В Армянську пройшло перше засідання у «справі Джемілєва»

Мустафа Джемілєв

У міському суді Армянська 23 липня почали розглядати по суті кримінальну справу стосовно лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, повідомляє кореспондент Крим.Реалії.

За клопотанням захисту на засідання були допущені чотири слухачі. Адвокат долучив до матеріалів справи свої заперечення на клопотання прокурора про проведення судового розгляду в заочному режимі, оскільки слідство не вжило жодних заходів для його розшуку і проведення інших процесуальних дій.

Крім того, захист подав клопотання про припинення провадження у справі у зв'язку з тим, що на початок судового процесу на території Росії і анексованого Криму були запроваджені обмеження на в'їзд іноземних громадян із метою запобігання поширенню коронавірусної інфекції. Однак суд відмовив у задоволенні цього клопотання.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Слідство нашвидкуруч». Що не так зі справою Джемілєва


Також суддя Венера Ісроїлова відмовила в наданні перекладача для перекладу стороні захисту низки документів з української мови на російську. Суд мотивував своє рішення тим, що етап розгляду документальних доказів ще не настав і до цього питання буде можливість повернутися пізніше. Після цього держобвинувач оголосила обвинувальний висновок, а захист озвучив позицію Мустафи Джемілєва.

За словами адвоката Миколи Полозова, генеральна лінія позиції захисту полягає в тому, що Крим є тимчасово окупованою територією і переслідування українських громадян на його території є незаконними. Також було заявлено про те, що Джемілєв не визнає наявність державного кордону Росії на тій ділянці місцевості, де відбувалися події 3 травня 2014 року, які зараз йому інкримінують як злочин.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Суд у справі Джемілєва: помилки слідства


У судовому засіданні оголошено перерву до 30 липня для виклику свідків звинувачення. Микола Полозов наголосив, що в число цих свідків і раніше включений викрадений у Криму Ервін Ібрагімов.

Раніше Полозов подав скаргу на обрання російським судом Армянська запобіжного заходу його підзахисному.

Управління Слідкому Росії в Криму 13 квітня висунуло Мустафі Джемілєву звинувачення за трьома статтями російського Кримінального кодексу. За словами адвоката Миколи Полозова, проти Джемілєва зараз використовують матеріали української справи його сина Хайсера.

27 травня Слідком Росії в Криму і Севастополі завершив розслідування цієї справи.

Мустафа Джемілєв вважає, що кримінальну справу російської ФСБ, порушену проти нього в анексованому Криму, використовують для подальшого витіснення кримських татар із півострова.

У Представництві президента в АРК назвали «політичним переслідуванням» російську кримінальну справу проти Джемілєва.

Мустафа Джемілєв

Мустафа Джемілєв – лідер кримськотатарського національного руху, дисидент, голова Меджлісу кримськотатарського народу (з 1991 до 2013 року). Був репресований, 15 років відбував термін у радянських таборах і в'язницях. 303 дні голодував в Омській тюрмі. На підтримку Джемілєва виступав російський академік, дисидент Андрій Сахаров, який написав лист генеральному секретареві ООН.

Мустафа Джемілєв зміг повернутися до Криму в 1991 році. Є народним депутатом III-IX скликань Верховної Ради України.

Джемілєв – почесний доктор права Сельджуцького університету (Туреччина), лауреат міжнародної премії ім. Орлика «За демократизацію українського суспільства». Нагороджений медаллю Нансена (ООН), орденом князя Ярослава Мудрого V і IV ступенів.

У 2014 році виступив проти російської анексії Криму. Росія порушила проти нього кілька кримінальних справ. У 2016 році Джемілєв був номінований на премію Сахарова.