Президент Росії Володимир Путін має намір «знайти вирішення» ситуації з забороною виступів кримських команд на міжнародних змаганнях. Про це він повідомив 10 жовтня в Ульяновську (Росія). Раніше російський глава Криму Сергій Аксенов повідомив, що у 2017 році спортсмени з анексованого Росією півострова завоювали понад 400 медалей на міжнародних турнірах.
За збірну сусідньої Росії зараз виступають кілька кримських спортсменів, які змінили громадянство після анексії півострова. На літню Олімпіаду в Ріо-де-Жанейро допустили тільки одного з них ‒ яхтсмена Максима Оберемка.
Російський спортивний журналіст Андрій Кондрашов зазначає, що федерації в деяких видах спорту вже закривають очі на російські змагання в Криму.
‒ Після кримських подій 2014 року, пам'ятаю, були випадки переслідування та спроби застосувати штрафні санкції до деяких спортсменів, помічених на змаганнях у Криму. Я маю на увазі, наприклад, велосипедний спорт, але пізніше федерація перестала чітко відстежувати учасників кримських велозмагань. Досить сказати, що у 2016-му Російська федерація велоспорту навіть проводила Чемпіонат Росії в Севастополі, а ці змагання входять до міжнародного календаря. Проте проблеми залишилися, інакше б президент про це не говорив і не робив би акцент. Щоправда, він не сказав, як його обіцянка буде виконуватися, а тут можуть виникнути серйозні проблеми. Наскільки це складно, стане зрозумілим зовсім скоро ‒ на прикладі вітрильного спорту.
Федерації в деяких видах спорту вже закривають очі на російські змагання в Криму
Андрій Кондрашов розповідає, що Українська федерація парусного спорту написала лист в Міжнародну з вимогою позбавити російських спортсменів членства.
‒ Приводом стали численні проведення змагань у Криму. Дійсно, це ідеальне місце для парусного спорту. Так ось, цю заяву розглядатимуть зовсім скоро на черговому засіданні керівних органів Міжнародної федерації вітрильного спорту в США. Які будуть ухвалені рішення, важко сказати, але приклад має бути показовим. Взагалі, спортивні федерації ‒ досить незалежні організації, у кожної свої регламенти щодо допуску та визнання тих чи інших територій. Один зі способів вирішення проблеми ‒ зміна громадянства. Нещодавно провідна російська велоспортсменка Ольга Забелінська несподівано для всіх змінила своє громадянства на узбецьке. Її мотивом було продовження славної спортивної кар'єри ‒ вона боялася, що в збірній Росії їй не зможуть забезпечити участь у наступній Олімпіаді.
Український спортивний журналіст із Криму, головний редактор tribuna.com Олег Щербаков вважає, що передачу вогню Всесвітньої зимової універсіади-2019 не можна назвати проривом міжнародної ізоляції для кримського спорту, як це намагається показати російська влада півострова.
‒ Мені здається, ми перебільшуємо серйозність цієї події. Не думаю, що це може мати якісь наслідки й сумніваюся, що це настільки важливо, щоб говорити про визнання Криму з боку університетського чи загальносвітового спорту. Це просто маршрут вогню. Чому він не може побувати в якомусь іншому місті, де не відбуваються змагання? Ми знаємо, що олімпійський вогонь подорожує усім світом, незалежно від того, окупована територія чи ні. Тут маршрут склали в Росії, і ніхто в міжнародних організаціях дуже сильно не звертав увагу на те, в яких містах побував вогонь. Але, звичайно ж, кримська влада буде робити все, щоб натякнути на причетність цієї естафети до визнання Криму.
У Криму проводяться змагання з неолімпійських видів спорту ‒ наприклад, кліфф-дайвінгуОлег Щербаков
Олег Щербаков не розуміє, які рішення для міжнародної ізоляції кримських спортсменів з російським громадянством збирається шукати Володимир Путін.
‒ Ті, хто переїхав на материкову частину України, прекрасно виступають. Севастопольський плавець Андрій Говоров виступає за Україну на міжнародних змаганнях, на Олімпіаді ‒ і приносить медалі, він встановив світовий рекорд. У Криму ж проводяться змагання з неолімпійських видів спорту ‒ наприклад, кліфф-дайвінгу. Це були комерційні старти, які не є кваліфікаційними.
Український спортивний журналіст, головний редактор журналу «Футбол» Артем Франков не бачить перспектив для будь-яких змін у кращу сторону в кримському футболі.
‒ Ніхто ж не заважає виїхати з Криму й грати в будь-якому іншому місці. Поки ситуація зберігається незмінною ‒ Крим завис між реальністю та теорією. Там ніякого професійного футболу просто не буде. Єдиний варіант у нинішній ситуації, коли на півострові відроджується професійний спорт, а кримські клуби грають в якомусь чемпіонаті, ‒ якщо ООН визнає Крим територією Росії, а для цього Україна має від нього відмовитися. На мій погляд, це дуже малоймовірно. Футбол тут ‒ чистий заручник політики. У різних видах спорту різний ступінь суворості, але в футболі вибудувана чітка піраміда влади. Певний статус порушувати не будуть ніколи.
(Текст підготував Владислав Ленцев)