У російському підручнику «Історія Криму» за 10 клас, який нещодавно з'явився у школах анексованого Росією Криму, містяться висловлювання, «що розпалюють ненависть до кримськотатарського народу». Про це повідомила Кримська правозахисна група.
За інформацією експертів-правозахисників, у тексті підручника є твердження, що під час Другої світової війни частина кримських татар зустрічала німецьких окупантів з квітами і вином, представники кримськотатарського народу були більш активно залучені в колабораціоністську діяльність порівняно з іншими етнічними групами Криму. Також у підручник включені твердження, що кримським татарам в місцях виселення безкоштовно видавали їжу, присадибні ділянки і позики на будівництво житла.
«Ці твердження спірні і не мають масових підтверджень з боку очевидців і потерпілих. Таким чином, в загальному контексті поданої в підручнику інформації вбачаються прояви мови ворожнечі. А саме, публікації висловлювань, що ставлять під сумнів загальновизнані історичні факти насильства і дискримінації під час депортації кримськотатарського народу», – йдеться у повідомленні правозахисників.
Експерт Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова вважає, що підручник необхыдно «негайно виключити зі списку навчальних посібників за використання в ньому мови ворожнечі».
«Я вважаю неприпустимим використання цього навчального посібника в Криму. У наших дослідженнях з розпалювання ненависті ми регулярно фіксуємо в підконтрольних Кремлю ЗМІ розпалювання ненависті до кримських татар, українців та інших груп. Використання для цих цілей підручника несе серйознішу загрозу, тому що діти ще більше схильні до впливу пропаганди ненависті, ніж дорослі», – вважає правозахисниця.
Керівник Центру громадянської освіти «Альменда» Валентина Потапова вважає, що такі формулювання в підручнику можуть призвести до виникнення міжетнічних конфліктів.
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що російський підручник «Історія Криму» для десятих класів підпадає під дію Кримінального кодексу України.
За словами Чубарова, екземпляри зазначеного підручника буде долучено до заяв на адресу правоохоронних органів України, а також будуть використані на різних міжнародних майданчиках «як ілюстрації російської окупаційної політики в Криму».
Раніше працівники у сфері мистецтва й освіти Криму, юристи звернулися до підконтрольного Кремлю міністра освіти Криму Наталії Гончарової з проханням вилучити російський підручник «Історія Криму» для 10-х класів під редакцією С.В. Юрченка, в якому зазначено, що під час другої світової війни «більшість татарського населення лояльно ставилося до німців, а багато хто активно допомагали».
Крім того, підконтрольна Кремлю Рада кримських татар надіслала звернення до влади Криму з проханням вилучити з бібліотек підручники з історії півострова за 10 клас. У раді незадоволені тим, як у навчальному посібнику висвітлюються участь кримських татар у Другій світовій війні та їх депортація в 1944 році.
Представники Міносвіти Криму поки не коментували ситуацію.