Омбудсман України Людмила Денісова звернулася до Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет у зв'язку з новими арештами, які відбулися в Криму.
«Висловлюю рішучий протест у зв'язку з незаконними арештами українських громадян в тимчасово окупованому Криму ... Затримання кримських татар на території тимчасово окупованого Криму не може залишатись поза увагою міжнародних правозахисних інституцій. Звертаюся до Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет з проханням зупинити свавілля країни-окупанта та сприяти звільненню незаконно ув’язнених громадян України», – йдеться в заяві, опублікованій на сторінках Денісової в соцмережах.
Український омбудсман також зажадала від російської колеги Тетяни Москалькової «вжити заходів щодо дотримання прав незаконно ув'язнених громадян України на Кримському півострові».
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в понеділок, 6 вересня, розповів американським конгресменам, які перебувають в Україні з візитом, про нову хвилю обшуків і затримань у Криму та закликав їх сприяти посиленню тиску на Кремль із метою припинення репресій на півострові.
6 вересня підконтрольний Кремлю Київський районний суд заарештував затриманого на минулих вихідних кримськотатарського активіста Нарімана Джеляла на два місяці, до 4 листопада.
Також у Криму заарештували чотирьох затриманих під час вересневих обшуків кримських татар. Так, на 60 діб заарештували братів Азіза і Асана Ахтемова, батькові затриманого Азіза Ахтемова Ескендеру дали на 10 діб. Ще один син Ескендера, Арсен Ахтемов, отримав 15 діб арешту.
Нагадаємо, в селі Первомайське Сімферопольського району Криму 4 вересня відбувся обшук у кримськотатарського активіста Нарімана Джеляла. Крім нього російські силовики в Криму 3-4 вересня затримали Азіза Ахтемова, Асана Ахтемова, Ельдара Одаманова, Шевкета Усеїнова.
Адвокат Айдер Азаматов повідомив Крим.Реалії, що Шевкета Усеїнова та Ельдара Одаманова суд у Сімферополі 6 вересня заарештував на 14 і 15 діб відповідно за ст. 19.3 КоАП Росії (непокора законному розпорядженню співробітника поліції, військовослужбовця, співробітника органів ФСБ).
Раніше заступник міністра закордонних справ України Еміне Джеппар повідомляла, що затриманих російська влада пов'язує з нібито диверсією на газопроводі біля села Перевальне під Сімферополем, хоча точно невідомо, чи взагалі було пошкодження газопроводу, про яке йдеться – «факт пошкодження газопроводу з інших джерел підтвердити не вдалося».
Російські силові відомства офіційно ситуацію з затриманнями в Криму на минулих вихідних досі не коментували. Близький до російської влади Криму сайт «Крыминформ» 5 вересня повідомляв із посиланням на джерела в правоохоронних органах, що «4 вересня проводилися оперативно-слідчі дії в рамках кримінальної справи. Були затримані п'ять осіб, у тому числі Наріман Джелял».
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Крим.Реалії запустили оновлений новинний додатокНа думку Рефата Чубарова, нова хвиля обшуків і арештів кримських татар у Криму 3-4 вересня, в тому числі затримання Джеляла, є помстою російської влади за організований Україною саміт «Кримської платформи».
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Листи кримчан: Репресії роблять мирний спротив кримських татар лише сильнішимПрезидент України Володимир Зеленський зазначив, що обшуками та затриманнями в Криму «Росія реагує на «Кримську платформу».
Українські правозахисні організації в спільній заяві зажадали звільнити затриманих на півострові кримських татар.