Київ передав у Гаагу десяте повідомлення про злочини в Криму – очільник Прокуратури АРК

Ігор Поночовний

Прокуратура АРК разом з українськими правозахисниками передала до Міжнародного кримінального суду 10-е інформаційне повідомлення про злочини в Криму, що стосується діяльності журналістів на півострові після його анексії Росією. Про це на пресконцеренції в Києві 25 лютого повідомив прокурор АРК Ігор Поночовний.

«Переслідування журналістів відбувалося не тільки на початку окупації, але й триває, фактично, до сьогодні. Ми бачимо багато прикладів переслідування громадянських журналістів, блогерів, яких теж можна віднести до ЗМІ. В цілому, переслідування можна розділити за такими категоріями: незаконні обшуки у журналістів, затримання та ув'язнення журналістів. Щодо кожного з цих фактів у нас є відповідне кримінальне провадження. Загалом – 21 кримінальне провадження», – повідомив прокурор АРК Ігор Поночовний.

Він уточнив, що мова йде про 42 факти переслідування журналістів у Криму. У більшості випадків встановлені особи, безпосередньо причетні до злочинів.

Прокурор АРК зазначив, що всі факти переслідувань журналістів у Криму лягли в основу десятого інформаційного повідомлення, яке направлено до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі.

У 2020 році направлено 3 інформаційних повідомлення в Офіс прокурора МКС, а в цілому, починаючи з 2016 року, направлено 10 інформаційних повідомлень.

11 грудня 2020 року Прокуратура Міжнародного кримінального суду повідомила про завершення досудового розслідування у справі «Ситуація в Україні» і вважає за можливе розпочати розслідування злочинів, скоєних, зокрема, в анексованому Криму.

У Прокуратурі АРК назвали «історичним» це рішення.

Міністерство закордонних справ України привітало заяву прокурора Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда про намір розслідувати злочини на Донбасі та в Криму.

У Росії заявляли, що вважають незаконними всі рішення арбітражів за позовами, пов'язаними з анексією Криму. У Міністерстві юстиції Росії стверджували, що у «цих трибуналів відсутня юрисдикція на розгляд таких спорів».

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.