Заміна реального терміну українцю Ігорю Мовенку на умовний і його звільнення з СІЗО в Криму не можна назвати відлигою або лібералізацією російської правоохоронної системи. Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії заявила координатор проекту «РосУзник» Яна Гончарова.
«Я не думаю, що це тотальна відлига або лібералізація – ось поки що так вийшло. Можливо, у випадку з Мовенком було нерозумно притягувати це до реального терміну і тому дали умовний... Я не бачу жодних причин для умовного ослаблення гайок. Мені здається, після Чемпіонату світу з футболу в Росії все повернеться на круги своя: подихали – і вистачить», – зазначила правозахисниця.
Адвокат Ігоря Мовенка Оксана Железняк назвала звільнення її підзахисного «великою перемогою».
«Я вважаю, що суд апеляційної інстанції керувався виключно законом, тому що за такою категорією злочинів може бути призначено реальне позбавлення волі, однак це було надмірно суворе покарання на тлі того, що раніше він не був судимий і не притягувався до кримінальної відповідальності... В цьому випадку суд першої інстанції допустив грубі порушення кримінального закону, і суд апеляційної інстанції їх виявив. Те, що Ігор зараз на свободі, це вже велика перемога», – уклала адвокат.
4 травня підконтрольний Кремлю Гагарінський районний суд Севастополя засудив обвинуваченого в екстремізмі Ігоря Мовенка до 2 років ув'язнення.
МЗС України опротестував рішення російського суду в Севастополі і заявив, що бореться за звільнення Мовенка.
Раніше російський прокурор запросив два роки умовно для севастопольця.
9 вересня 2016 року в мережі з'явилося відео побиття севастопольця Ігоря Мовенка. Його зняла на місці події дружина потерпілого. За її даними, Мовенка побили через символіку українського батальйону «Азов» на його велосипеді.
Лікарі діагностували у Мовенка відкриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку, перелом основи черепа, перелом щелепи, закритий перелом кісток носа, контузію очного яблука та інші травми.
Пізніше в грудні того ж року Мовенка затримали і відвезли в управління ФСБ Росії. Після чого проти севастопольця висунули звинувачення за кілька коментарів у групі «Крим – Україна» в російській соцмережі ВКонтакте.
Міністерство закордонних справ України висловило стурбованість переслідуваннями громадян України в анексованому Криму і закликало припинити тиск на них. Також МЗС звернулося до міжнародного співтовариства, щоб ті застосували всі можливі види правового і політичного тиску на Росію з метою припинення нею тоталітарних методів придушення прав людини і свободи слова, а також звільнення всіх ув'язнених українських політв'язнів і заручників.