«Розв'язання релігійної війни»: нові обшуки у «Свідків Єгови» в Криму

Ілюстративне фото

20 березня співробітники ФСБ Росії провели обшуки у членів ялтинської громади організації «Свідки Єгови», забороненої в сусідній Росії з 2017 року. Відомо про затримання декількох осіб для допиту після шести обшуків.

За інформацією сайту «Свідки Єгови в Росії», силовики забрали до Сімферополя 34-річного Артема Герасимова. У членів громади вилучали комп'ютери та інші електронні пристрої, а також Біблії. Раніше, 16 листопада 2018 року, у Джанкої співробітники ФСБ провели обшуки та затримання за кількома десятками адрес у пошуках учасників організації «Свідки Єгови».

Представник «Центру Свідків Єгови» в Україні Іван Рігер наполягає, що діяльність кримських членів громади ніяк не можна назвати екстремістською.

«Свідки Єгови» взагалі не беруть до рук зброї і закликають людей жити в мирі один з одним
Іван Рігер

– Обшуки відбулися в шести домоволодіннях о 7 годині ранку. Віряни або просто спали вдома зі своїми родинами, або займалися звичайними побутовими справами. Це пов'язане тільки з тим, що вони ‒ «Свідки Єгови», а не з тим, що вони займалися якоюсь релігійною діяльністю в момент проведення обшуків. До того ж, майже всі, окрім Артема Герасимова, проходять у справі як свідки ‒ і в такому статусі у людини проводять обшук, вилучають техніку та гроші. Це показує всю абсурдність події. «Свідки Єгови» взагалі не беруть до рук зброї і закликають людей жити в мирі один з одним, виявляти любов до оточення. Тому звинувачення в екстремізмі взагалі не відповідають дійсності. У підсумку нам відомо, що кримінальні справи порушені проти всіх допитаних, за участь в екстремістській організації.

Іван Рігер додає, що представники «Свідків Єгови» роблять юридичні кроки, щоб виправити ситуацію.

У демократичних країнах «Свідки Єгови» не заборонені, так само, як і в усіх країнах Ради Європи
Іван Рігер

– Ми подали позови до Європейського суду з прав людини й сподіватимемося, що це спрацює. Для цього обирали справи, де було потрібно найменше доказів ‒ наприклад, у Сургуті, де членів громади катували під час затримання. Головна справа ‒ те, що стосується визнання «Свідків Єгови» в Росії екстремістською організацією. Якщо буде позитивне рішення щодо цього, всі решта справ розсиплються. Хотів би підкреслити, що в демократичних країнах «Свідки Єгови» не заборонені, так само, як і в усіх країнах Ради Європи.

У Криму 2017 року нараховували вісім тисяч «Свідків Єгови». 2015 року з ініціативи російської влади були зареєстровані 22 місцеві релігійні організації, що увійшли до структури «Управлінського центру свідків Єгови в Росії», що почав здійснювати координацію діяльності свідків Єгови в Криму. При цьому віряни з Криму відвідували конгреси на материковій частині України, зокрема у Львові.

Російський адвокат Микола Полозов оцінює ситуацію з переслідуваннями «Свідків Єгови» так:

«Російська православна церква Московського патріархату є прямим бенефіціаром, скажімо так, споживання людських душ. В умовах Росії, на жаль, влада намагається підминати все, що їй не підконтрольне. В цьому випадку це члени цієї церкви, які в принципі не йдуть на якесь гласне чи негласне співробітництво з владою».

Колумніст Радио Свобода, творець проектів «Біблійний куточок» та «Релігійна ситуація в Росії» Антон Чівчалов підкреслює, що екстремістами «Свідків Єгови» визнали за звичайні цитати з Біблії та їхні статті.

У Росії «Свідків Єгови» заборонили спеціально для розв'язання релігійної війни
Антон Чівчалов

– Звісно, людина продовжує сповідувати свої переконання, це неможливо заборонити якимось указом зверху. Часто тиск тільки зміцнює віру. Це дуже сумно, але така реальність. Процес визнання «Свідків Єгови» в Росії екстремістами був запущений ще 2009 року шляхом маніпуляцій із законом. У всьому світі вони відомі як пацифісти, які не тільки не служать в армії, але й не купують дітям військові іграшки, не дивляться фільми, де пропагується насильство. Усі поінформовані люди знають, що «Свідки Єгови» ‒ ніякі не екстремісти. У Росії їх заборонили спеціально для розв'язання релігійної війни, для тиску на вірян, це було зроблено штучно. Їх визнали екстремістами на підставі цитат із релігійної літератури: наприклад, що Біблія ‒ це слово Бога, а інші книги ‒ ні. Ось за це вони екстремісти.

Антон Чівчалов зазначає, що, за інформацією на середину березня, у Росії порушили 130 кримінальних справ, 25 осіб перебувають у СІЗО, 51 особа ‒ під підпискою про невиїзд, 27 ‒ під домашнім арештом, а всього силовики провели 269 обшуків.

‒ Це відбувається в усій країні аж до Сахаліну та Камчатки, але, як не дивно, гоніння поки обходять Москву та Санкт-Петербург. Багатьох утримують місяцями й навіть роками, часто їм не дозволяють мати Біблію ні в якому перекладі, навіть православному, що просто абсурдно. Уже винесені два звинувачувальні вироки: громадянин Данії Денніс Крістенсен отримав 6,5 років, а вірянин із Кабардино-Балкарії отримав обов'язкові роботи, але його вирок скасували через декриміналізацію статті. У Сургуті сім вірян повідомили про тортури, причому одного катували двічі. В ЄСПЛ подано більше 40 позовів, із яких один розглядається в прискореному порядку. В усій країні забирають релігійне майно.

ДОВІДКА: 20 квітня 2017 року Верховний суд Росії виніс рішення про визнання Управлінського центру «Свідків Єгови» екстремістською організацією. У грудні 2018 року президент Росії Володимир Путін назвав «повною нісенітницею» визнання «Свідків Єгови» екстремістами.

За інформацією правозахисного центру «Меморіал», у сусідній Росії з квітня минулого року 39 прихильників релігійної організації піддалися кримінальному переслідуванню. У серпні 2018 року правозахисний центр «Меморіал» визнав політв'язнями 29 прихильників релігійної організації «Свідки Єгови», обвинувачених в екстремізмі, та закликав негайно їх звільнити.

(Текст підготував Владислав Ленцев)