У південнобережному селищі Форос місцеві жителі борються за доступ до моря. На прибережну територію претендує інвестор, який хоче збудувати там готель. Після скарг до російської влади Криму їм вдалося зустрітися з інвестором і ялтинськими чиновниками. Чи допоможе це захистити їхні права, з'ясовували Крим.Реалії.
Скандал у Форосі спалахнув навколо набережної, що веде до муніципального пляжу. Наприкінці минулого року депутат підконтрольної Росії Ялтинської міськради Юрій Ломенко спільно з місцевим бізнесом вирішили упорядкувати набережну.
Вони домовилися з місцевою владою про проведення там безоплатних робіт: організацію променадної зони, встановлення лавочок, відсипання пляжу галькою та проведення освітлення. Але коли почали роботи, з'ясували, що чиновники ведуть переговори про реалізацію на цій же території інвестпроєкту, заявленого ТОВ «Рів'єра Форос» із Севастополя.
Берег розбрату
«20 років ця територія була нікому не потрібна, тут складували відвали землі. А коли ми почали приводити територію до ладу, завезли 150 машин щебеню, великогабаритів, бетону, тут же з'явилися інвестори з готелем. Звичайно, зручно під виглядом інвестпроєкту отримати доглянуті 20 соток берега», ‒ сказав Юрій Ломенко.
Результати діяльності депутата та його бізнес-меценатів можна побачити на набережній Фороса. Вони завезли туди щебінь, обладнали поручнями причал і встановили ліхтарі зовнішнього освітлення на набережній.
Згідно з ескізом проєкту депутата, набережна після облаштування мала виглядати так:
Після того як стало відомо про інвестора, Юрій Ломенко надіслав звернення голові російської адміністрації Ялти Івану Імгрунту з проханням «не погоджувати передачу земельної ділянки» інвестору. Депутат стверджує, що з таким проханням до нього звернулися 450 жителів селища.
Звернення до російської влади Криму почали писати й самі жителі, які теж протестують проти інвестора, наголошуючи, що «у нього вже є земельні ділянки на набережній». Після того як вони зібрали тисячу підписів під зверненням до російського глави Криму Сергію Аксенова, у Форосі відбувся схід громадян за участі місцевих чиновників та інвестора.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Кримчани без моря: «Влаштували зону»Готель «для посилення схилу»
Власник і гендиректор ТОВ «Рів'єра Форос» Тарас Ющук повідомив, що «жодних земельних ділянок, тим більше віднесених до пляжної зони», фірмі не належить. За його словами, фірма поки лише запропонувала владі Ялти проєкт будівництва готелю на 100 місць, а набережну при цьому обіцяють реконструювати «як соціальне навантаження».
ТОВ «Рів'єра Форос» зареєстроване в Севастополі у 2015 році.
За інформацією Федеральної податкової служби Росії, основний профіль підприємства ‒ діяльність готелів та інших місць для тимчасового проживання. Також воно займається будівництвом. Статутний капітал підприємства-інвестора ‒ 10 тисяч рублів.
Про яку-небудь інвестиційну діяльність фірми мало що відомо. Один із проєктів, про який вдалося знайти інформацію у відкритому доступі, ‒ торішня угода з підконтрольною Росії владою Ялти про реконструкцію в місті багатофункціонального спортивного майданчика для ігор у футбол, волейбол і баскетбол на вулиці Кривошти.
У Форосі фірма Тараса Ющука, за його словами, бере на себе зобов'язання щодо 250 метрів набережної.
«Ми як інвестор беремо на себе зобов'язання з розробки робочого проєкту 250 метрів пішохідної набережної в єдиній концепції, щоб ця зона була безпечною та збудованою згідно з усіма стандартами і нормами. Ми беремо 250 метрів набережної ‒ від буни до причалу, тому що кошти на це потрібні значні. При цьому будуємо ми близько 125 метрів набережної. Сьогодні метр правильно збудованої набережній коштує близько 1 мільйона рублів. Це до того, які інвестиції ми готові вкладати», ‒ сказав він на сході громадян.
Фірма вже має ескізи майбутнього будівництва. Так виглядатиме готель на набережній.
Тарас Ющук стверджує, що цей інвестпроєкт дозволить зміцнити схил гори над пляжем.
«Над пляжем «Зелений» є схил, що обсипається. Тому сьогодні це небезпечна територія. Тут потрібно будувати 30-метрову опорну стіну. Це дорого й нераціонально. Ми пропонуємо збудувати готель, щоб зміцнити схил», ‒ пояснив інвестор.
Камені спотикання
Місцеві жителі таким аргументам не довіряють. Вони бояться, що перший же шторм змиє відсипаний пляж Фороса, після чого прибережної смуги там не залишиться. Вони також бояться втратити вільний доступ на набережну.
«Зараз ширина пляжу ‒ 10 метрів. Коли шторм проходить, залишається шість метрів. Якщо ви наївно вважаєте, що накидали каміння і це все море вам пробачить, то це не так. До опорної стіни ‒ 10 метрів. У нас восьмибальні шторми», ‒ сказав на сході громадян місцевий житель.
Під час зустрічі активісти селища продемонстрували звернення до Сергія Аксенова з тисячею підписів проти проєкту, запропонованого ТОВ «Рів'єра Форос».
«Жителі Фороса категорично проти будівництва готельного комплексу, по суті, бетонного монстра. Так разом з набережною можна позбутися і доступу на пляж «Зелений». Проєктований готель розташований у безпосередній близькості до моря, що суперечить законодавству Росії. Просимо зупинити спроби незаконного використання земель загального користування в селищі Форос», ‒ сказано в документі.
В адміністрації Ялти поки не дають чіткої відповіді стосовно долі набережної Фороса. Перший заступник голови адміністрації Ялти Артем Мальцев на сході громадян у Форосі повідомив, що про схвалення інвестиційного проєкту поки що не йдеться, але влада вивчає його.
«Цей інвестиційний проєкт проходив через комісію (адміністрації Ялти ‒ КР), я зняв його, щоб розібратися. Більше нічого говорити не буду. Ситуацію доповімо. Позиція голови міста ‒ доступи на пляжі мають бути вільними», ‒ наголосив він.
Як один з варіантів вирішення проблеми було запропоновано внесення території набережної та пляжу «Зелений» у категорію земель загального користування, на яких заборонене будівництво. Цього противники інвестпроєкту домовилися домагатися від влади.