Європейський союз через чотири роки російської анексії Криму і Севастополя як і раніше твердо прихильний суверенітету і територіальній цілісності України. Про це йдеться в декларації Високого представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріки Моґеріні 16 березня.
Як говориться в документі, Європейський союз знову заявляє, що не визнає і продовжує засуджувати це порушення міжнародного права. Анексія Криму «як і раніше є прямим викликом міжнародній безпеці і має серйозні наслідки для міжнародного правопорядку, що захищає єдність і суверенітет усіх держав».
Також повідомляється, що ЄС дотримуватиметься санкцій, і знову закликає держави-члени ООН розглянути аналогічні заходи невизнання відповідно до резолюції 68/262 Генеральної Асамблеї ООН. Європейський союз не визнає проведення виборів Росією в Криму, йдеться в декларації.
«Триваюча мілітаризація півострова продовжує впливати на ситуацію з безпекою в регіоні Чорного моря», – зазначила Федеріка Моґеріні. Також в документі зазначається, що, в порушення міжнародного гуманітарного права, кримчан змушують приймати російське громадянство й закликають їх до Збройних сил Росії
Також Європейський союз засудив будівництво Керченського мосту без згоди України й «обмеження, які він наклав на свободу транзиту».
«Після незаконної анексії ситуація з правами людини на Кримському півострові погіршилася. Жителі півострова зіштовхуються з систематичними обмеженнями основних свобод, такими як свобода вираження думок, релігії або переконань і асоціації, а також право на мирні зібрання. Права кримських татар були серйозно порушені за рахунок закриття кримськотатарських ЗМІ, заборони діяльності Меджлісу, їхнього самоврядування, переслідування його лідерів і членів їхньої громади. Кримським татарам, українцям і всім етнічним і релігійним громадам на півострові повинна бути забезпечена можливість підтримувати й розвивати свою культуру, традиції, освіту й самобутність», – йдеться в декларації.
ЄС повторив свій заклик до негайного звільнення Олега Сенцова, Олександра Кольченко, Миколи Семени й усіх, хто був затриманий і засуджений до порушення міжнародного права. Журналісти, правозахисники та адвокати повинні мати можливість працювати незалежно й без надмірного втручання, йдеться в документі.
Євросоюз закликав до повного дотримання міжнародних стандартів в галузі прав людини на півострові, розслідування всіх випадків порушень прав людини, зникнень, тортур, вбивств, а також до вільного доступу міжнародних правозахисників на територію півострова.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили низку економічних санкцій. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.