Зарплати в шестизначних сумах, кілька квартир, будинки та земельні ділянки декларують російські сенатори від Криму. Вони отримали свої посади в результаті російської анексії півострова, а разом із ними ‒ нове життя та мільйонні прибутки. Крим.Реалії розпитали сенаторів, де вони зберігають свої заощадження та на що їх витрачають.
У квітні, згідно з російським законодавством, російські чиновники зобов'язані оприлюднювати інформацію про свої прибутки та майно. Серед кримчан, яким вдалося влаштуватися в системі російської влади, одними з найзаможніших можна назвати сенаторів. Згідно з відомостями про прибутки, вони є офіційними мільйонерами.
У першій частині матеріалу розповімо про майно та витрати сенаторів від Криму Сергія Цекова та Ольги Ковітіді. 2014 року вони показували найбільш скромні прибутки в порівнянні зі своїми колегами в Раді Федерації Федеральних зборів Росії. Але через роки ситуація кардинально змінилася.
«Добре заробляю, витрачаю нормально»
Сенатор Сергій Цеков декларує за минулий рік 7,1 мільйона рублів прибутку. У власності в нього та його дружини три земельні ділянки під індивідуальне житлове будівництво, чотири будинки, чотири квартири та два гаражі. Ще одна квартира перебуває в користуванні.
Все майно, яке декларує Сергій Цеков, було придбане ще до російської анексії Криму. Всі квартири, будинки, земельні ділянки та гаражі були присутні в його попередніх деклараціях про прибутки, витрати та майно. Щоправда, зараз у цьому переліку відсутній автомобіль ВАЗ 21063, який раніше належав Сергію Цекову.
Подаючи першу декларацію до Ради Федерації 2014 року, сенатор вказував розташування своєї нерухомості як «Україна, Крим».
До отримання сенаторської посади прибутки Цекова були скромнішими. У декларації за 2013 рік він вказував заробіток у розмірі 1,4 мільйона рублів.
Весь торішній прибуток, за словами Сергія Цекова, йому принесли зарплата та пенсія. Гроші він зберігає на рахунку в «Ощадбанку Росії». Свої прибутки вважає за краще витрачати на родичів і необхідні речі. Сенатор зізнався Крим.Реалії, що нещодавно купив квартиру.
Витрачаю я нормально. Квартиру купивСергій Цеков
«Витрачати гроші знаходжу куди. У мене сім'я велика, родичів багато. Я добре заробляю, інші не дуже добре заробляють. Тому є куди гроші розподілити. Витрачаю я нормально. Квартиру купив», ‒ розповів він.
Розповісти, де розташована його нова покупка, він відмовився.
Сенатор стверджує, що все його майно перебуває в користуванні родичів і соратників із «Російської громади Криму»: «Там (у квартирах і будинках ‒ КР) живе моя сім'я, мій син зі своєю родиною. Частина нерухомості ‒ це будинки «Російської громади Криму». Вони були куплені дуже давно, ще при Україні. З урахуванням того, що мені в «Російській громаді» дуже довіряють, було вирішено придбати цю нерухомість на мене. Зараз я її планую переоформити на «Російську громаду». Жоден будинок, жодна квартира моя не здаються в оренду».
Сергій Цеков стверджує, що його не цікавлять брендові речі й дорогий відпочинок. Замість цього він планує купити автомобіль.
Відпустку я проводжу в Криму, тому що Крим ‒ моє найулюбленіше місце на Землі. За кордон не їжджуСергій Цеков
«Я не купую ніяких предметів розкоші, тільки найнеобхідніше. Брендові речі мене не цікавлять, годинників у мене немає. Машини особистої теж поки немає, напевно, куплю найближчим часом. Відпустку я проводжу в Криму, тому що Крим ‒ моє найулюбленіше місце на Землі. За кордон не їжджу. Моє основне захоплення ‒ бджільництво, я ним займаюся 40 років. Місце в Криму вказувати не буду, щоб не прибігли туди усі бджолярі», ‒ розповів сенатор.
«Те, що я сенатор ‒ це казка»
Сенатор від Криму Ольга Ковітіді торік заробила менше, аніж її колега Сергій Цеков, ‒ 4,8 мільйона рублів.
У власності Ковітіді п'ять квартир і два приватних будинки. Ще три квартири перебувають у користуванні. Транспорт у власності ні Ковітіді, ні її сім'я не вказують.
Все, що вказане в переліку майна сенатора, вона придбала ще до російської анексії Криму. Відтоді його кількість скоротилася. Наприклад, 2014 року серед своєї нерухомості Ковітіді вказувала сім квартир, два будинки, одне нежитлове приміщення площею 128 квадратних метрів і автомобіль Mercedes-Benz ML350. Тепер багато чого з цього списку офіційно у неї немає.
Раніше Ольга Ковітіді говорила журналістам, що всю свою нерухомість купила ще до 2014 року за кошти від бізнесу.
Я досить довго працювала в бізнесі й завжди намагалася все зароблене оформляти на себе, декларувала свої прибутки, платила податкиОльга Ковітіді
«Я досить довго працювала в бізнесі й завжди намагалася все зароблене оформляти на себе, декларувала свої прибутки, платила податки, і вважаю це правильним. А щоб не було заздрощів, напевно, потрібно молитися Богу, ходити до церкви, і не варто погано думати про всіх людей. Тоді у нас все вийде», ‒ розповідала вона «Российской газете» 2015 року.
За час перебування на посаді сенатора в Ольги Ковітіді значно збільшився прибуток. Якщо 2014 року вона заробила трохи більш ніж три мільйони рублів, то тепер ‒ майже п'ять мільйонів.
Раніше Ольга Ковітіді порівнювала своє призначення сенатором із казкою про Попелюшку.
Ковітіді в сенаті ‒ це казка про Попелюшку. У мене не було феї, у мене був Сергій АксеновОльга Ковітіді
«Я Попелюшка, у мене не було багатих батьків. І те, що я сьогодні сенатор... Повірте, там усі заможні та впливові люди. Ковітіді в сенаті ‒ це казка про Попелюшку. У мене не було феї, у мене був Сергій Аксенов (глава підконтрольного Росії кримського уряду ‒ КР). Це більше, ніж фея. Я дуже багато чим зобов'язана йому, тому що у складний час він побачив мене й довірив мені те, чим я займалася під час «кримської весни», ‒ розповідала вона в програмі «Затишок і порядок» телеканалу «Евпатория ТВ».
Поки Ольга Ковітіді працює в Раді Федерації Росії, її чоловік ‒ член президії севастопольської організації «Единой России», президент Торгово-промислової палати Криму Артем Мальцев теж значно досяг успіху. Торік він заробив 45,5 мільйона рублів. 2017 року його прибутки становили усього 450 тисяч рублів, а 2014 року ‒ 702,5 тисячі рублів.
Як сім'ї сенатора вдалося стільки заробити й куди вони витрачають свої заощадження, Крим.Реалії з'ясувати не вдалося. Ольга Ковітіді не відповіла на дзвінки.
Певне уявлення про витрати сенатора можна скласти з відкритих джерел. У минулому Ольгу Ковітіді неодноразово помічали в найдорожчих магазинах одягу Сімферополя та відзначали її любов до аксесуарів французького дизайнера Соні Рікель.
2016 року Ольга Ковітіді розповідала, що багато що з її гардеробу шиє швачка: «У мене прекрасна кравчиня у нас у Криму. Вона шиє прекрасні костюми та сукні. Всі думають, що це від Шанель, мені це дуже подобається. Я сама обираю тканину, все має бути, як потрібно».
У лютому цього року сенатор зізналася, що їй дуже подобаються російські дизайнери. Також Ковітіді була помічена в жакеті, один в один схожому на модель американської фірми Ralph Lauren. У московському ЦУМі його продавали за 182,5 тисячі рублів. Через це сенатора активно критикували в соцмережах, пригадуючи їй голосування за підвищення пенсійного віку в Росії.
Ольга Ковітіді на це не відреагувала, тому був цей жакет справжнім чи вдалою підробкою, досі невідомо. Також на Ользі Ковітіді часто можна бачити модні прикраси, окуляри та інші аксесуари. Але чи є серед них брендові, вона журналістам не розповідала.
У другій частині матеріалу на сайті Крим.Реалії про свої прибутки та витрати розкажуть російські сенатори від Севастополя.