Фігурант «справи Нарімана Джеляла (за документами – Джелялова)» Азіз Ахтемов заявив у суді, що написав явки з повинною під тортурами. Про це повідомляє «Кримська солідарність» із посиланням на адвоката Софіє Шабанову.
Як повідомляється, у підконтрольному Росії Верховному суді Криму завершився допит Азіза Ахтемова. За клопотанням російського прокурора було оголошено низку документів і протоколів слідчих дій, у яких брав участь Ахтемов. Він прокоментував записи звинувачення, позначивши, що під час надання свідчень і написання двох явок із повинною до нього застосовували недозволені методи дізнання та слідства. Підписати їх він був змушений під страхом за своє життя, обмовивши як себе, так і свого брата Асана Ахтемова та Нарімана Джеляла.
Наступне слухання заплановане на 20 липня, захист має намір допитати Нарімана Джеляла.
Раніше захист обвинувачених у «справі Нарімана Джеляла» заявив про тортури підзахисних.
Російські силовики публічно не коментували твердження про катування обвинувачених.
Азіз Ахтемов раніше повідомляв, що йому не доставляють усі листи. Також він скаржився на умови утримання в СІЗО.
Раніше підконтрольний Росії Верховний суд Криму продовжив до 26 липня 2022 року термін арешту кримськотатарському політику та активісту Наріману Джелялу та братам Азізу та Асану Ахтемовим.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://krymrgbcrlvrexoeaqjy.azureedge.net/. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Справа про «диверсію на газопроводі» в селі Перевальне
3-4 вересня в Криму російські силовики провели обшуки та затримали п'ять осіб, у тому числі кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла. 6 вересня в Криму заарештували чотирьох затриманих. Так, на 60 діб заарештували братів Азіза й Асана Ахтемових, батькові затриманого Азіза Ахтемова Ескендеру дали 10 діб. Ще один син Ескендера, Арсен Ахтемов, отримав 15 діб арешту. Також підконтрольний Кремлю Київський районний суд заарештував кримськотатарського політика й активіста Нарімана Джеляла на два місяці – до 4 листопада. Наріман Джелял заперечує всі звинувачення на свою адресу.
7 вересня російське державне агентство ТАСС із посиланням на ФСБ Росії повідомило, що затримані «за підозрою в скоєнні диверсії на газопроводі в Криму 23 серпня цього року дали свідчення». За цими даними, на «відео допиту двох із них, поширеному ФСБ, чоловіки докладно розповіли, від кого отримували інструкції та як влаштували підрив газопроводу в селі Перевальне».
При цьому у ФСБ Росії стверджують, що «диверсія була організована Головним управлінням розвідки (ГУР) Міністерства оборони України».
Головне управління розвідки Міноборони України розглядає звинувачення ФСБ Росії як «цілеспрямовану провокацію».
Влада України пов'язує затримання та арешти кримськотатарських активістів із самітом «Кримської платформи», що відбувся 23 серпня.
Омбудсман України Людмила Денісова звернулася до Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет у зв'язку з новими арештами, що відбулися в Криму.
Після інформації про обшуки і затримання 3-4 вересня в активістів у Криму Прокуратура АРК і Севастополя повідомляла про відкриття кримінальних проваджень.