Рада Європейського союзу 20 травня оновила рекомендації щодо в'їзду іноземних туристів у країни ЄС в умовах пандемії коронавірусної інфекції. Згідно з новою версією документа, в'їзд дозволяється громадянам, які пройшли повний курс вакцинації не пізніше, ніж за два тижні до поїздки. При цьому вакцини мають бути схваленими Європейським агентством лікарських засобів (EMA) або Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ). Це вакцини Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson, а також Sinopharm.
Українські «сертифікати вакцинації» відповідатимуть стандартам ЄС і дозволять відновити подорожі жителів України до країн Євросоюзу. Про це під час візиту в Брюссель повідомила віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанишина.
Водночас у Ростуризмі розраховують, що у 2021 році туристичний потік в анексований Крим повернеться до рівня до пандемії коронавірусу, а також прогнозують зростання кількості туристів на півострові у межах 10-15%.
Які країни відкриті для туристичного відвідування громадянами України? Як жителям Криму потрапити в ці країни з материкової України? Як обмеження для виїзного туризму, запроваджені Росією, позначаться на кримчанах?
Ці та інші актуальні теми в студії Радіо Крим.Реалії обговорюють ведучий Олександр Янковський та його співрозмовники: український лікар-імунолог, співробітник Інституту мікробіології та імунології ім. Мечникова Андрій Волянський; колишній головний фахівець відділу курортів і туризму Євпаторійської міської ради Сергій Вікарчук; дослідниця європейського аналітичного центру Euro Créative (Італія) Аліса Мюзерг; власниця хостелу в Судаку Наталія Кириченко; віцепрезидент Російського союзу туріндустрії Юрій Барзикін; український політолог-міжнародник Олексій Кафтан.
Так звані паспорти вакцинації від коронавірусу для подорожей за кордон попередньо запрацюють із 1 липня 2021 року, повідомив український міністр цифрової трансформації Михайло Федоров на нараді за участі президента Володимира Зеленського. За його словами, запуск COVID-паспортів планують синхронізувати з відповідними процесами в Євросоюзі.
Український лікар-імунолог, співробітник Інституту мікробіології та імунології ім. Мечникова Андрій Волянський висловив Крим.Реалії думку, що з початком вакцинації у світі зменшується кількість хворих. Водночас він додав, що кількість осіб, які отримали в Україні вакцину від коронавірусу, «вкрай мала».
‒ В Європі є країни-лідери (з вакцинації ‒ КР), це, наприклад, Велика Британія, Угорщина, Сербія ‒ там вакцину отримали приблизно 40 і більше відсотків. За захворюваністю лідери ‒ Угорщина, Чехія та країни Східної Європи, де зафіксовано понад 2,5 тисячі смертей на мільйон жителів.
Андрій Волянський додав, що за допомогою вакцинації людство адаптується до нової коронавірусної інфекції, і «через рік-два-три це буде абсолютно рутинне захворювання».
Реальність така: Європа вже практично на фініші епідемічного процесуАндрій Волянський
– Ми бачимо найрізноманітніші прогнози, що і 2022 рік, а, можливо, і 2023-й, це будуть ще пандемічні роки. Але реальність така: Європа вже практично на фініші епідемічного процесу. Західна Європа ще й вакцинується, і, по суті, у багатьох країнах уже епідемічний процес сходить нанівець. Це і Західна Європа, і Східна. В Україні ми теж бачимо різке зниження захворюваності та кількості летальних випадків. В останні дні ‒ приблизно 200 смертей на добу. Це, безумовно, трагічні цифри, але не 400, які були наприкінці квітня. Однозначно покращення епідемічної ситуації є вже зараз ‒ навіть у не щепленій Україні.
Серед чинників, які перешкоджають поширенню нової коронавірусної інфекції в Україні, Волянський назвав створення колективного захисту шляхом природної захворюваності й початок літнього сезону.
Куди можуть поїхати українці?
Низка країн у боротьбі за туристів спрощує умови для в'їзду іноземців, зокрема й для громадян України. Скасували вимогу про негативний ПЛР-тест на коронавірус: Туреччина, Чорногорія, Албанія (тести не потрібні, здоров'я туристів перевіряють вибірково після прильоту), Танзанія та острів Занзібар, Домініканська республіка, Коста-Рика, Ямайка, Мексика, Північна Македонія, Непал, пише Радiо Свобода.
Греція ‒ єдина країна Шенгенської зони, яка вже приймає українських туристів, за умови надання одного з чотирьох документів: довідки про вакцинацію, негативного ПЛР-тесту, довідки про перенесений COVID-19 або документа про наявність антитіл до нього. В'їзд до Хорватії для українських туристів дозволений при бронюванні та оплаті житла, а також негативному ПЛР-тесті або негативному тесті на антиген, або ж для тих, хто вакцинувався і має відповідну довідку.
Болгарія впускає українців при негативному ПЛР-тесті, сертифікаті вакцинації або документі про те, що людина перехворіла на коронавірус не більше ніж пів року тому. Ці правила діють до 31 травня. Румунія пропускає українців через свою територію за умови, що вони їдуть транзитом до Болгарії. Що стосується Кіпру, то перед вильотом українці мають зареєструватися на кіпрській онлайн-платформі для туристів, мати з собою негативний ПЛР-тест, і ще один тест вони здають в аеропорту після прильоту.
Окрім того, впускають до себе українських громадян Ірландія (член ЄС) та Велика Британія (колишній член ЄС) за наявності візи, негативного ПЛР-тесту та самоізоляції після прибуття. Нещодавно Ісландія (не є членом ЄС, але входить у Шенгенську зону) дозволила прибувати іноземним мандрівникам (зокрема і з України). Іноземці мають бути вакциновані, або мати негативний ПЛР-тест.
Серед нових країн, які стали доступні для українців у 2021 році, експерти згадують також Шрі-Ланку та Грузію (за умови тестування до та після перельоту), а також Таїланд. Об'єднані Арабські Емірати й Туніс дозволяють українцям туристичні поїздки за умови тестів і страхування на випадок хвороби. У Тунісі, до того ж, туристи не мають права пересуватися країною самостійно, залишивши свою екскурсійну групу. Загалом, кількість країн, які дозволяють приїжджати українським туристам, постійно оновлюється, актуальну інформацію публікує МЗС України.
Колишній головний спеціаліст відділу курортів і туризму Євпаторійської міської ради Сергій Вікарчук зазначив, що основні туроператори в Україні зараз працюють саме з цими напрямками.
Думаю, що українці цього сезону обиратимуть такі напрямки, як Туреччина. Вона взагалі без тестів, там більше сервісуСергій Вікарчук
Водночас Єгипет, Туреччина, Хорватія, Чорногорія та Албанія не припиняли приймати українських туристів у 2020-2021 роках.
‒ Цьогоріч «відкрилася» Греція, вона взагалі є революційною країною, яка вперше запровадила три-чотири протоколи безпеки, за якими туристам можна в'їхати. Якщо інші використовують ПЛР-тести, то Греція дала поштовх іншим країнам, і я чув, що вони починають працювати за таким алгоритмом, це дуже позитивно... Це дає більше можливостей українцям, але я думаю, що українці цього сезону обиратимуть такі напрямки, як Туреччина. Вона взагалі без тестів, там більше сервісу для пакетних турів «все включене».
Сергій Вікарчук наголосив, що кримчани, які мають українські паспорти, подорожують без проблем, включаючи поїздки в ті країни, які російська влада забороняє відвідувати своїм громадянам (Росія вважає кримчан, які були змушені отримувати російські паспорти своїми громадянами й поширює на них дію свого законодавства ‒ КР).
‒ Це якась рабська історія: їм (громадянам Росії ‒ КР) влада просто забороняє відвідувати якісь країни. Така була історія з Єгиптом, зараз Туреччина в такому статусі. І навіть зараз Єгипет: вони ніби відкрили, але відкрили тільки декілька аеропортів, і російських туристів у Єгипті ще немає... Українці не хочуть відпочивати з громадянами цієї країни, оскільки вони не етичні, неполіткоректні, і ми можемо додати два чинники: війна та окупація наших територій.
Дослідниця європейського аналітичного центру Euro Créative (Італія) Аліса Мюзерг розповіла Крим.Реалії, що Італія нещодавно відкрила свої кордони для туристів з Ізраїлю, США, також почали приїжджати туристи з інших європейських країн.
‒ Для Італії сфера туризму – критично важлива. Згідно зі статистикою, країна втратила приблизно 120 млрд євро торік через запроваджені обмеження. І тут питання не тільки міжнародного туризму, а й внутрішнього туризму. Багато італійців не виїжджають за кордон, тому що дуже люблять подорожувати країною, але були обмеження, які забороняли виїзд за межі регіону, а іноді ‒ і міста. Тому Італія відкривається не тільки для міжнародних туристів, а й для своїх громадян.
Аліса Мюзерг додала, що локдаун приніс «катастрофічні наслідки», і низка підприємств були змушені закритися. Місцевий бізнес також потерпає через комендантську годину, що діє в країні. Водночас влада в Італії допомагає місцевому бізнесу пережити економічні труднощі, також країна очікує допомоги від ЄС.
Як підвищуються ціни на відпочинок у Криму
За словами віцепрезидента Російського союзу туріндустрії Юрія Барзикіна, період скорочення авіарейсів до Туреччини з Росії може бути продовжений, і ця країна «навряд чи відкриється з 1 червня» для російських туристів. Він зазначив, що торік внутрішній туризм становив у Росії приблизно 90 відсотків турпотоку, тоді як виїзний ‒ приблизно 10 відсотків. Цьогоріч, за словами Барзикіна, приблизно 10-14 відсотків становить виїзний турпотік.
Цьогоріч 500 тисяч придбали путівки на виїзд до Туреччини. Ось із них скористалися внутрішнім напрямком приблизно 15 відсотківЮрій Барзикін
– Що стосується перерозподілу потоків, треба розуміти, що більшість росіян не має закордонних паспортів, тому традиційно 70 відсотків організованих туристів ‒ це внутрішній напрямок, приблизно 29-30 відсотків ‒ виїзний напрям. Цьогоріч 500 тисяч придбали путівки на виїзд до Туреччини. Ось із них скористалися внутрішнім напрямком приблизно 15 відсотків. Невелика частина перерозподілилася, всі інші ‒ відкладений попит: чекають, коли відкриють Туреччину. Тобто це приблизно підтверджує той факт, що від виїзного ринку не відбувається механічний перерозподіл: хто не поїхав в Анталію ‒ поїхав в Анапу. Десь до 20 відсотків максимум перерозподіл, хоча ця кон'юнктура впливає на ринок не завжди сприятливо. Коли немає високого рівня конкуренції ‒ люди скаржаться на завищення цін, туроператори позбавлені серйозного сегмента споживачів, їхній фінансовий добробут зменшується. Тому для всіх не дуже добре.
Юрій Барзикін також відзначив збільшення кількості росіян, які скористалися програмою кешбеку, що має на увазі повернення частини витрачених коштів для російських громадян, які відпочивають на курортах Росії та анексованого Криму.
‒ Я оцінюю її (програму ‒ КР) позитивно. Але важливіше, як її оцінює споживач. Якщо в серпні, коли програма починалася, нею скористалися від 15 до 19 відсотків, то зараз вже понад 40 відсотків нею користуються. Тому й на дитячий перенесена, і восени буде відновлена. І, звісно, обсяги не порівняти: торік ‒ 300 тисяч, цьогоріч ‒ понад 700 тисяч скористалися цими турами.
Барзикін додав, якщо торік програма кешбеку працювала переважно на курортах Чорноморського узбережжя, в Криму та Краснодарському краї Росії, то цьогоріч список розширили Бурятія, Чувашія, Калінінградська область Росії.
Тим часом у Криму повідомляють про підвищення цін на послуги, зокрема й пов'язані з туризмом. Як повідомили у відділенні Південного головного управління Банку Росії у Криму, непродовольча інфляція на півострові сповільнилася до 4,3%, а інфляція послуг прискорилася до 4,5%. У банку зв'язали зростання цін зі збільшенням попиту на відпочинок у Криму, зокрема й «завдяки дії державних програм стимулювання внутрішнього туризму»:
«Відповідно, в регіоні прискорилося зростання цін на послуги готелів і санаторіїв. Окрім того, основними причинами перегляду цін кримськими готельєрами напередодні курортного сезону стали необхідність компенсації витрат на дотримання санітарних вимог, реконструкцію номерного фонду, а також розширення переліку та якості послуг».
На думку віцепрезидента Російського союзу туріндустрії Юрія Барзикіна, програма кешбеку не впливає на високий сезон, оскільки путівки в межах цієї програми діють до 15 червня.
Звісно, якийсь вплив був на попит, але, це не безпосередній, а все-таки опосередкований вплив. Попит, звісно, впливає на вартість. Основні обсяги були продані, заброньовані з лютого до квітня. Залишок, десь 20 відсотків обсягу, я маю на увазі Крим, Краснодарський край, вони вже йшли за підвищеною ціною, і коли у квітні закрили практично Туреччину, ажіотажний попит підштовхнув ціни. Але загалом це дало імпульс для поїздок, тому не можна пряму паралель проводити.
Власниця хостела в Судаку Наталія Кириченко розповіла Крим.Реалії, що в Криму цього літа очікують підвищеного попиту на туристичні послуги. Вона підтвердила, що ціни на півострові підвищилися.
Зараз усі хочуть забронювати дешевше, потім ціна підстрибне й усі купуватимуть, за скільки скажутьНаталя Кириченко
– Вартість відпочинку, я б сказала, навіть різко підвищилася. Зараз у Ялті вже повно, напевно, з березня, і це попри те, що море ще холодне, не спекотно. Я якось зателефонувала в готель чотири зірки, спа, в Євпаторії: коли вони мені назвали ціну 20 тисяч за двомісний номер на добу на двох зі сніданком ‒ я не знаю, який тут кешбек допоможе. Якщо торік у Туреччині ‒ 35 тисяч із людини за тиждень, все включене, переліт, харчування, страхування. І тут ‒ 20 тисяч на двох, тобто 10 тисяч виходить зі сніданком. Що буде далі ‒ я не знаю, навіть страшно робити замовлення, тому що передбачити попит цьогоріч, мені здається, дуже важко. Зараз усі хочуть забронювати дешевше, потім ціна підстрибне й усі купуватимуть, за скільки скажуть.
На її думку, якщо курорти Туреччини стануть доступні для російських туристів, готельєрам у Криму доведеться «зменшити апетити».
Коли Європа відкриє кордони?
Український політолог-міжнародник Олексій Кафтан, коментуючи заяви чиновників про запровадження паспортів вакцинації в ЄС і можливості їхнього отримання для українців, висловив думку, що Україна навряд чи зможе запровадити ці документи синхронно з країнами Євросоюзу.
Водночас політолог наголосив, що і всередині Євросоюзу навряд чи країни запровадять ці паспорти синхронно. Політолог зазначив, що терміни запровадження паспортів вакцинації та відкриття кордонів країн ЄС для власників цих документів залежать від декількох факторів.
Можна очікувати, що в деяких країнах спробують прискоритися із запровадженням ковідних паспортів і відкриттям кордонівОлексій Кафтан
– У пріоритеті для Європейського союзу, у першу чергу, ‒ безпека громадян, це питання залишається головним. І, звісно, проблемою залишається підйом економіки, яка відчутно просіла під час пандемії. Також, безумовно, є «шкурні» питання європейських політиків, які хочуть залишитися на плаву, а деякі ‒ переобиратися на другий термін. Я бачу тут декілька взаємопов'язаних трендів. Перший ‒ нарощування темпів та обсягів вакцинації, другий ‒ загальноєвропейське рішення про запровадження ковід-паспортів. Третій тренд ‒ виборні кампанії у країнах-членах Євросоюзу, і він так чи інакше позначається на перших двох, і, відповідно, всі на цьому гратимуть й спекулюватимуть. Тому можна очікувати, що в деяких країнах спробують прискоритися із запровадженням ковідних паспортів і відкриттям кордонів.
Олексій Кафтан зазначив, що список схвалених вакцин для «сертифікатів вакцинації» з часом можуть розширити, але висловив сумніви з приводу того, що в нього внесуть російську вакцину «Супутник V».
‒ Список, звісно, поповнюватиметься в міру розробки й тестування вакцин. «Супутник V» може просто не пройти цю сертифікацію, оскільки досить багато є запитань до перевірки його ефективності під час тестового періоду. Можна згадати, що третю фазу фактично завалили, бо люди з контрольної групи, як з'ясувалося, отримували вакцину. Можна згадати про те, що виникло багато запитань і до складу «Супутника V», причому, в різних місцях, наприклад, у Словаччині та Бразилії.
(Текст підготувала Олена Юрченко)
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.