Спеціально для Крим.Реалії
Грандіозні кампанії 1521-го і 1571 року, що закінчилися під стінами Москви, заслонили собою у свідомості сучасників і нащадків безліч менших походів, під час яких кримським військам не вдалося форсувати Оку. Їхній історії і буде присвячений цей цикл.
Походи 1527-1531 років
Після винищення кримської знаті, влаштованої ногайцями у 1523 році, Крим на десятиліття поринув у смуту. Її головними героями був хан Саадет I Герай та його рідний племінник Іслям Герай. Хоча перипетії їхнього протистояння не перебувають у фокусі нашого інтересу, внутрішні усобиці мали доволі сильний вплив на зовнішньополітичну позицію ханства.
У перший рік свого правління (1524-й) Саадет I, з одного боку, в червні послав у похід на Московію чотирьох своїх синів, а з іншого, написав московському великому князю Василю III листа з пропозицією союзу: «Хай буде любов і між нами». Новий хан вимагав поминок у вигляді 60 тисяч алтин і відмови від втручання у справи Казанського ханства, але оскільки Крим лежав у руїнах, а його військо не налічувало і 12 тисяч боєздатних людей, великий князь обернув справу собі на користь. Союз був укладений і затверджений двосторонньою клятвою 18 лютого 1525 року, але грошей хан так і не побачив, а Казані довелося відбиватися від Московії самостійно. Саадет продовжував вимагати поминки, Василь платив мало, до Москви регулярно навідувалися кримські посли.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Гуляй-город: кримський похід на Москву 1572 року. Напередодні1525 року колишній казанський хан і нинішній кримський калга Сахіб Герай зібрався виступити проти Московії. 20 травня «писали з Азова до великого князя з козаками рязанськими про кримські вісті, що посилав кримський цар до турецького царя сили просити, а хотів іти на великого князя окраїни. І турецький цар послав воєводу свого урюмського Магмет-бека, а з ним п'ятнадцять тисяч». Інші джерела стверджують, що султан «дав йому на допомогу своїх людей тридцять тисяч піти». Найбільш виважену оцінку прислали козаки з Азова 27 травня – «виступив цар із Криму, а з ним п'ятдесят тисяч». Але варто було Сахібу покинути півострів, як Іслям увірвався туди і розбив спочатку ханську гвардію, а потім османський загін з Кефе. Залишати Кирк-Єр (Чуфут-Кале) – тодішню столицю – в руках бунтівника не можна було, тому Сахіб повернувся додому, так і не вступивши у межі Московії. Іслям утік на Північний Кавказ. Але на початку 1526 року між суперниками було укладено перемир'я – хан зберігав за собою титул, Іслям ставав калгою замість Сахіба.
У посланні польському королю і великому князю литовському Сигізмунду І з цього приводу Саадет писав, що коли раніше «князі, улани та мурзи в державі нашій у розброді були», то тепер «усі разом з нами стали». І що тепер «кожному ворогу нашому ворожість виявимо і доведемо». В очікуванні «неприязні» влітку 1527 на південному кордоні зібралися до 15 тисяч московських воїнів.
Відновлення внутрішнього миру дозволило Криму посилити зовнішню експансію
Відновлення внутрішнього миру дозволило Криму посилити зовнішню експансію. Наприкінці літа 1527 року Саадет I наказав Ісляму здійснити похід до Черкесії. Калга вже рухався уздовж північного узбережжя Азовського моря, як до нього прибув ватажок роду Ширін – бей Меміш. Він запропонував Ісляму замість Кавказу напасти на Московію, де захопити якомога більше «животів», аби потім, продавши їх, дати султану Сулейману I хабар, щоб забезпечити собі ханський титул. І хоча торгівля посадами справді набула при стамбульському дворі великого розмаху, план від початку був приречений на провал – султан був особистим другом чинного хана. Більше того, підбиваючи Ісляма не послухати Саадета і претендувати на його місце, Меміш ризикнув своєю головою і програв.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Гуляй-город: кримський похід на Москву 1572 року. ПроривПохід не виявився несподіванкою: «через полоняників, що приходять з Царгорода і з Литви, і через посланих до Києва вістових дано знати государю, що кримський калга Іслям-Гірей готується до нападу на російську окраїну». Пізніше Саадет скаржився, що «на Москву звістка прийшла перед нашим приходом за 15 днів».
Згідно з Розрядною книгою, ще 4 вересня 1527 року в Москві було отримано звістку, що Іслям, ще троє «царевичів» і численні мурзи з 30-ти або 40-тисячним військом підходять до Оки, маючи намір форсувати річку біля Ростиславля. Втім, Воскресенський літопис підкреслює неготовність московитів: «А на той час воєводи були на березі не з багатьма людьми», – як на зло, за тиждень до цього частина військ була перекинута з південного на східний кордон. Поспішно готувалася до облоги Москва: Василь III «град велів зміцнити і животи людям з посадів у град велів возити, і гармати і пищали в граді велів прилаштувати».
7 вересня кримці підійшли до Оки і спробували почати переправу, але московити «з Іслямом царевичем билися і стрілялися об річку від ранку до вечора. І від берега татар відбили та багатьох татар у річці побили». Захисникам допомогла погода: «тоді були великі дощі, і в Оці була вода прибула». Зрештою, «за річку Ісляма не пустили, і Іслям пішов години тієї геть» – у ніч проти 8 вересня. Московські війська самі перейшли Оку і біля Зарайська вдарили в тил відступаючим кримцям: «Знову воєводам був бій на Осетрі, і на тому бою зловили племінника царевича Іслямова та інших татар багатьох. А царевич Іслям побіг з усіма татарами за Дон, а великого князя воєводи ходили за ним до Дону». У результаті «полону цар Іслям нічого не взяв».
Зі страху і роздратування Василь III, дізнавшись про напад, наказав утопити кримських послів
Зі страху і роздратування Василь III, дізнавшись про напад, наказав утопити кримських послів. Пізніше, схаменувшись, він засоромився і в листопаді передав Саадету I, що їх вбила московська чернь. Страта послів була образою хана і беззастережним casus belli для його держави, але Саадет не був готовий розірвати договір і розпочати війну. Натомість він вирішив покарати винуватців інциденту.
Коли військо калги повернулося до Причорномор'я, Саадет I схопив і стратив бея Меміша та низку інших підбурювачів авантюри. Потім хан у бою розгромив загони Ісляма, змусивши того рятуватися втечею. У посланні польському королю кримський хан писав про свій намір повторити похід взимку 1527/28 року: «Цієї зими, скоро болота і річки стануть, князі ширинські та інші мурзи воліють на послугу вашої милості і моїй піти Москву воювати». Проте великого походу не відбулося.
У квітні 1528 року до Москви прибув ханський гонець. Саадет писав Василю III, він хоче «з великим князем бути в дружбі та в братстві», клопотав про повернення до Криму майна вбитих послів та поновлення виплат поминок. Коли ж цього не сталося, хан влітку 1530 особисто водив кримців на «рязанські місця».
Проте вже в листопаді 1530 року хан шертував Василю III, обіцяючи «бути ним у дружбі та любові; одностайно стояти проти польських королів та Ахматових дітей; російських земель та українських міст не воювати; послів не грабувати». Щоправда, до Москви цю грамоту привезли лише 30 березня 1532 року, коли вона вже мало на що могла вплинути.
Мирний договір не означав повного припинення кримської військової активності
Проте мирний договір не означав повного припинення кримської військової активності. У 1531 році «лютого в 20 день приходили кримські люди на одоєвські місця та на тульські» під проводом Бу(р)чака (Бачкака) Герая (часто помилково датується лютим 1532 р.). Наприкінці січня один втікач із кримського полону повідомив, що «царевич» має намір напасти на околиці Стародубу, тому воєводи були відправлені до Козельська. Однак Бучак пройшов на південний захід від Тули, взяв ясир і зумів безперешкодно піти, тож Василь III наклав опалу на командувачів своїми ратями.
Навесні 1531 року Саадет I наказав пограбувати московського посла, а потім відправив до Василя III гінця з докорами за недостатні поминки, виправдовуючи свої дії вбивством кримських послів. Влітку того ж року сталися ще два напади: «кримських людей з 1000 чоловік пішло до Одоєва» і «пішли ті сокми під Рязанські околиці, а по сокмі помітили людей із п'ятсот чи з шістсот».
Того ж літа вигнаний із Криму Іслам «бив чолом» Василю III, «щоб великого князя називати собі батьком… і великий государ пожалував у землі своїй місце». Василь послав довірену людину сказати «царевичу», що «у дружбі та в братстві учинився і сином його назвав»; втім, жодних наслідків цей акт не мав. Натомість Саадет I 22 листопада відправив Василеві грамоту, в якій писав про своє прагнення підтримувати мирні відносини з Московією.
У березні 1532 року Саадет I вкотре пішов війною на бунтівного Ісляма, але той сховався на московських рубежах. Спочатку хан мав намір переслідувати його там: «Прийшла до великого князя Василя звістка з Криму, що кримський цар копить ся з багатьма людьми з похвалою, хоче йти на великого князя». Проте на той раз до великої війни з Московією не дійшло. Саадет I натомість вдарив на українських союзників Ісляма і обложив Черкаси, але взяти місто не зміг і за 30 днів відступив до Криму через загрозу від литовської армії. Це була остання акція хана – у травні Саадет зрікся престолу і поїхав до Стамбула.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Кримський похід на Москву 1572 року. БитваІслям міг тріумфувати – ще вісім років тому він проголосив себе ханом, і ось тепер, після від'їзду свого суперника, за повної підтримки кримської знаті, він міг зайняти престол. Про зміни новий правитель поспішив повідомити Москву: «Іслям прислав до великого князя свого чоловіка Манмуша з грамотою, а писав у грамоті, що учинився царем на Кримі». У відповідь хану було надіслано грамоту, в якій Василь III вітав свого «сина» зі здобуттям батьківського столу і м'яко натякав на принесену минулого року шерть.
Крім того, у Москві надто добре пам'ятали похід на Оку 1527 року, влаштований тим же Іслямом, тому весну і літо кордони країни прикривали майже всі наявні військові сили: «Князь великий, почувши те, послав на Коломну на берег воєвод своїх... а з ними княжат і дворян свого двору та дітей боярських із багатьох міст незліченно багато. А наряд був великий: гармати і пищали розставлені берегом на перелазі від Коломни до Кашири, і до Сенькіна, і до Серпухова, і до Калуги, і до Угри». Уздовж Оки розташувалися 20-25 тисяч шабель та пищалей, ще 8-10 тисяч людей зосередилися на Рязанщині, і ще 5-6 тисяч – на Угрі: «Добре було багато, стільки й не бувало». Втім, уже восени полки розпустили по домівках, залишивши на Оці 4-5 тисяч воїнів, 1-2 тисячі на Рязанщині та близько 1 тисячі в Тулі.
Проте повноцінним правителем без згоди Сулеймана I Ісляму було не стати. Тому хан написав султанові листа, в якому просив затвердити на престолі найбільш гідного. Сулейман вдав, що натяку не зрозумів, і восени призначив новим ханом ще одного дядька Ісляма – Сахіба I Герая, давши тому в супровід невелику армію. Іслям був змушений задовольнятися титулом калги.
Однак для Московії утвердження Сахіба на престолі могло означати лише одне – нову війну.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Гуляй-город: кримський похід на Москву 1572 року. Кінець війни
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.