СІМФЕРОПОЛЬ – Розв'язана Росією повномасштабна війна проти України викликала потужну хвилю неприйняття російської агресії на міжнародному рівні, в самій Україні і, зокрема, в анексованому Криму. Крим.Реалії продовжують розповідати про громадянський протест кримчан проти війни та антивоєнні настрої в Криму.
Росія перетворила анексований Крим на один із плацдармів для повномасштабної війни проти України. Водночас, російська влада продовжує переслідувати активістів, які виступають проти війни, але це не зупиняє мирного спротиву в Криму.
Російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) визнає, що з початком військового вторгнення російських військ в Україну ситуація в Криму стала неспокійною.
«Сьогодні співробітники правоохоронних органів виконують колосальний обсяг роботи щодо припинення терористичних актів», – зазначив Аксьонов.
Жителі Криму по-різному висловлюють протест проти війни на території України, про це розповів Крим.Реалії колишній опозиційний депутат підконтрольної Росії Алуштинської міськради, кримський активіст Павло Степанченко.
Режим довів суспільство до злиденного стану, коли втрачати нічогоПавло Степанченко
За його спостереженнями, радикальні методи, як правило, становлять винятки у цьому протестному русі. За словами активіста, найбільш ефективні та законні форми протесту – це публічне висловлювання своєї думки проти війни.
«Однак останнім часом для влади немає особливого значення – проколюєш колеса на автомобілі із символікою «Z» чи проводиш мирний одиночний пікет. Ти – злочинець, який дискредитує публічно збройні сили Росії. Режим довів суспільство до злиденного стану, коли втрачати нічого, люди втомилися від свавілля і висловлюють свої дії з політичним забарвленням», – розповів Степанченко.
На його думку, влада має бачити, що значна частина суспільства проти війни.
Значна частина кримчан – проти війни та вбивства молодих хлопців, але суспільство заляканеПавло Степанченко
«На війні всі засоби хороші: палять автомобілі, проколюють колеса, спалюють символіку агресора – влада має бачити протест суспільства. Значна частина кримчан – проти війни та вбивства молодих хлопців, але суспільство залякане і деморалізоване, критика військових дій у більшості випадків закінчується на кухні. Політичні організації та партії на території Криму перебувають на службі у режима», – зазначив він.
За інформацією експерта в галузі міжнародного права, професора Бориса Бабіна, у Криму справді спостерігається зростання протестних настроїв проти війни.
Протест кримчан, безумовно, зростає, і всі спроби окупантів це приховати виглядають трагікомічноБорис Бабін
«Протест кримчан, безумовно, зростає, і всі спроби окупантів це приховати виглядають трагікомічно. Окупантам підпалюють і пошкоджують їхній автотранспорт, на якому була розміщена рашистська символіка. Були спроби підпалів військкоматів і місцевих адміністрацій, а також одиночні пікети, поширення антивоєнних та проукраїнських листівок. При цьому громадяни України, які перебувають в окупації, реалізують своє конституційне право боротися з іноземною агресією та окупацією. Крім того, кожна людина має гарантоване Женевськими конвенціями право протестувати проти воєнних злочинів, які масово вчиняють російські загарбники. Повідомляється, що з боку кримчан відбувається саботаж найбільш одіозних вказівок окупантів. Це стосується ухилення від розміщення рашистської символіки, ухилення від «сприяння обліку українських біженців», що агресор злочинно здійснює для їх депортації до Росії, а також ухилення від участі в «гуманітарних десантах кримських учителів», якими окупанти прагнуть протиправно русифікувати окуповані райони материкового півдня України», – розповів Бабін.
Кримська поетеса, яка просила не згадувати її ім'я через побоювання за свою безпеку, в коментарі Крим.Реалії висловила думку, що багатьох кримчан залякали і вони бояться проявити свій громадянський протест, а ті, хто не боїться, зазнають репресій.
Є люди, які цю війну не підтримують, але це не означає, що вони підуть протестуватиКримська поетеса
«Є люди, які цю війну не підтримують, але це не означає, що вони підуть протестувати. Багато хто заляканий. Одного знайомого забрали за пост, де він порівняв Путіна з Гітлером. Іншій знайомій надійшло обвинувачення «в екстремізмі» за антивоєнний вірш. Коли намічалися антивоєнні мітинги навесні, парк Шевченка одразу оточила поліція. Пам'ятаю, одна дівчинка в центрі стояла з чистим листом на знак протесту, і все», – розповіла поетеса.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Партизанський рух у Криму: «другий фронт» для повернення півострова?
Активістка громадського руху «Вільний Крим» Еміне Ібраїмова також поділилася своїми спостереженнями з Крим.Реалії.
Постійно в соцмережах повідомляють про чергові випадки антивоєнної поведінки кримчанЕміне Ібраїмова
«У Криму немає такої підтримки так званої спецоперації, на яку розраховувала російська влада. Чисто візуально рідко побачиш на приватних машинах символ «Z». Немає черг добровольців у військкомати. За словами самого Аксьонова, від Криму лише близько тисячі людей виїхали для участі у бойових діях. Не спостерігаємо ми у Криму пікетів і мітингів на підтримку військової операції. Проте постійно в соцмережах повідомляють про чергові випадки антивоєнної поведінки кримчан», – зазначила Ібраїмова.
12 червня у кримських соцмережах повідомили про черговий прояв антивоєнних настроїв у Криму. На СТО у Красногвардійському районі відмовилися обслуговувати російських військових. Після чого власники СТО тут же зазнали тиску з боку російських силовиків та влади. Публічно влада в Криму не коментувала ці повідомлення.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://krymrgbcrlvrexoeaqjy.azureedge.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.