Під час засідання Південного окружного військового суду в російському Ростові-на-Дону у ялтинській «справі Хізб ут-Тахрір», свідок з боку обвинувачення заявив, що під протоколами стоїть не його підпис. Про це кореспонденту Крим.Реалії розповів адвокат Айдер Азаматов.
«Сьогодні був дивовижний день в цьому процесі, ми допитували свідка з боку звинувачення Руслана Кудрявцева. За його словами, взяти участь у слідчих діях як понятий, запросив його товариш, який працює у ФСБ і провів до слідчого, який займається справою фігурантів «ялтинської шістки». Слідчий Сергій Бушуєв запросив його в кабінет, роз'яснив процедуру, але не переглядав диски з відео і аудіофайлами, на яких і будуються всі звинувачення щодо наших підзахисних», – розповів Азаматов.
Захисник додав, що під час допиту уточнив у свідка, чи він читав протокол. На що Кудрявцев відповів негативно, зіславшись на те, що «довіряв своєму знайомому з ФСБ і не став читати документ».
«Перебуваючи в суді, я показав свідкові протокол, на якому нібито стояв його підпис. Кудрявцев заявив, що підпис під протоколом стоїть не його. Його підпис інший. Тобто у наявності – фальсифікація документа. Якщо йти по ланцюжку, то саме цей протокол став основою проведення лінгвістико-релігієзнавчої експертизи, на якій і ґрунтуються всі звинувачення в бік наших підзахисних. Отже вся експертиза проведена незаконно. Ми сподіваємося, що суд зверне свою увагу на це і зробить відповідні висновки», – додав адвокат.
Під час засідань, 30 вересня, як свідок з боку захисту був заявлений голова інформаційного офісу «Хізб ут-Тахрір» в Україні Фазил Амзаєв. Суддя Роман Сапрунов не задовольнив це клопотання.
«Враховуючи, що Фазил Амзаєв перебуває на материковій частині України, суд пояснив, що його неможливо допитати через відеозв'язок з іншої держави. А їхати в Росію Амзаєву просто небезпечно, тому що може початися політичне переслідування», – сказав Азаматов.
Наступне судове засідання у справі відбудеться 1 жовтня 2019 року.
4 квітня повідомлялося, що Північно-Кавказький окружний військовий суд в Ростові-на-Дону вдруге почав розглядати по суті «ялтинську справу Хізб ут-Тахрір».
Обвинувачені у цій справі Арсен Джеппаров, Рефат Алімов, Емір-Усеїн Куку, Муслім Алієв, Інвер Бекіров і Вадим Сірук були затримані в лютому-квітні 2016 року в Ялті. Їх звинувачують в причетності до забороненої в Росії ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір».
Міністерство закордонних справ України вимагає від Росії звільнити фігурантів ялтинської «справи Хізб ут-Тахрір».
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.