вивезти на медобстеження.
У грудні 2019 року уповноважена з прав людини Людмила Денісова просила російського омбудсмена Тетяну Москалькову провести медичне обстеження і надати медичну допомогу заарештованому кримському татарину, політв'язню Джемілю Гафарову, який перебуває у сімферопольському слідчому ізоляторі.
Адвокат Гафарова зазначав, що його підзахисний перебуває у критичному стані. Джеміль Гафаров має третю групу інвалідності, хронічне захворювання нирок і пов'язані з ними хвороби серця. Адвокат додав, що, крім передачі ліків, Гафарова відмовилися госпіталізувати. Ріфат Яхін подав заяву в адміністрацію СІЗО Сімферополя про проведення медичного огляду його підзахисного.
Співробітники ФСБ Росії, МВС Росії і Росгвардії 27 березня провели в Криму обшуки в будинках кримськотатарських активістів, у тому числі активістів громадського об'єднання «Кримська солідарність». Загалом було затримано 24 активісти за звинуваченням в участі у забороненій у Росії та анексованому Криму організації «Хізб ут-Тахрір».
Раніше представник ОБСЄ зі свободи ЗМІ Арлем Дезір засудив арешт активістів «Кримської солідарності» після масових обшуків 27 березня в анексованому Криму, закликав до їхнього негайного звільнення з російського СІЗО.
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.