У Сімферополі на адвоката Едема Семедляєва, який приїхав до відділку російської поліції Центрального району для надання юридичної допомоги затриманим вранці кримським татарам, склали протокол за «непокору поліції».
Як стало відомо Крим.Реалії, протокол склав співробітник російського «Центру з боротьби з екстремізмом» Руслан Шамбазов на адвоката за статтею 19.3 КоАП Росії (непокора законному розпорядженню співробітника поліції, військовослужбовця, співробітника органів ФСБ).
Для надання юридичної допомоги своєму колезі до відділку поліції приїхав адвокат Айдер Азаматов.
У понеділок, 25 жовтня, під будівлею Кримського гарнізонного військового суду в Сімферополі російські силовики затримали понад 20 осіб, які зібралися, щоб підтримати фігурантів красногвардійської «справи Хізб ут-Тахрір».
Затриманих доставили до відділку поліції Центрального району Сімферополя.
Офіційні коментарі російських силових відомств Криму щодо цих затримань відсутні.
Нагадаємо, що 11 жовтня в Сімферополі під будівлею суду, де мали розглядати апеляцію на вирок у красногвардійській «справі Хізб ут-Тахрір», російські силовики затримали 15 кримських татар.
До цього масові затримання російські силовики провели біля будівлі управління ФСБ у Сімферополі на початку вересня. Російська поліція завела 58 адміністративних протоколів на затриманих.
У лютому 2019 року в будинках кримських татар у селищі Октябрське Красногвардійського району Криму російські силовики провели обшуки. Пізніше в управління ФСБ Росії в Сімферополі вивезли Ескендера Абдулганієва, Арсена Абхаїрова і Рустема Емірусеїнова.
ФСБ Росії стверджує, що затримані жителі Красногвардійського району причетні до діяльності забороненої в Росії організації «Хізб ут-Тахрір».
3 листопада 2020 року Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону засудив трьох фігурантів красногвардійської «справи Хізб ут-Тахрір» загалом на 42 роки тюремного ув'язнення. Так, Рустему Емірусеїнову дали 17 років із відбуванням перших двох років у в'язниці, решта – на суворому режимі. Арсену Абхаїрову – 13 років із відбуванням перших двох років у в'язниці. Ескендеру Абдулганієву – 12 років, також із відбуванням у в'язниці перших двох років.
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.