Кримчанам нагадали про їхні конституційні обов'язки як громадян України захищати країну. За словами представника президента України в Криму Бориса Бабіна, військовозобов'язані кримчани можуть стати на облік у військкомат на материковій частині України навіть без статусу внутрішньо переміщеної особи.
Крим.Реалії вже зверталися з цього приводу до Збройних сил України й отримали відповідь: військовий облік кримчан можливий за наявності довідки внутрішньо переміщеної особи (ВПО). Юристи пояснюють це особливостями українського законодавства.
Постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим Борис Бабін 26 листопада обговорив із представниками Міністерства соціальної політики та Генерального штабу Збройних сил України військовий облік кримчан.
«Серед іншого наголошувалося на необхідності громадян України, які прибувають із Криму, ставати на військовий облік на підконтрольній території, незалежно від реєстрації як ВПО. Постановка на військовий облік громадян України з місцем прописки в Криму може бути здійснена в будь-якому військкоматі за місцем фактичного, зокрема й тимчасового, перебування громадянина України», ‒ йдеться в повідомленні на сайті представництва президента України в Криму.
Наприкінці жовтня Борис Бабін радив кримчанам ставати на облік у військкомати на материковій Україні, щоб уникнути призову до російської армії. Тоді Крим.Реалії звернулися до прес-служби командування Сухопутних військ України з проханням пояснити, як кримчан, які мають і не мають статус ВПО, ставлять на військовий облік.
ВСУ про постановку на облік переселенців: можливо й необхідно
Прес-служба командування Сухопутних військ України відповіла, що кримчани призовного віку, які мають статус ВПО, зобов'язані ставати на облік у військкомати на материковій Україні.
«Стати на військовий облік у військових комісаріатах на території України жителю Криму, який має статус внутрішньо переміщеної особи, не тільки можливо, але й необхідно. Територіальні органи праці та соціального захисту населення щомісячно подають до військових комісаріатів списки всіх внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку», ‒ зазначили у прес-службі.
Інформація про необхідність постановки на облік для ВПО стала новиною для опитаних Крим.Реалії переселенців призовного віку ‒ як із Криму, так і з окупованих територій Донецької та Луганської областей. За їхніми словами, при реєстрації як ВПО ніхто не повідомляв їм про необхідність постановки на облік. Ті ж переселенці, хто став на облік, зробили це в основному за власною ініціативою.
Щодо кримчан, які залишаються жити на півострові, прес-служба командування Сухопутних військ повідомила: «Особи, які не мають статусу внутрішньо переміщеної особи, в першу чергу, мають звернутися в територіальний орган праці та соціального захисту населення, за місцем фактичного проживання, потім прибути в районний (міський) військкомат».
Те, що військкомати не можуть поставити на облік без довідки ВПО, розповідали Крим.Реалії й деякі військові юристи.
Однак постпред президента України в Криму Борис Бабін запевнив, що кримчани, які не є переселенцями, можуть ставати на облік у будь-якому військкоматі України. «Якщо людина не є внутрішньо переміщеною особою, то вона може звернутися в будь-який міський військкомат, де зручно це зробити», ‒ сказав Бабін Радіо Крим.Реалії.
Крим.Реалії звернулися за додатковим поясненням до Генерального штабу України й чекають на відповідь.
Військовий облік пов'язаний із місцем проживання
Відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», постановка громадян на облік у військових комісаріатах проводиться за місцем проживання. В цьому й питання, каже юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Максим Тимочко.
«У кримчан, які проживають на окупованій території, місце проживання ‒ на окупованій території. У мене поки немає жодних підстав, з огляду на чинне законодавство, стверджувати, що військові комісаріати мають ставити цих громадян на облік. Виходячи з нормативних документів, для того, щоб військкомат узяв громадянина на облік, людина повинна проживати в цьому регіоні», ‒ зазначає юрист в коментарі Крим.Реалії.
Також, за словами представника УГСПЛ, до недавнього часу не було єдиного підходу й щодо кримчан-переселенців.
«Є закон про внутрішньо переміщених осіб. Стаття 5, називається «Реєстрація місця проживання внутрішньо переміщеної особи». Відповідно до частини 1 цієї статті, довідка внутрішньо переміщеної особи є підтвердженням місця проживання. Але довідки ВПО немає серед документів, куди вноситься інформація про місце проживання, відповідно до закону про свободу пересування та вільний вибір місця проживання. Тобто існує певна колізія», ‒ розповідає Максим Тимочко.
«Військовий облік тісно пов'язаний з місцем проживання. Для підтвердження місця проживання військкомати зазвичай користуються тими документами, які громадяни приносять, ‒ паспорт, тимчасові посвідчення тощо. Серед документів, які військкомати мають брати в роботу, немає довідки ВПО. Тому за цей час і не було єдиного підходу до роботи з внутрішньо переміщеними особами. Більшість із них навіть не підозрює, що має ставати на військовий облік», ‒ додає юрист.
У відповіді на вище згаданий запит прес-служба командування Сухопутних військ ЗСУ повідомила про те, що в серпні цього року Генштаб надіслав лист до Міністерства соціальної політики з проханням надати військкоматам інформацію про всіх зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб.
Крим.Реалії поцікавилися у відомства, відповідального за облік переселенців, чи передають підлеглі йому територіальні органи праці та соціального захисту інформацію про переселенців військкоматам. У міністерстві відповіли, що питання надання інформації про внутрішньо переміщених осіб військкоматам «потребує додаткового законодавчого врегулювання».