У курортному сезоні 2021 року російська влада Криму очікує рекордного припливу відпочивальників з урахуванням того, що Росія тимчасово призупинила авіасполучення з Туреччиною й Танзанією. З 2014 року півострів все більше стає регіоном відомчого відпочинку ‒ там регулярно приймають працівників російських підприємств та їх сім'ї. Де їх чекають цього року, з'ясували Крим.Реалії.
З травня на півострові готові розміщувати відпочивальників 700 готелів і санаторіїв, які взяли на себе зобов'язання щодо дотримання рекомендацій Росспоживнагляду у зв'язку з пандемією коронавірусу, повідомляє російський глава Криму Сергій Аксенов.
З 2014 року кримські курорти стають популярним місцем відпочинку та оздоровлення російських чиновників. Вони щорічно отримують бюджетні путівки в кримські оздоровниці, і навіть загроза коронавірусу не заважає багатьом вирушати туди знову.
Крим.Реалії з'ясували, що ще навесні російським ракетобудівникам та промисловцям купили путівки на півострів, які коштували майже десять мільйонів рублів.
Євпаторія для ракетобудівників
За інформацією російського порталу держзакупівель, у квітні в Акціонерному товаристві «НВО Енергомаш імені академіка Глушка» купили 66 путівок до Криму для своїх співробітників на суму 3,3 мільйона рублів. Вони передбачають сімейний відпочинок та оздоровлення батьків з дітьми в євпаторійському пансіонаті «Планета».
Згідно з умовами договору, кримський відпочинок співробітників «Енергомашу» планується до кінця року за чергою.
«НВО Енергомаш імені академіка Глушка» входить у держкорпорацію «Роскомосу». Воно розробляє ракети й виготовляє двигуни до них.
«Ці люди створювали й продовжують створювати історію НВО «Енергомаш» і ракетно-космічної галузі Росії. Завдяки їхній самовідданій праці, натхненню та творчому потенціалу відкрита дорога в космос, запущений перший штучний супутник Землі, перша людина побувала в космосі, розпочата програма вивчення й освоєння космічного простору», ‒ повідомляється на сайті підприємства.
Пансіонат «Планета», куди направлять відпочивати російських ракетобудівників, розташований в Євпаторії поруч з озером Мойнакі.
Пансіонат спеціалізується на лікуванні захворювань опорно-рухової та нервової систем, урології та гінекології. У пансіонату є власне джерело мінеральної води «Планета», басейн і піщаний пляж, йдеться на його сайті.
Цей пансіонат контролюється Державним космічним науково-виробничим Центром імені Хрунічева, який теж входить у корпорацію «Роскосмос». Він був у його підпорядкуванні й до 2014 року.
Вугільники ‒ на південному узбережжі
У березні російська компанія «Східсибвугілля» з Іркутська придбала путівки для своїх співробітників Сибіру, Далекого Сходу, а також Криму, повідомляється на російському порталі держзакупівель.
Кримські путівки були куплені на загальну суму у 5,6 мільйона рублів у санаторії «Перемога» в Євпаторії, «Парус» в Ялті, «Місхор», «Батьківщина» в Алушті та інші оздоровниці, йдеться в документації закупівлі. Вони розташовані на узбережжі й мають розвинену інфраструктуру.
«Східсибвугілля» ‒ одна з найбільших компаній вугільної промисловості Росії, основний виробник і постачальник енергетичного вугілля в Іркутській області. За повідомленнями Торгово-промислової палати Східного Сибіру, підприємство також постачає вугілля до Китаю, Польщі, Японії та Південної Кореї. Компанія згадується в російських ЗМІ серед активів російського бізнесмена Олега Дерипаски.
Санаторій «Місхор», в якому цього року будуть відпочивати співробітники підприємства, наразі контролюється російським бізнесменом, другом президента Росії Володимира Путіна ‒ Аркадієм Ротенбергом.
Санаторій «Батьківщина» російська влада Криму на початку цього року перепідпорядкувала Слідчому комітету Росії.
Санаторій «Парус» в Ялті російська влада Криму у 2014 році передала в безоплатне користування підконтрольній Росії прокуратурі Криму.
В українському правовому полі ці санаторії належать «Укрпрофоздоровниці» ‒ установі, яка керує санаторіями Федерації профспілок України. Крим.Реалії неодноразово намагалися зв'язатися з українським власником санаторіїв, щоб з'ясувати його позицію щодо нинішньої долі оздоровниць. Але відповіді поки не отримали.
Пандемія «сезону не завадить»?
Російські судді та працівники з сім'ями відпочивали в Криму й у попередні роки. Торік, зокрема, на кримське узбережжя приїжджали працівники російської «оборонки» ‒ «Воронезького акціонерного літакобудівного товариства» та «121 Авіаційного ремонтного заводу». Для них тоді скасували практично всі обмеження, пов'язані з загрозою коронавірусу.
Пандемія коронавірусу не завадить курортному сезону й цього року, запевняє російська влада Криму, оскільки минулого літа «усі досить ефективно потренувалися, відпрацьовані всі механізми».
Сергій Аксенов стверджує, що напередодні курортного сезону на півострові були вжиті всі необхідні заходи для безпеки відпочивальників, тому «ніяких проблем бути не повинно». Російський глава Криму вважає реалістичним приїзд на півострів цього року 10 мільйонів туристів, переважно з Росії.
Експерти у сфері туризму водночас відзначають, що кримським відпочивальникам доведеться зіткнутися з проблемами, які стосуються сервісу та загальних негативних тенденцій на півострові.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.