1 липня Верховна Рада проголосувала за законопроєкт про скасування вільної економічної зони «Крим». За ініціативу проголосували 328 депутатів, її ухвалили за основу та в цілому.
«Закон скасовує режим вільної економічної зони «Крим» на тимчасово окупованій території України і встановлює особливості економічних відносин на тимчасово окупованій території з урахуванням обмежень, викликаних окупацією. Крім того, Закон унормовує порядок в'їзду осіб на тимчасово окуповану територію і виїзду з неї, закріплює право на безоплатну вторинну правову допомогу для громадян України, які живуть на тимчасово окупованій території та забезпечує реалізацію права на спадкування для таких осіб», – йдеться в повідомленні на сайті Ради.
Закон набуде чинності через 3 місяці від дня, наступного за днем його опублікування.
Крім того, парламент ухвалив у цілому закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України і деяких інших законодавчих актів України щодо адміністрування податків і зборів на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя». За проголосували 329 депутатів.
«На тимчасово окупованій території не справляються загальнодержавні та місцеві податки і збори та військовий збір, не подається звітність і не проводяться податкові перевірки. Крім того, зупиняються заходи, пов'язані з погашенням податкового боргу, нарахування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені за несвоєчасне погашення грошових зобов'язань та інші порушення податкового законодавства. Також списується податковий борг (у тому числі штрафні санкції, пеня та несплачені відсотки за користування розстроченням (відстроченням)) платників податків з податкової адреси на тимчасово окупованій території», – сказано в повідомленні на сайті парламенту.
Також повідомляється, що будь-які прибутки з джерелом їх походження з іншої території України, що нараховуються (виплачуються) на користь осіб, які мають податкову адресу на тимчасово окупованій території, оподатковуються за правилами, встановленими цим Кодексом для їх виплати (репатріації) за кордон України.
Цей закон набуде чинності наступного дня після публікації.
Крім того, депутати ухвалили в цілому 330 голосами закон про внесення змін до Митного кодексу України у зв'язку зі скасуванням ВЕЗ «Крим».
«До закінчення режиму тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя митні платежі, встановлені цим Кодексом, щодо товарів, які переміщуються через митний кордон України з і на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, не справляються», – йдеться в повідомленні на сайті Ради.
Закон набуде чинності з дня, наступного за днем його оприлюднення, але не раніше набрання чинності скасування ВЕЗ «Крим».
Верховна Рада України у травні 2017 року рекомендувала скасувати вільну економічну зону «Крим» і ухвалити закон «Про тимчасову окупацію Росією території України».
У серпні 2014 року Верховна Рада України ухвалила закон «Про створення вільної економічної зони «Крим» і особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України». На території ВЕЗ «Крим» діє особливий правовий режим економічної діяльності фізичних і юридичних осіб, у тому числі особливий порядок застосування норм регуляторного, податкового та митного законодавства України, а також особливий режим внутрішньої і зовнішньої міграції фізичних осіб.
Згідно з положеннями про вільну економічну зону «Крим», що діє з осені 2014 року, в Криму не стягуються загальнодержавні податки і збори, а зареєстровані тут фізичні та юридичні особи вважаються нерезидентами. Термін дії зони – 10 років. Деякі політики, експерти і правозахисники неодноразово висловлювали сумніви в доцільності закону на території, яку Україна де-факто не контролює.
Верховна Рада України у травні 2017 року рекомендувала скасувати вільну економічну зону «Крим» і ухвалити закон «Про тимчасову окупацію Росією території України».
У березні 2021 року постійний представник президента України в АР Крим Антон Кориневич повідомляв, що стратегія деокупації Криму передбачає, зокрема, ліквідацію закону про вільну економічну зону «Крим».
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.