Вступна кампанія 2020 року може стати провальною для абітурієнтів з анексованого Криму. Це пов'язано з обмеженнями, запровадженими Росією і Україною через поширення коронавірусної інфекції. Таку думку кореспонденту Крим.Реалії висловила голова Центру громадянської освіти «Альменда» Валентина Потапова.
«Діти з Криму не поїдуть ні до Москви, ні до Санкт-Петербурга, ні в українські вузи. Мені здається, цьогоріч більшість сімей ухвалять рішення залишатися в Криму і вступати на півострові. Сьогодні найголовнішою перешкодою є невизначеність із перетином адмінкордоном (Криму з Херсонською областю – КР), самоізоляцією і обсервацією через карантин», – каже Потапова.
Вона зазначила, що з цього року для абітурієнтів із Криму розширено список вузів і коледжів, до яких кримчани зможуть вступити за спрощеною системою через освітні центри «Крим – Україна».
«Збільшено кількість уповноважених освітніх центрів «Крим – Україна» до 91. Цьогоріч уперше в списку для спрощеного вступу з'явилися медичні вузи, вузи культури, додані коледжі. Можливо це переламає батьківський страх відпускати дитину з дому в умовах пандемії», – сподівається голова Центру.
За її словами, наразі громадські організації регулярно отримують запити від абітурієнтів на допомогу і консультацію з питань вступу до українських ВНЗ. Однак головне питання – умови перетину адмінкордону з Херсонською областю.
«Є люди, які зареєструвалися на основну сесію ЗНО, яка розпочнеться 25 червня, але об'єктивно КПВВ на адмінкордоні до цього часу не вдкриють. Додаткова сесія продовжена до 11 серпня, ми радимо кримчанам реєструватися на неї. Якщо ж не вийде здати ЗНО, пропонуємо звертатися до центрів «Крим – Україна», – резюмувала Потапова.
З понеділка, 25 травня, в Україні почалася реєстрація для участі в додатковій сесії зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).
Протягом трьох останніх років кількість освітніх центрів «Крим – Україна», через які вступають кримчани до вузів на материковій частині України, зросла майже втричі, зараз їх 35.
Обмежувальні заходи, запроваджені через поширення коронавірусу, на адміністративному кордоні між анексованим Кримом і Херсонською областю продовжені до 22 червня.
Російське прикордонне управління ФСБ припинило пропуск «іноземних громадян» на територію Криму з материкової України з 00 годин 18 березня.
Адмінкордон між материковою Україною і Кримом
Після анексії Криму Росією на початку 2014 року між материковою Україною і півостровом проліг формально адміністративний, але фактично – справжній кордон. У Херсонській області на адмінкордоні з Кримом працюють три контрольні пункти в'їзду/виїзду – «Каланчак», «Чонгар» і «Чаплинка». З 19 жовтня 2021 року пункт пропуску «Чаплинка», який був кілька місяців на ремонті, вирішили закрити.