Новий міністр оборони США Марк Еспер перебуває у першій закордонній робочій поїздці. На шляху до Австралії глава Пентагону Еспер зробив зупинку на Гаваях, де у бесіді з журналістами прокоментував ситуацію із після виходу США з Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (ДРСМД). Журналісти, зокрема, запитали міністра чи не призведе це до гонки озброєнь.
– Я не бачу на даний момент жодної гонки озброєнь... Маю на увазі, що цим займалася Росія – вони розробляли ці системи у порушення угоди, а не ми.
Ми не плануємо створювати ракети середньої і меншої дальності, споряджені ядерними боєголовками
І ви знаєте, що мається на увазі під гонкою озброєнь у традиційному сенсі цього слова і у ядерному контексті. Просто зараз ми не плануємо створювати ракети середньої і меншої дальності, споряджені ядерними боєголовками. Це росіяни, ймовірно, розробляли їх у порушення договору. Тому я не бачу тут жодної гонки озброєнь.
Я бачу, що ми вдаємося до попереджувальних заходів для нарощування можливостей, які нам необхідні, ... щоб гарантувати нашу здатність впоратися з російською загрозою ... де б вона не виникла.
Як до цього ставиться НАТО?
– Давайте будемо чесні: Росія порушувала цю угоду протягом багатьох років, починаючи ще з часів правління Обами, а можливо і раніше. Вони порушували Договір (ДРСМД).
Тільки ми дотримувались ДРСМД і це визнаємо не лише ми, але і наші союзники за НАТО, генеральний секретар НАТО.
Прийшов час нам позбутися цього обтяжливого для нас договору, і дозволити собі переслідувати наші власні інтереси. Наші союзники по НАТО поділяють цю точку зору.
Потрібна нова угода?
Ми повинні домовитися з росіянами щодо контролю за нестратегічною ядерною зброєю
– Нам потрібно поглянути на кілька речей, які змінилися. Наприклад, Росія додала [в свій арсенал] стратегічні озброєння з моменту ратифікації договору СНО-III (Договір про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь – КР).
Нам потрібно подумати про включення цієї зброї в [нову] угоду.
Друге: ми повинні подумати про багатосторонній договір за участі інших країн.
Якщо ми дійсно хочемо уникнути гонки озброєнь, нам потрібен багатосторонній договір.
І третє: думаю, нам потрібно вийти за рамки стратегії «нового СНО» і дійсно почати взаємодіяти з росіянами щодо контролю за нестратегічною ядерною зброєю.
У них є тисячі одиниць такої зброї, наскільки я пам'ятаю, і нам потрібно вирішити це питання, щоб забезпечити стратегічну стабільність.
2 серпня, офіційно припинив чинність визначний договір про ядерні ракетні озброєння, який забороняв цілий клас таких ракет. І США, і Росія того дня підтвердили, що виходять із договору, що проіснував 31 рік. При цьому обидві сторони звинуватили одна одну в його зриві.
Двосторонній Договір 1988 року про ліквідацію ракет середньої і малої досяжності, відомий за скороченням РСМД чи ДРСМД, а англійською INF, заборонив США і тодішньому Радянському Союзові розробляти, виробляти чи розгортати крилаті і балістичні ракети наземного базування з досяжністю від 500 до 5 500 кілометрів. Небезпека такого типу озброєнь у тому, що короткий час польоту цих ракет фактично позбавляє протиракетну оборону можливості належно відреагувати.
Критики попереджають, що зрив цього договору може спричинити нові перегони озброєнь між США і Росією, яка стала в ньому наступницею СРСР, а також далі загострити відносини з Китаєм. Пекін, який не був зв’язаний договором, має багато типів таких ракет, що потрапляли б під заборону, але тепер аналогічні ракети і США, і Росії можуть опинитися неподалік китайських кордонів.
Нині США заявляють, що закликають Росію до переговорів про новий договір про скорочення ядерних озброєнь і також сподіваються на участь у ньому й Китаї. Пекін уже дав знати, що не має наміру обмежувати себе таким договором.