Правозахисники закликали запровадити санкції за переслідування адвоката Курбедінова в Криму

Еміль Курбедінов

Українські правозахисники засудили припис Міністерства юстиції Росії про виключення адвоката Еміля Курбедінова з «Кримської центральної колегії адвокатів». У спільній заяві, оприлюдненій 10 січня, правозахисники просять світове співтовариство запровадити персональні санкції за переслідування кримських адвокатів і активістів «Кримської солідарності».

Автори документу відзначили, що «такі дії можуть бути пов'язані з професійною діяльністю, а також громадянською позицією» Курбедінова.

У заяві, повний текст якої опублікований на сайті Української Гельсінської спілки з прав людини, зазначається, що Курбедінов представляє інтереси українських в'язнів, яких переслідують у Росії і Криму, в тому числі захоплених ФСБ українських військовослужбовців.

«Такі дії в подальшому, можуть призвести до позбавлення права на адвокатську практику, що, в свою чергу, позбавить Еміля можливості займатися адвокатською діяльністю, а клієнтів Еміля, які страждають від політичних переслідувань, права на отримання ефективної допомоги», – йдеться в повідомленні.

Автори документу вимагають від Росії «негайно припинити незаконний тиск і перешкоджання професійній діяльності правозахисників і адвокатів».

Також правозахисники закликали міжнародні організації та уряди демократичних країн продовжувати чинити тиск на російський уряд із метою припинення переслідування Курбедінова та інших кримських незалежних адвокатів, а також інших активістів у Криму, і посилити секторальні санкції.

Міністерство юстиції Росії зажадало вилучити кримського адвоката Еміля Курбедінова з «Кримської центральної колегії адвокатів» до 1 березня 2019 року.

Сам Курбедінов вважає, що припис Міністерства юстиції Росії про виключення його з «Кримської центральної колегії адвокатів» є тиском на нього та інших членів колегії у зв'язку з професійною діяльністю.

Адвоката Курбедінова російські силовики затримали 6 грудня 2018 року. Суд заарештував його на 5 діб за звинуваченням у «пропаганді або публічному демонструванні атрибутики або символіки екстремістських організацій» за пост у Facebook 2013 року. За словами колег Курбедінова, скаргу на нього написав колишній житель Криму, який переїхав до столиці Сирії Дамаска.

Адвокат заявив, що його затримання російськими силовиками вранці 6 грудня відбувалося «на абсурдній підставі», він не визнає звинувачень у екстремізмі. Еміль Курбедінов зазначив, що причиною переслідувань є його правозахисна діяльність, допомога політв'язнів і захист українського військового Богдана Небилиці.

Після анексії в Криму фактична російська влада практикує масові обшуки в незалежних журналістів, громадських активістів, активістів кримськотатарського національного руху, членів Меджлісу кримськотатарського народу, а також кримських мусульман, підозрюваних у зв'язках із забороненою в Росії організацією «Хізб ут-Тахрір».