«Скиньте з себе ярмо рабів»: у Криму бюджетників закликають не голосувати з примусу

Російський глава Криму Сергій Аксенов на тлі голосування на одній з кримських виборчих дільниць. Колаж

У Криму напередодні виборів до Держдуми Росії лунають заяви про примушування працівників бюджетної сфери до голосування. Подібна практика існує на півострові багато років. І стільки ж звучать заклики «голосувати по совісті». Як кримчан зобов'язують брати участь у думських виборах і чи можна цьому протистояти, з'ясовували Крим.Реалії.

Вибори до Держдуми Росії стартують 17 вересня й триватимуть три дні. Їх проведення в Криму українська влада та міжнародне товариство розцінюють як незаконні. Майбутні вибори до Держдуми Росії на півострові 19 вересня Верховна Рада України закликає не визнавати легітимними, а також застосувати санкції до їх організаторів.

У самому Криму російський виборчий процес теж викликає запитання у його учасників. Проти «вибору з примушування» виступив росіянин з Таганрога Віктор Кудряшов, який балотується в Держдуму Росії в окрузі №20 у Керчі. Напередодні старту голосування він на півострові записав відеозвернення до вчителів, лікарів та інших працівників бюджетної сфери із закликом «не дозволити нікому виправити ваш вибір».

«Не дайте зрадити свою совість»

За словами Віктора Кудряшова, йому надійшла інформація, що багатьох працівників бюджетної сфери «примусово змушують» прийти й проголосувати на думських виборах.

Не дозволяйте силам, які захопили нашу країну, якимось чином вплинути на вас і ваш вибір
Віктор Кудряшов

«При цьому найчастіше ваші керівники використовують погрози звільненням. Я звертаюся до вас: будь ласка, не дайте зрадити свою совість. Не дозволяйте силам, які захопили нашу країну, якимось чином вплинути на вас і ваш вибір. Не забувайте, яке високе звання багато з вас несуть ‒ вчителі, лікарі, співробітники поліції. Багато хто вас не любить саме за це ‒ за те, що ви потураєте нинішній владі. Прошу вас просто виявити свою особисту участь у цих виборах, не дозволити нікому виправити за вас ваш вибір», ‒ закликає кандидат.

Голосування за поправки до Конституції Росії. Крим, Бахчисарай, 1 липня 2020 року

Тим, кого начальство примушує голосувати за певних кандидатів під відеозапис, Віктор Кудряшов пропонує лайфхак ‒ «після закінчення запису поставити іншу галочку й тим самим зіпсувати бюлетень».

Так, на його думку, кримчани мають можливість протистояти «використанню своїх голосів проти них самих та їхніх дітей».

«Будь ласка, залишайтеся людьми й несіть свої високі звання. Приходьте на вибори та віддайте голос по совісті, а не з примусу. Скиньте з себе ярмо холопів і рабів. Ви ‒ люди», ‒ закликав Віктор Кудряшов.

«Потрібно проголосувати 17 вересня та повідомити начальнику»

Заяви про те, що працівників бюджетної сфери в Криму їхні керівники примушують голосувати за представників партії влади, лунають не вперше. Подібна практика існує на півострові багато років. Заяви про застосування адмінресурсу звучали як до 2014 року, так і нині.

Мене та моїх колег зібрали й оголосили, що потрібно прийти й проголосувати
Житель Криму

Співробітник однієї з бюджетних установ Криму на умовах анонімності підтвердив Крим.Реалії, що отримав розпорядження керівництва прийти на виборчу дільницю та проголосувати.

«Мене та моїх колег зібрали й оголосили, що потрібно прийти й проголосувати. Обов'язкова умова, що проголосувати потрібно саме вранці 17 вересня й тільки за місцем реєстрації. Тобто, якщо людина працює в місті, а зареєстрована в селі, то їй доведеться їхати туди в цей день. Для цього дають додаткові години на роботі. Після голосування потрібно повідомити свого безпосереднього начальника, що ти проголосував. Поки жодних розмов ні про фотографування бюлетенів, ні про голосування за конкретних кандидатів немає», ‒ каже наш співрозмовник.

Вибори депутатів російського парламенту Криму, вересень 2019 року

У міністерство викликають керівників і кажуть, що співробітники зобов'язані прийти на дільниці
Житель Криму

За його словами, керівники, які контролюють цей процес, у свою чергу, звітують у міністерства російського уряду Криму: «Все це йде за лінією міністерств, яким підпорядковані бюджетні підприємства. Туди викликають керівників і кажуть, що співробітники зобов'язані прийти на дільниці. З бюджетної установи в міністерство подаються списки працівників, а звідти вже приходять списки з номерами виборчих дільниць, на яких співробітники мають голосувати. Якщо ж хтось із бюджетників не хоче голосувати в принципі, то керівникам рекомендують подумати, чи варто в майбутньому з таким співробітником працювати».

У Криму процес застосування адмінресурсу теж дає збої. Російський глава Криму Сергій Аксенов у березні 2018 року публічно погрожував звільненням керівникам підприємств, які відмовляли своїх співробітників від голосування на виборах президента Росії.

Російський глава Криму Сергій Аксенов

«Посадові особи, незалежно від національності, які закликають не йти на вибори, я їх вижену всіх з понеділка, навіть не сумнівайтеся. Я проведу розслідування. Ніхто з них в органах влади працювати не буде», ‒ говорив він, коментуючи інформацію про те, що кримських татар закликали не брати участь у голосуванні.

Загалом же російські вибори в Криму Сергій Аксенов вважає чесними.

«Всі мають пам'ятати, що в нашій країні будь-які питання, пов'язані зі змінами органів влади, вирішуються тільки в результаті чесних виборів», ‒ стверджує він.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Десятка» до виборів від Путіна: «Це жест відчаю влади»

«Злочин скоюють ті, хто проводить вибори, а не ті, хто на них ходить»

Як правило, напередодні голосування бюджетники отримують інструкцію поставити галочку навпроти потрібного кандидата чи партії, а також підтвердити це за допомогою фото або відео на мобільному телефоні. Буває, що таких підтверджень і не потрібно, а головне завдання мобілізувати бюджетників на виборах, щоб забезпечити високу явку.

Вибори в Криму незаконні від початку, і всі фальсифікації там відбуваються в межах незаконного виборчого процесу
Олександр Сєдов

Правозахисник, експерт Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов говорить, що підстав притягувати до відповідальності кримчан за голосування на виборах до Держдуми Росії з примусу начальства немає.

«Факти адмінресурсу чи інших фальсифікацій можна було б розглядати з точки зору порушення права на свободу вибору, якби це відбувалося не на окупованій території. Вибори в Криму незаконні від початку, і всі фальсифікації там відбуваються в межах незаконного виборчого процесу. Тому йти чи не йти на такі вибори ‒ це особисте рішення кожної людини, незалежно від того примушують її до цього чи ні», ‒ сказав він у коментарі Крим.Реалії.

Експерт Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов

За словами правозахисника, у межах російського виборчого процесу в Криму «злочини скоюють ті, хто проводить вибори, а не ті, хто на них ходить».

«Тому потрібно звертати увагу на тих, хто примушує ходити на вибори в Криму, а не на тих, хто на них ходить, нехай і під тиском», ‒ говорить він.

У прокуратурі АРК неодноразово закликали кримчан не брати участь у російських виборах. Їх організація та проведення на півострові може обернутися тяжкими кримінальними статтями.

Голосування за поправки до Конституції Росії. Керч, 25 червня 2020 року

За фактом організації незаконних виборів президента Росії в Криму у 2018 році в прокуратурі АРК відкрили кримінальне провадження за статтями 111 (держзрада), 110 (зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України) та 158 (надання неправдивих відомостей до органу ведення Держреєстру виборців чи фальсифікація виборчих документів, підсумків голосування або відомостей Державного реєстру виборців) Кримінального кодексу України. Санкції цих статей передбачають покарання до 15 років позбавлення волі.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.