У 2014 році запобігти анексії Криму було неможливо. Таку думку висловив звільнений український режисер і письменник з Криму Олег Сенцов під час великого інтерв'ю Крим.Реалії.
«У тій ситуації вже без шансів було. Навіть якби на чолі країни стояли більш рішучі і готові до цього моменту люди, які були підготовленим керівництвом, готовим на серйозні заходи, то не було інструментів», – сказав Сенцов.
На його думку, українські силовики не були готові захищати півострів.
«Армія була практично розвалена. Я підтримував військові частини, спілкувався і бачив, у якому стані наша армія. Армії у нас не було на той момент ніякої. Силові підрозділи – СБУ, МВС – теж після Майдану не зовсім були готові за нову владу щось робити, тому що до цього вони боролися проти цих людей», – пояснив режисер.
Сенцов вважає, що Росія скористалася становищем української держави.
«Тому момент був обраний, коли Україна як держава була максимально слабка за свою історію, тоді було завдано удару. Тоді вийшло. А зробити щось ... можна довго на цю тему теоретизувати, але мені навіть здається, що що б ми не зробили – не вийшло б», – додав він.
Повну версію інтерв'ю з Олегом Сенцовим читайте незабаром на сайті Крим.Реалії.
7 вересня відбувся обмін утримуваними громадянами між Україною і Росією. Літак з 35 українцями приземлився в київському аеропорту «Бориспіль».
Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що Росія утримує ще 110 громадян України.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.