У будівлі підконтрольного Росії Київського районного суду Сімферополя, де обирають запобіжний захід затриманим після ранкових обшуків кримським татарам, зібралося понад 300 осіб. Про це Крим.Реалії повідомили в громадському об'єднанні «Кримська солідарність».
«Ці затримання не вкладаються в голову нашому народові, люди все ще прибувають», – сказав у коментарі об'єднанню громадський захисник Сейтосман Каралієв.
Він висловив думку, що таким чином кримськотатарський народ виявляє свою солідарність і незгоду з діями російських силовиків.
Активістка «Кримської солідарності» Лутфіє Зудієва також написала на своїй сторінці у Facebook, що люди продовжують прибувати і привозять з собою термоси з гарячою кавою і чаєм.
Вранці 17 лютого в Криму пройшли масові обшуки російських силовиків у будинках мусульман (більша частина з яких ‒ кримські татари). За словами активістки «Кримської солідарності» Лутфіє Зудієвої, всім затриманим інкримінують статтю 205.5 КК Росії за можливу причетність до організації «Хізб ут-Тахрір».
Російські силовики ці обшуки і затримання публічно ніяк не коментують.
Увечері 17 лютого підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя заарештував на місяць і 28 днів активістів Ернеста Ібрагімова, Тимура Ялкабова і Олега Федорова за підозрою в «участі в організації Хізб ут-Тахрір».
Your browser doesn’t support HTML5
Прокуратура АРК і Севастополя повідомила про відкриття кримінальних проваджень через ранкові масові обшуки в Криму 17 лютого.
У Представництві Президента України в АРК вказали на те, що інформацію про чергові масові обшуки російських силовиків у Криму оперативно передають українським правоохоронцям, а також мають намір використовувати її «в роботі на національному і міжнародному рівнях».
Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест у зв'язку з обшуками і затриманнями в анексованому Криму російськими силовиками 17 лютого. У відомстві закликали міжнародні інститути дати оцінку цим діям, а інформацію про останні обшуки і затримання планують винести на розгляд сесії Генеральної Асамблеї ООН.
Мінреінтеграції України також закликало міжнародне співтовариство відреагувати на нові затримання в Криму.
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.