Кримський бандерівець. Історія Олега Приходька

Олег Приходько

У лютому 2019 року Крим.Реалії записали інтерв'ю з кримчанином Олегом Приходьком буквально за кілька днів після того, як у нього вдома російські силовики провели обшук за підозрою у вандалізмі. З його будинку в селищі Оріхове Сакського району вилучили українські прапори, символіку Всеукраїнського об'єднання (ВО) «Свобода», червоно-чорні прапори та портрет Степана Бандери. Мати вдома українські прапори Приходько тоді назвав «своїм правом і особистою справою» та уточнив, що він не пише нічого в соцмережах, на мітинги не ходить і «нікуди не лізе». Вже у жовтні 2019-го, після чергового обшуку, Приходька ув'язнили за нібито тероризм. У результаті російський суд засудив кримського пенсіонера до 9,5 років позбавлення волі. Зараз Олег Приходько перебуває у російській в'язниці.

У межах спецпроєкту «11 років окупації. 11 історій спротиву» Крим.Реалії продовжують розповідати про кримчан, які потрапили під репресії російської влади через свою громадянську позицію.

Український і кримськотатарський прапори в машині Олега Приходька, з якими він їздив у Криму з 2014 року

Червоно-чорний прапор російські силовики змусили Приходька з машини прибрати

Біля лобового скла в машині, що стоїть біля воріт, – маленький український та кримськотатарський прапори. Біля альтанки у дворі приватного будинку – український прапор більшого розміру, вже трохи пошарпаний. Поруч із ним майорить британський – на честь його улюблених британських рок-гуртів. На вході в альтанку на дерев'яній дощечці вирізано український тризуб та слова «За честь. За волю. За козацьку долю. Слава Україні!». На тому архівному відео 2019 року Олег Приходько розповідав, що ці прапори повісив у 2014 році, одразу після анексії Криму Росією.

«Це моя земля. Не я на танках у Москву заїхав, вони до мене. Ось у чому різниця», – сказав тоді корінний кримчанин.

Олег Приходько у дворі свого будинку. Лютий 2019 року

Портрет бандери, синьо-жовті стрічки та червоно-чорний прапор

Приходько показував стіну в кімнаті, з якою російські силовики у лютому 2019 року зняли український прапор – на його місці залишилися стирчати цвяхи. Поруч висів чорно-червоний прапор, іграшкові розмальовані пластмасові автомати та портрет Степана Бандери. Це все також вилучили під час обшуку в будинку. Крім цього, силовики прихопили ноутбуки, телефони і навіть DVD-диски – не тільки з історичними програмами, які любив чоловік, а й з відео із сімейного відпочинку.

Олег Приходько показує, що залишили по собі російські силовики після обшуку у нього вдома в лютому 2019 року

Так кімната виглядала до приходу силовиків

У тій же кімнаті в Олега залишився вирізаний по дереву український тризуб, якого силовики, на подив Приходька, не зачепили.

«Дивились, дивилися, я думав, знесуть, мабуть. Сокирою чи чимось. Не зачепили», – розповідав кримчанин. Сказав, що робив це «для себе, для душі».

Тризуб у будинку Приходька

Він показував металеву підставку для квітів, яку зробив для своєї дружини. Художнє кування металу – його захоплення і те, чим він раніше заробляв. Його робота коштувала недешево, але люди завжди зверталися, бо Приходько робив гарно та якісно.

Your browser doesn’t support HTML5

Олег Приходько про свою мастерскую (видео)

Історія – ще одне захоплення Олега Приходька. Він збирав історичні книги та виготовляв панно, на яких зображував історичні битви. Деякі його витвори йшли на продаж. Одна з експозицій Олега була в Сакському історико-краєзнавчому музеї.

Олег Приходько

Один із виробів Приходька

Він згадав, як відповів на звинувачення російських силовиків щодо червоно-чорних прапорів у його будинку.

«Вони цю символіку називають «Правий сектор». Я говорю: «Вибачте, шановний, це прапор боротьби українців. Ще у запорізьких козаків. Подивіться картину, написану художником [Іллею] Рєпіним, «Як запорізькі козаки пишуть лист турецькому султану». Там чітко зображено: стоїть із червоно-чорним прапором згорнутим і жовто-синім», – казав Приходько.

Запорожці пишуть лист турецькому султану», картина Іллі Рєпіна, 1891 рік. У лівому верхньому кутку видно два полотна – синьо-жовте та чорно-червоне

«Я просто люблю справжню історію, справедливу, розумієте? А не однобоку якусь», – пояснював Приходько. Він наводив за приклад росіян, які вішають триколор, і захищав своє право мати у своєму домі те, що він хоче – «хтось вішає портрет Сталіна – його справа».

«Росіяни підкреслюють свою ідентичність. Я за національністю чисто українець. Етнічно і по матері, і по батькові – тож український прапор», – казав Приходько.

«Є таке село Оленівка (у Чорноморському районі Криму – КР). 1936 року там 16 осіб – моїх дідів, прадідів – було репресовано. Ні за що», – згадував історію своєї родини Приходько.

Табличка в альтанці у дворі будинку Олега Приходька, Сакський район, Крим. Лютий 2019 року

Розмову перервав кіт, який намагався вкрасти зі столу шматок ковбаси. Це Мася – улюбленець родини Приходьків. У них три кішки, кіт, собака. Половина з них – з вулиці. «Ну, не викинеш. Тварина прибилася, просить допомоги», – розповідав Приходько.

Він показував свою ділянку і казав, що «живе сільським життям» і «нікого не чіпає». У планах він мав ремонт, якщо «все буде нормально».

Олег Приходько і кіт Мася

«Мого тата хочуть згноїти в ШІЗО»

І все ж таки влітку 2019 року Олега Приходька російська влада звинуватила в «пропаганді символіки та атрибутики екстремістських організацій» і зобов'язала сплатити штраф у розмірі 200 тисяч рублів. 10 жовтня 2019 року йому висунули звинувачення у підготовці «терористичного акту» й відвезли у відділення ФСБ прямо в домашньому одязі та капцях, а пізніше – до слідчого ізолятора, обравши запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. До цього під час чергового обшуку в одному із гаражів Приходька нібито знайшли вибухові речовини.

Олег Приходько в день затримання. Скриншот відео ФСБ Росії

Свою провину Приходько не визнав і бурхливо реагував на звинувачення у суді.

Олег Приходько під час оголошення вироку в залі суду в російському Ростові-на-Дону

«Він дуже відвертий, щирий. Можливо, це його недолік. Він як дитина не може приховувати свої емоції. Тобто те, що в нього всередині, він відразу видає назовні. І це, можливо, відіграло остаточно роль, завдяки чому його було засуджено», – каже Олександр Болтян, товариш Приходька з кримської організації ВО «Свобода», нині військовослужбовець ЗСУ. Вони знайомі давно.

Олександр каже, що Олег був для нього «індикатором людей» – не терпів нещирість у людях і добре її зчитував. «Він казав: «Це погана людина, з нею не можна спілкуватися, що ти взагалі на неї свій часу витрачаєш». Емоції завжди через край. Якщо він бачив, що людина нещира, він міг відразу це висловити в очі», – каже Болтян.

До анексії Криму Олег Приходько очолював осередок партії «Свобода» у тому ж районі Криму, де жив. Він тричі був на Майдані Незалежності у Києві під час Революції гідності

Після анексії Криму Росією вони з товаришами не раз пропонували йому виїхати з Криму, побоюючись за його безпеку. Приходько відмовлявся. У Криму в нього залишилися хворі родичі, яких він доглядав.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Крим: як живе сім'я Приходька після його арешту

Правозахисники постійно звертають увагу на слабкість доказів звинувачення та значні протиріччя у матеріалах справи. Олега Приходька визнали політичним в'язнем.

«Коли люди відкрито виявляють свою проукраїнську позицію на окупованих територіях, їх дуже карають. Крім того, на них продовжують чинити тиск у в'язниці. До них ставляться жорстокіше, до них ставляться взагалі не по-людськи. Це така цілеспрямована політика Росії, щоб залякати інших людей, якщо вони робитимуть щось подібне», – каже Вікторія Нестеренко, менеджерка проєктів Центру прав людини ZMINA.

Автозак, на якому привезли Олега Приходька до суду

Російський суд звинуватив Олега Приходька у нібито тероризмі

Родина Олега Приходька неодноразово заявляла про жорстоке поводження з чоловіком у російській в'язниці. Наприклад, у квітні 2024 року донька Наталя повідомила українську телерадіокомпанію «Суспільне», що його утримують у штрафному ізоляторі. Тоді жінка заявила, що співробітники колонії відкрито кажуть кримчанину, що не випустять із ШІЗО доти, поки він не помре.

«Мого тата хочуть згноїти у ШІЗО. Від тата надійшло повідомлення. Він сказав, що його не випустять із ШІЗО доти, поки він не помре», – зазначила вона. Жінка також додала, що залишити Приходька у ШІЗО – наказ «згори», про що відкрито говорили співробітники російської колонії.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Олег Приходько в СІЗО: «Дух у нього бойовий!»

За час перебування в ув'язненнні у Приходька погіршилося здоров'я. Чоловік 1958 року народження, страждає на хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, сечостатевої системи, а також має порушення слуху та зору. У січні 2022-го Наталя також заявила про тортури щодо її батька. За її словами, коли батька етапували з Ростова-на-Дону до Владимира, то в колонії його «катували струмом, обливали водою, тримали із загнутими руками в кайданках».

«Йому намагалися нав'язати, щоб він відмовився від своєї ідеології», – розповіла дочка.

У листопаді 2019 року Олег Приходько звернувся до українського народу в листі. «Брати та сестри! Українці! Мене звинувачують у тероризмі. За те, що я захищав в окупованому Криму честь і гідність нашого українського прапора», – написав Олег Приходько

Олександр Болтян вважає, що подібні дії російських силовиків пов'язані з тим, що політичні в'язні – зайві свідки злочинного режиму Росії і вони їй не потрібні. Болтян часто згадує свого товариша. «Я сказав би йому, що ми дуже за ним скучили і нам дуже не вистачає його щирості», – каже чоловік.

Червень 2020 року. З цього судового засідання у Ростові-на-Дону Олега Приходька видалили «за порушення порядку»

За даними правозахисників, кількість кримських політв'язнів налічує 224 особи. Росія звинувачує їх переважно у нібито скоєнні таких злочинів, як «тероризм», «екстремізм» і «державна зрада». Втім, реальна кількість ув'язнених набагато більша, оскільки у багатьох нових справах немає повної інформації у відкритому доступі, зазначають правозахисники.

Олег Приходько у своєму дворі в Сакському районі, Крим

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Суд над Олегом Приходьком: «В обвинувачення криза жанру»

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.