Кримська правозахисниця Лутфіє Зудієва повідомила Крим.Реалії, що у вівторок, 11 березня, в будинках кримських татар розпочалася низка слідчих заходів, ініційованих співробітниками ФСБ Росії. Наразі сім обшуків завершилися. За фактом обшуків затримано п'ятьох осіб: Енвера Мустафаєва, Сейтумера Сейтумерова (історик – КР), Османа Сейтумерова, Амета Сулейманова, Рустема Сейтмеметова. Їх відвезли до відділку ФСБ.
За її інформацією, всім затриманим інкримінується стаття 205.5 Кримінального кодексу Росії (Організація діяльності терористичної організації та участь у діяльності такої організації).
«Усім затриманим інкримінують 205.5 статтю. Ще триває обшук у магазині, де працює Амет Сулейманов. Виходить, що сьогодні обшуки проводять у родичів активістів і самих активістів: Амета і Айдера Сулейманових – рідних братів, одного з яких уже затримали. Також затримали двох рідних братів: Османа Сейтумерова і Сейтумера Сейтумерова, а обшук у Шукрі Сейтумерова і його батька щойно завершився, його не затримали», – розповіла правозахисниця.
За словами Зудієвої, серед затриманих є один громадський журналіст ініціативи «Кримська солідарність» – Амет Сулейманов. Крім цього, проведено обшук у будинку громадського журналіста Сейдамета Мустафаєва.
«Самого Сейдамета не було вдома, зараз заарештований його батько Енвер Мустафаєв. Що стосується слідчих заходів у журналіста телеканалу «ATR» Сейтумера Сейтумерова, він був змушений залишити півострів через репресії. Під час обшуку в будинку була присутня тільки його літня мати», – додала Зудієва.
Вранці 11 березня російські силовики проводять обшуки в декількох будинках кримських татар у Бахчисараї та Бахчисарайському районі. За попередньою інформацією, обшуки проходять за 6-7 адресами. Адвокати повідомляють, що їх не пускають в будинки, де силовики проводять обшуки.
Силові російські відомства офіційно досі не коментують обшуки в Бахчисараї та Бахчисарайському районі, а також їх причину.
Згідно з даними експертів Кримськотатарського ресурсного центру, в 2019 році на півострові сталося понад 150 затримань і більше ніж 300 заходів щодо обмеження свободи.
Раніше міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров стверджував, що розмови про порушення прав людини в анексованому Криму – це вигадка.
Обшуки у кримських активістів і журналістів
Після російської анексії Криму навесні 2014 року на півострові регулярно проходять обшуки у незалежних журналістів, громадських активістів, активістів кримськотатарського національного руху, членів Меджлісу кримськотатарського народу, а також кримських мусульман, підозрюваних у зв'язках із забороненою в Росії організацією «Хізб ут-Тахрір».