Лідерів кримськотатарського національного руху Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова, засуджених в анексованому Криму, передали Туреччині, повідомила Крим.Реалії перший заступник міністра інформаційної політики України Еміне Джеппар.
Раніше про це повідомив народний депутат України, національний лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
«Це стало можливим завдяки підтримці всіх, хто небайдужий до життя політв'язнів, хто не байдужий до кримських татар. Звичайно, була проведена величезна юридична, дипломатична, політична робота, зусилля Мустафи Джемілєва і Реджепа Тайїпа Ердогана», ‒ сказав Крим.Реалії адвокат Микола Полозов.
За його інформацією, всі звинувачення з Чийгоза і Умерова зняті.
Крим.Реалії уточнюють подробиці того, що відбувається.
За неофіційною інформацією, домовленість про передачу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова була досягнута під час останньої зустрічі президента Турецької республіки Реджепа Тайїпа Ердогана і російського президента Володимира Путіна.
Станом на 13.30, Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова посадили на літак рейсом «Сімферополь ‒ Анапа», який має пізніше вилетіти в Анкару. Лідери національного руху кримських татар мають прибути в Анкару в середу 25 жовтня. Пізніше вони можуть вилетіти до Києва.
Підконтрольний Кремлю Сімферопольський районний суд 27 вересня засудив Умерова до двох років колонії-поселення. Також йому заборонено два роки займатися публічною діяльністю і виступати в ЗМІ. При цьому прокурор просив для Умерова умовне позбавлення волі на 3 роки і 6 місяців з випробувальним терміном на три роки і забороною на три роки займатися публічною і викладацькою діяльністю. Умерова звинувачували в публічних закликах до сепаратизму. Він називав порушену проти нього кримінальну справу політично мотивованою.
Підконтрольний Кремлю Верховний суд анексованого Криму засудив до 8 років колонії одного з лідерів кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза. Сам Чийгоз слухав вирок у СІЗО Сімферополя через відеозв'язок.
Ахтема Чийгоза затримали в січні 2015 року за участь у мітингу на підтримку територіальної цілісності України перед будівлею Верховної Ради Криму 26 лютого 2014 року. Тоді мітингувальникам протистояли проросійські активісти, в тому числі, з партії «Русское единство». Російська влада анексованого Криму звинувачувала Чийгоза в організації масових заворушень.
«Справу Чийгоза» російський суд розглядав у рамках «справи 26 лютого» після того, як 20 липня суд на закритому засіданні розділив цю справу на дві: окремо ‒ щодо заступника голови Меджлісу кримських татар Ахтема Чийгоза, і окремо щодо інших фігурантів процесу ‒ Алі Асанова і Мустафи Дегерменджі.