Заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця повідомляє, що в рамках свого візиту до Парижу зустрівся з генеральним директором ЮНЕСКО Одрі Азулою, з якою обговорив «ключові теми співробітництва» з організацією.
«Перш за все, перспективи запровадження прямого моніторингу ситуації на тимчасово окупованій території АРК у рамках мандату Організації та збереження уваги до питань Криму на порядку денному Виконавчого ради ЮНЕСКО», – написав Кислиця на своїй сторінці в Facebook.
Кислиця зазначив, що під час зустрічі з Азулою підкреслив «необхідність ефективного реагування ЮНЕСКО на загрози збереження культурної спадщини та пам'яток національного значення України та кримськотатарського народу в окупованому Криму».
«З особливою увагою на ситуацію з ханським палацом у Бахчисараї, внесеним до Попереднього списку для внесення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО 2003 року», – додав заступник міністра закордонних справ України.
Напередодні в Парижі колишній керівник Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміра Аблялімова виступила з доповіддю про будівельні роботи, що проводить Росієя в Ханському палаці в Бахчисараї.
В анексованому Криму російська влада продовжує проводити «першочергові протиаварійні роботи» на кількох історичних об'єктах півострова, зокрема, в Ханському палаці в Бахчисараї.
Міністерство культури України стверджує, що через проведення російськими властями Криму робіт на території Бахчисарайського заповідника існує загроза руйнування головного корпусу Ханського палацу.
У листопаді 2017 року директор підконтрольного російській владі Криму музею на базі Ханського палацу Мер'єм Сейтумерова повідомила, що протиаварійні роботи ведуться на двох об'єктах палацу – головному корпусі й ханській мечеті, – і зупиняти їх не можна. Вона вважає, що експерти ЮНЕСКО можуть відвідати будівлю й оцінити хід реконструкції.
Ханський палац у Бахчисараї, Генуезька фортеця в Судаку, Кримська астрофізична обсерваторія, Мангуп-Кале, Ескі-Кермен і Чуфут-Кале є кандидатами на внесення до Списку об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Ханський палац-музей у Бахчисараї – найвідоміший музей, пов'язаний із історією кримських татар, територія літньої резиденції кримських ханів Гіреїв. На території музейного комплексу розташовані палац, гаремний корпус, ханський цвинтар і мечеть.