У Ялті після прогулянки набережною на лікарняному ліжку опинився російський священник, який живе в Москві, Олексій Забєлін. Він повідомив, що його на очах у дітей побив місцевий вуличний артист. У справу втрутилася російська поліція, але священник стверджує, що силовики тиснуть на нього, щоб звинуватити у трагедії.
Пригода за участі священника Олексія Забєліна сталася 14 серпня. За його версією, удар у щелепу він отримав від вуличного артиста, оскільки вони не поділили лавку.
«Я тут місцевий, а ти вали»
За словами Олексія Забєліна, він посадив сина на лавку на набережній Ялти. У цей час до них підійшов невідомий чоловік і нібито штовхнув хлопчика, повідомивши, що «лавка зайнята», оскільки зараз там має розпочатися шоу.
З нецензурною лайкою він кинувся на мого сина. Перехожі викликали поліціюОлексій Забєлін
«Від несподіванки я почав кликати на допомогу поліцію. Чоловік у білому вдарив мене в обличчя та в голову зі словами: «Закрий сьорбало! Я тут місцевий, а ти вали звідси...». З нецензурною лайкою він накинувся на мого сина. Як священник я не міг відповісти, але відштовхнув агресивного артиста від сина. Перехожі викликали поліцію», ‒ розповів свою версію Олексій Забєлін у Facebook.
Священника відіслали до Лівадійської лікарні. 14 серпня він повідомив, що у нього діагностували закритий перелом щелепи. У поліції цей діагноз не підтвердили.
З лікарні священнослужитель подав заяву до поліції. Він стверджує, що поліцейський, який прийшов до нього в медичний заклад, тиснув на нього через те, що він зробив цю історію публічною.
Чітке відчуття, що справу хочуть зам'яти або повернути в бік моєї провиниОлексій Забєлін
«Прийшов заступник начальника карного розшуку (Управління МВС Росії в Ялті ‒ КР) і почав мене психологічно пресувати: «Я бачу, ви нормальний тут писака, навіщо було в мережу викладати? Давайте збирайтеся, до начальника, вставайте! У нас є інформація, що не так все було!». Поліцейський говорить, що я створив їм проблеми. Тільки коли я почав знімати на відео, тон поліцейського змінився. Потім він дістав телефон і почав мене знімати на відео, при цьому ставлячи повторно ті ж запитання: де працюєте, хто начальник і так далі. Чітке відчуття, що справу хочуть зам'яти або повернути в бік моєї провини», ‒ сказав Олексій Забєлін.
На підтвердження свого спілкування з російськими поліцейськими він опублікував фото, на якому на тлі лікарняного ліжка між собою спілкуються співробітники поліції та медперсонал.
Наразі потерпілий вже повернувся до Москви.
Ялтинець з оточення митрополита Кирила
Потерпілий Олексій Забєлін виявився родом з Ялти. Депутат підконтрольної Росії Ялтинської міськради Ірина Алексєєва після цього скандалу впізнала його.
«Він виріс у багатодітній складній сім'ї, без батька, у злиднях. У дитинстві просив милостиню, а потім його взяв до себе ялтинський священник. Я пам'ятаю його та священника, який опікувався ним та його складною сім'єю. Я бачила його на службі в церкві, він смиренна й пристойна людина. Єдине, напевно, не потрібно було йому весь цей конфлікт у Facebook виливати. Це було зайве», ‒ розповіла вона Крим.Реалії.
Таку ж історію про своє життя ‒ про ранню смерть батька, прохання милостині на паперті церкви та виховання у священника ‒ розповідає й сам Олексій Забєлін у програмі «Мій шлях до Бога» на російському телеканалі «Спас».
Однак відтоді багато чого змінилося, і священнику вдалося зробити кар'єру в колах духовенства. З 2013 року він є членом місіонерської комісії єпархіальної ради Москви Російської православної церкви. Раніше служив у московському храмі святого преподобного Сергія Радонезького в Сонцевому, настоятелем якого є прес-секретар патріарха РПЦ Кирила, ієрей Олександр Волков.
Потім у його розпорядженні був московський храм Благовіщення пресвятої богородиці в Федосіїному, а у червні його призначили штатним кліриком московського храму преподобного Андрія Рубльова в Раменках.
Зараз Забєлін викладає в Московській та Стрітенській духовних семінаріях, його лекції присвячені «ролі та місцю святоотечеських писань в освіті пастиря та в практиці пастирського душпастирства».
Спілкується з Андрієм Кураєвим ‒ російським місіонером, громадським діячем, богословом, автором офіційного підручника з «Основ православної культури». У 2013 році священник зустрічався з ним у Новій Зеландії, де служить його товариш, священник Олександр Скорик.
РПЦ вимагає, поліція з'ясовує
Після того, як священник опинився в лікарні та подав заяву в поліцію, з'ясувалося, що вуличний артист, із яким у нього стався конфлікт, подав зустрічну заяву, згідно з якою священника можуть звинуватити за статтею 115 Кримінального кодексу Росії (навмисне заподіяння легкої шкоди здоров'ю).
Олексій Забєлін стверджує, що правоохоронці «за ноги стягували його з лікарняного ліжка», щоб відвезти до райвідділку поліції для допиту.
У кримському главку МВС Росії, у свою чергу, повідомили, що у зв'язку з появою в ЗМІ інформації про тиск на учасників конфлікту з боку співробітників поліції призначена службова перевірка.
За інформацією правоохоронців, після конфлікту на набережній Ялти обидва його учасники були доправлені до лікарні. Зараз поліція продовжує перевірку цього факту, з'ясовує обставини й ступінь тяжкості тілесних ушкоджень.
Тим часом Олексій Забєлін звернувся за допомогою та сприянням у цій ситуації до співробітника Російської академії правосуддя, члена Експертної ради з проведення державної релігієзнавчої експертизи при Міністерстві юстиції Росії, керівника правового відділу місіонерського відділу Російської православної церкви Ігоря Іванишка, який публічно закликав захистити священника.
Об'єктивного розслідування того, що сталося, зажадали й у Російській православній церкві. «Ми вимагаємо об'єктивного розслідування нападу на священника Російської православної церкви, встановлення всіх обставин справи й покарання винних», ‒ наголосив РИА Новости заступник голови синодального відділу із взаємин церкви з суспільством та ЗМІ РПЦ Вахтанг Кипшидзе.
«Інформація в соцмережах дуже перебільшена»
На місце подій в Ялті між священником і вуличним артистом виїжджав голова громадської ради при МВС Росії у Криму Ігор Казаков.
Він стверджує, що не знайшов у діях правоохоронців ознак грубої або протиправної поведінки.
З боку співробітників поліції не було місця ні грубому, ні хамському поводженню з потерпілимІгор Казаков
«Ознайомившись із матеріалами справи, поговоривши з її учасниками, лікарями й переглянувши наявні відеозаписи, ми дійшли до однозначного висновку про те, що з боку співробітників поліції не було місця ні грубому, ні хамському поводженню з потерпілим. Навпаки, ці об'єктивні матеріали дають підставу припускати, що інформація, яка з'явилася в соціальних мережах, дуже перебільшена. Жодних значних ушкоджень, тим більше переломів, у потерпілого не виявлено», ‒ стверджує він.
За словами Ігоря Казакова, конфлікт між сторонами виник після того, як вуличний артист поклав на лавочку свій реквізит, а священник сів на нього й відмовився вставати. Причому Ігор Казаков говорить про «обопільне рукоприкладство», а не про побиття тільки священника. Він стверджує, що таких історій поліцейські фіксують тисячі, і вони «тягнуть на адмінправопорушення», проте в цьому випадку резонанс піднявся через «бурю в склянці».
Однак перевірка поліції ще не завершена. Всі висновки про те, що трапилося, в кримському главку МВС Росії обіцяють оприлюднити пізніше.
Наразі залишається невідомим прізвище артиста, якого священник звинувачує в побитті. За кілька днів, поки цю тему обговорюють у ЗМІ, він не з'явився і не назвав себе. Ми намагалися відшукати його серед ялтинських артистів, але ніхто з них не відгукнувся і не назвав колегу.