У Південному окружному військовому суді російського Ростова-на-Дону слухається друга бахчисарайська «справа Хізб ут-Тахрір». На лаві підсудних відомі кримськотатарські активісти та правозахисники, зокрема, Сервер Мустафаєв, Марлен Асанов та Сейран Салієв.
Судовий процес над вісьмома кримськими татарами розпочався торік у листопаді. Це шоста за рахунком справа проти кримчан за звинуваченням у причетності до забороненої на території Росії та анексованого Криму організації «Хізб ут-Тахрір». Правозахисний центр «Меморіал» визнав бахчисарайську вісімку політичними в'язнями, однак російська влада заперечує будь-яке політичне підґрунтя таких справ. Про перебіг справи йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Кримський адвокат Еміль Курбедінов розповів Крим.Реалії про допит свідка від ФСБ, який, на думку захисника, своїми свідченнями поставив під сумнів усі звинувачення.
‒ Триває судове слідство, ми допитуємо тільки другого свідка звинувачення ‒ це так званий таємний свідок. До цього ми встигли допитати на восьми судових засіданнях оперативного співробітника ФСБ ‒ колишнього співробітника СБУ ‒ з якого й почалася ця кримінальна справа, тобто, це він подавав перший рапорт. Примітно, що на питання і захисту, і наших підзахисних щодо терористичної діяльності, здійснення терактів, порушень російського закону «Про протидію тероризму» співробітник ФСБ підтвердив, що жодних подібних фактів виявлено не було ‒ йшлося суто про зустрічі та розмови в мечеті, які, за оперативною інформацією, нібито проводив осередок «Хізб ут-Тахрір». Тобто ніякого сліду тероризму тут, звичайно ж, немає. Власне, ні у кого не знайдено нічого схожого на небезпечні предмети ‒ лише література та приватне листування.
Еміль Курбедінов зазначає, що звинувачення посилається на рішення Верховного суду Росії від 2003 року, яким «Хізб ут-Тахрір» була визнана терористичною організацією.
‒ Експерти на замовлення ФСБ роблять висновок, що ці розмови в мечеті якось відносять підсудних до «Хізб ут-Тахрір», а значить ‒ вони терористи. Звинувачення абсолютно формальне. Більшість обвинувачених у цій справі ‒ активісти, зокрема з «Кримської солідарності», релігійні діячі, ті люди, які у своїх регіонах допомагали іншим. Вони не робили нічого злочинного, а стаття терористична, з термінами в 15-20 років, аж до довічного. На останньому засіданні ми почали допитувати першого секретного свідка з трьох ‒ і це абсолютно шаблонні свідчення, ми називаємо їх рятувальним кругом звинувачення. Нібито хтось із підсудних зізнавався йому особисто, що вони ‒ члени «Хізб ут-Тахрір» і ведуть антиросійську діяльність на території Криму, розколюють суспільство тощо. При цьому питання захисту, які викривали б брехню цього свідка, суд просто знімає під різними приводами.
Українське видання «Ґрати» веде докладні текстові трансляції цього процесу. Головний редактор Антон Наумлюк пояснює, що таким чином хоче продемонструвати широкому загалу шаблони роботи російських силовиків у Криму.
Ми можемо продемонструвати всі фальсифікації та порушення російських правоохоронних органів, виносячи за дужки те, що таких справ взагалі не має бути на території КримуАнтон Наумлюк
‒ Ми вирішили, що на прикладі цієї справи можна показати всі базові речі для будь-якої кримінальної справи проти кримських мусульман: це свідчення засекречених свідків, більшість з яких ‒ співробітники ФСБ, це експертизи, які слідство замовляє в одних і тих же експертів, а також прослуховування, підписані під тиском свідчення тощо. Відповідно, ми можемо продемонструвати всі фальсифікації та порушення російських правоохоронних органів, виносячи за дужки те, що таких справ взагалі не має бути на території Криму. Тим більше що фігуранти другої бахчисарайської справи підштовхували нас своєю активністю, своїми особистими історіями. Це не просто кримські мусульмани, які потрапили під руку ФСБ ‒ вони можуть аргументовано доводити свою правоту в суді.
Антон Наумлюк вказує на кілька суперечностей та нестиковок у судовому процесі.
‒ У цій бахчисарайській справі дуже довго допитували оперуповноваженого ФСБ ‒ колишнього співробітника СБУ Миколу Атикбаєва, який організував прослуховування зборів мусульман у мечеті, і ця розшифровка послужила підставою для того, щоб притягнути до відповідальності вісьмох кримських татар. Найочевидніше, що випливало з його допиту ‒ те, що не було жодних правових норм, у межах яких він міг би вести прослуховування, тобто не було підстав для початку досудового розслідування. Тим часом засекреченого свідка обвинувачені впізнали, тому що він виступав і в процесі першої бахчисарайської групи «Хізб ут-Тахрір» з точно такими ж свідченнями ‒ це уродженець Латвії Костянтин Тумаревич. Спроби слідства його засекретити виглядають смішними, тому що самі обвинувачені в суді звертаються до нього «Костя», як до старого знайомого.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Незабуті. В очікуванні обміну: мусульмани з Бахчисарая
За словами Еміля Курбедінова, підсудні в різних процесах у справах «Хізб ут-Тахрір» часто впізнають засекречених свідків, хоча суд відхиляє клопотання захисту саме заради того, щоб цьому запобігти.
‒ Найчастіше це люди, які самі перебувають у залежності від ФСБ, або ж перебувають у Криму на нелегальному становищі. Словом, на підставі попередніх справ ми впевнені, що це залежні від спецслужб люди. Або ж просто оперативники ФСБ ‒ у будь-якому випадку ні про яку правду взагалі не йдеться. При кожній нагоді підсудні говорять про політичне переслідування тільки за їхню активну діяльність, що вони не терористи. При цьому судові засідання можуть тривати до дев'ятої вечора, і через щільний графік у них навіть немає можливості поїсти, плюс їм видають сухпайки із завершеним терміном придатності. Так що хлопці говорять і про своє право на відпочинок, на здоров'я та на життя, врешті-решт. Загалом головне завдання захисту ‒ не дати повісити на кримських татар ярлик терористів. Якщо вони потраплять на обмін ‒ добре, але підсудні не тішать себе надіями. Ми продовжуємо боротися.
Раніше Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова розповіла в інтерв'ю «Укрінформу», що Україна внесла в підготовлений на обмін з Росією список з 200 осіб 86 ув'язнених кримських татар, які перебувають на різних стадіях кримінального переслідування. Для Крим.Реалії Людмила Денісова уточнює, що цей загальний перелік складається з кількох частин.
‒ Ми вже віддали свої списки: сюди входять 115 громадян України, які незаконно утримуються на території Росії та в тимчасово окупованому Криму, серед них 86 ‒ кримські татари. Інша частина списків змінюється, тому що ми встановлюємо наявність або відсутність наших громадян на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Я формую цей перелік зі звернень самих громадян, які там утримуються, а також їхніх родичів, друзів, від правозахисних організацій. Я б не стала говорити про дати: я людина забобонна, і будь-яка дата може бути неправильною. Ми очікуємо повернення наших громадян щодня. Я орієнтуюся тільки на слова президента, а Володимир Зеленський передбачає провести обмін у березні до наступної зустрічі в «нормандському форматі» у квітні. Хотілося б повернути всіх, і він цього добивається.
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.
(Текст підготував Владислав Ленцев)