На Західному березі Криму почалися роботи з будівництва десятків кілометрів бетонних набережних. Кримські громадські діячі та вчені б'ють на сполох і вважають, що це призведе до знищення і забудови унікальних піщаних пляжів, які здавна називали «золотими».
Як обґрунтовували
У грудні 2017 року у збірці праць Кримської академії наук опублікована наукова робота «Кримські золоті піски. Обґрунтування пріоритетів економічного розвитку Західного Криму». Колектив авторів у складі десяти осіб представляв Науково-дослідний інститут сільського господарства Криму, кримський Університет економіки і управління підприємств, «Кримський федеральний університет ім. В.І. Вернадського», АТ «Геологорозвідка», Кримську академію наук і Міжрегіональну громадську організацію (МГО) «Кримська Академія наук».
У якості використаної літератури вказані напрацювання одного з авторів: «Стійкий Крим. План дій» під редакцією В.С. Тарасенко (вид-во КІПКС, Київ – Сімферополь, 1999 р.) і «Стійкий Західний Крим. Кримські золоті піски» – також під редакцією В.С. Тарасенко (вид-во «Бізнес-інформ», Сімферополь, 2014 р.).
В обґрунтуванні пріоритетів економічного розвитку Західного берега Криму вказується, що цей регіон має унікальні природно-кліматичні ресурси для організації курортно-рекреаційно-туристичної та інших видів господарської діяльності. «Однак, системні організаційно-управлінські прорахунки, економічні, соціальні та екологічні проблеми, що виникли в останні десятиліття, призвели до різкого зниження конкурентних позицій Західного Криму на внутрішньому і міжнародному туристичних ринках», – вказують автори роботи.
«У регіоні зазначається незадовільний стан інженерно-транспортної інфраструктури, нераціонально використовуються бальнеологічні ресурси, неефективно використовуються і забудовуються землі рекреаційного призначення, поглиблюються диспропорції соціально-економічного розвитку окремих районів, погіршується стан навколишнього природного середовища», – резюмують вчені.
З цими висновками важко не погодитися – все так і є насправді. Що ж пропонують фахівці для комплексного розвитку Західного Криму?
За основними видами використання території виділені наступні функціональні зони: курортно-рекреаційні; аграрно-селітебні зони; промзони і транспортно-комунікаційні коридори; зони екологічної мережі та заповідних природних ландшафтів.
Головне завдання проєкту вчені вбачають у створенні сучасного високоефективного курортно-рекреаційно-туристичного кластера загальнодержавного і міжнародного рівня.
У якості пріоритетної спеціалізації рекреаційної діяльності для міст Саки та Євпаторія розглядається санаторно-курортне лікування, лікувальна рекреація, а також розвиток сучасних видів екскурсійного обслуговування.
На території міста Саки та Сакського району, вважають вчені, доцільно розвивати міжнародні здравниці, що спеціалізуються на лікуванні захворювань опорно-рухового апарату, периферичної нервової системи, шкірних і гінекологічних захворювань, SPA-терапії.
Місто Євпаторію пропонують позиціонувати як дитячий курорт, що спеціалізується на бальнеологічному і грязелікуванні захворювань органів руху, верхніх і дихальних шляхів, екскурсійному, паломницькому та етнографічному туризмі.
Загалом, все так і було до теперішнього часу, нічого нового. А ось як це взялися реалізовувати кримська влада, варто розібратися.
Бетонне майбутнє сакських пляжів
Ще в лютому 2015 року сакська влада почала пошук інвесторів для «Золотих пляжів Криму». Про це в ефірі радіо «Россия сегодня» розповіла голова російської адміністрації Сакського району Галина Мірошниченко.
«Спільно з владою Криму ми працюємо над залученням до нас інвесторів, але тут є проблеми, які необхідно вирішувати найближчим часом. Питання, яке гальмує розвиток нашої території як курортної зони – це те, що у нас багато земель, так званих ОСГ (особисте селянське господарство – КР.). Зараз одне з найгостріших питань – питання переведення земель особистого селянського господарства у статус рекреаційних земель. Розв'язання цієї проблеми підвищить привабливість району для інвесторів. Адже саме у нас можна розвивати лікувально-оздоровчий, сімейний туризм», – сказала Мірошниченко.
Як нагадала Галина Мірошниченко, згідно з федеральною програмою соціально-економічного розвитку Криму на 2015-2020 роки близько 16 млрд руб. виділяються на розвиток кластерів «Євпаторія» і «Саки» західного узбережжя республіки. Сакський район не входить в ці кластери. Водночас 65 км піщаної берегової лінії, так звані «Золоті піски Криму» знаходяться на територіях Штормівської, Молочненської, Уютненської сільських рад. Це ті пляжі, які подобаються сім'ям з дітьми, і ці території необхідно розвивати, уточнила глава Сакського району.
Будівництво нової набережної в Саках почалося восени 2018 року і громадські діячі відразу забили на сполох, заявивши, що це загрожує знищенням пляжів. Знаменитий Сакський піщаний берег, що відрізняється шириною, розділили навпіл бетонним парапетом.
Схвалений Головдержекспертизою Росії проєкт приморської набережної вартістю 1,147 мільярда рублів передбачає створення прогулянкової зони протяжністю 5649 метрів. Середня ширина пішохідної зони складе 12 метрів, місцями через наявність існуючої забудови вона сягатиме 30 метрів. При цьому відстань від урізу води до набережної буде коливатися в межах від 25 до 60 метрів.
Про фатальні для Золотих пісків наслідки заявив провідний науковий співробітник Морського гідрофізичного інституту у Севастополі, доктор географічних наук, член робочої групи «Морські береги» Наукової ради РАН з проблем Світового океану Юрій Горячкин.
«Замість піщано-галькового пляжу, який там є, роблять валунний, щоб висунути берег вперед, – констатував учений. – А навіщо це робиться? Ви, напевно, не повірите, але заступник голови адміністрації Сак зізналася: щоб можна було побудувати набережну. Тому що за російським законодавством охоронною вважається 500-метрова зона пляжу, якщо це дикий берег. А якщо є набережна, такою вважається зона до парапету. Тобто за ним уже можна продавати ділянки під будівництво. Проєкт не те що спірний, а просто жахливий».
Після втручання в ситуацію членів регіонального відділення ЗНФ в Криму, місцева влада, що виступає замовником будівництва, заявила про призупинення робіт на ділянці поблизу бази відпочинку «Прибій». За словами голови адміністрації Сак Михайла Афанасьєва, в проєкт планується внести корективи. При цьому він уточнив, що на інших ділянках роботи продовжать.
Член регіонального відділення Загальноросійського народного фронту в Криму Станіслав Забаштанов зазначив, що сьогодні відпочивальники приїжджають до Саки через пляжі. «Вони можуть погрітися на піску, в природних умовах поправити своє здоров'я, – пояснив громадський діяч і одразу ж риторично зауважив: – А якщо не буде пляжу, навіщо сюди їхати? Бетон можна і в місті побачити: люди вже втомилися від забетонованих площ і тротуарів».
«Що ми бачимо: забрали шматок пляжу, зробили велику, 70 метрів завширшки, променадну зону. Потім в цій зоні з'являться шашличні, кафе, власники яких будуть «стригти купони», і люди не побачать моря», – резюмує громадський діяч.
Закінчення робіт на сакській набережній заплановане на 2021 рік.
Пляжі за парканами в Євпаторії
Наприкінці жовтня минулого року процес пішов в Євпаторії. На російському сайті державних закупівель з'явився лот, в якому пропонують провести «вишукувальні роботи та оцінку граничної вартості» об'єкта в цьому курортному місті. Йдеться про нову набережній «Золоті піски Росії». Зазначимо для себе підміну бренду «Золоті піски Криму».
Раніше в ефірі радіо «Спутник в Крыму» глава комітету російського парламенту Криму з туризму, курортів і спорту Олексій Черняк розповів що проєкт «Золоті піски» буде реалізований на великій території перед Євпаторією і за нею, до селища Мирне.
«Не так давно було ухвалене рішення реалізувати проєкт – «Золоті піски». Це територія до Євпаторії і за нею, аж до Мирного. Туди потрібно вкласти чималі кошти, але це розширить кількість пляжів і дозволить нам приймати більше відпочиваючих», – пояснив парламентарій.
За підсумками конкурсу, що відбувся 19 листопада, переможцем визнано ТОВ «Проєктний інститут «Геоплан» з Сімферополя, що знизив ціну контракту на 10 тисяч і погодився скласти проєкт набережної за 34 990 000 рублів.
З завдання на розробку документації проєкту випливає, що орієнтовна протяжність ділянки набережної – 11,3 км, а загальна площа благоустрою – 77 гектарів.
Уздовж набережної планується встановити шумозахисні екрани з заповненням з полікарбонатних панелей висотою 3 метри і завдовжки 10000 м. Такі екрани кримчани вже бачили вздовж траси «Таврида».
Під дитячі майданчики планується відвести 14210 кв. м, спортивні майданчики – 21000 кв. м, а під некапітальні павільйони – 19140 кв. м. У зоні пляжів передбачені стоянки автомобілів на 6873 машиномісця.
І це ще не все
Проєкт «Золоті піски Росії» планується завершити до 2035 року.
Крім цього на Західному узбережжі Криму передбачено, зокрема, будівництво берегоукріплювальних споруд на пляжах: від села Поповка до мису Євпаторійський; в селі Фрунзе від озера Кизил-Ор до озера Богайли; від Євпаторійського маяка в селищі Заозерне до мису Карантинний.
І це далеко не повний перелік «оббетонування» знаменитих кримських пляжів.
Дивіться також
Your browser doesn’t support HTML5