За оцінками представника президента України в Криму Тамілі Ташевої, за понад 8 років анексії Криму на півострів переїхали близько 500 тисяч росіян. Водночас, близько 100 тисяч громадян України були змушені залишити Кримський півострів. «Рішення, що не суперечить міжнародному праву: населення, яке приїхало незаконно на територію півострова, має залишити Автономну Республіку Крим і місто Севастополь шляхом добровільного виїзду чи примусового видворення», – написала Ташева у своїй колонці для «Української правди».
Зазначається, що це стосується тих громадян Росії, які набули цього громадянства не в Криму, не мали жодного стосунку до українського громадянства і не стали жертвами примусової паспортизації на тимчасово окупованих територіях.
Якою буде доля росіян, які переїхали в роки анексії до Криму після звільнення Кримського півострова українськими військами? Що можна сказати про демографічні процеси в Криму за останні 8 років? Про це журналіст Сергій Мокрушин говорив в ефірі Радіо Крим.Реалії з постійним представником президента України в Криму Тамілою Ташевою, головою Кримськотатарського ресурсного центру, членом Меджлісу кримськотатарського народу Ескендером Барієвим та херсонським журналістом Олегом Батуріним.
«Наразі здійснюється сучасна колонізація Криму»
– Я вітаю Тамілу Ташеву. 500 тисяч людей – наскільки це багато? І які факти дозволяють говорити, що це цілеспрямована колонізація, а не стихійне переселення росіян туди, де клімат кращий?
– Це цілеспрямоване переселення росіян, це колонізаторська політика, яку Росія втілює протягом століть: чи це була Російська імперія, Радянський Союз або Російська Федерація. Це системна політика Росії не лише стосовно Криму, а й багатьох інших територій. Але в Криму ми це чітко бачимо.
Наразі здійснюється сучасна колонізація Криму. Після 2014 року були різні стимулюючі програмиТаміла Ташева
Ми можемо згадати і початок колонізації Криму після 1783 року, коли було зруйновано кримськотатарську державність і сталася перша анексія Криму. На той момент 95% населення Криму було кримськотатарським. Згодом почалася політика заміщення – переселення з території Російської імперії до Криму російського населення. І перед Другою світовою війною кількість кримськотатарського населення набагато зменшилася, а остаточно вони завершили питання колонізації Криму 1944 року депортацією кримських татар.
Наразі здійснюється сучасна колонізація Криму. Після 2014 року були різні стимулюючі програми для вчителів, для лікарів із Росії. Їм давали і підйомні, і пільгове кредитування. Я вже не кажу про такі органи, як ФСБ, Центр протидії екстремізму, величезну кількість військових, які приїхали на територію Криму, та працівників бюджетної сфери. Загалом від 500 до 800 тисяч людей приїхали на територію півострова.
З іншого боку, вони займаються витісненням нелояльного до них кримськотатарського та українського населення з території Криму.
– Кого питання видворення точно стосуватиметься, а кого – точно ні?
Усі люди, які незаконно прибули на територію української держави, мають після деокупації залишити її територіюТаміла Ташева
– Україна стоїть на позиції, що всі люди, які незаконно прибули на територію української держави і незаконно перебувають там, вони мають після деокупації залишити її територію. Вони (росіяни – КР) порушили українське законодавство, і це питання подальшої безпеки для нашої держави – щоб за рік-два Російська Федерація знову не вирішила вторгнутися в Крим і «захищати» своїх російських громадян.
Ми вважаємо, що ця позиція не порушує норми українського та міжнародного права і забезпечуватиме нам безпеку надалі. Всі ці громадяни РФ мають залишити Кримський півострів та протягом певного періоду подавати заявки до української Міграційної служби щодо можливості проживання на території конкретного українського регіону. Будуть винятки, звісно. Наприклад, для адвокатів, які приїхали з території РФ, жили в Криму та допомагали політв'язням, або для дружин політв'язнів, або для осіб, які на момент 2014 року були в процедурі набуття українського громадянства і мали посвідку на проживання.
Колаборанти і російські військові, що заблукали
– Про досвід деокупованих територій України далі поговоримо, ґрунтуючись на подіях у Херсонській області та Херсоні. Ми запрошуємо до розмови Олега Батуріна. Чи є дані про те, як багато росіян встигло заїхати до Херсона за понад пів року окупації?
– Під час окупації досить велика кількість росіян перебувала на окупованих територіях, але майже всі вони перед втечею російських військ виїхали. Про точну кількість того, скільки росіян могло заїхати, важко говорити.
– Затриматися в деокупованих населених пунктах ніхто з них не наважився?
– На звільнених територіях вони не залишалися і, зважаючи на все, не збиралися. Вже після звільнення правобережної Херсонщини в деяких населених пунктах виявляли російських військових, що заблукали, про яких забуло командування. Залишилася частина колаборантів на місцях.
– З нами на зв'язку Ескендер Барієв. Що ми можемо сказати про демографічні процеси у Криму за останні 8 років? У чому основна відмінність ситуації в Криму від ситуації у Херсоні?
За весь цей період створювалися умови, щоб російські громадяни приїжджали до Криму на постійне місце проживанняЕскендер Барієв
– Дуже сильно відрізняється ситуація. За весь цей період створювалися умови, щоб російські громадяни приїжджали до Криму на постійне місце проживання. Ми можемо їх поділити на кілька категорій. Перша – самі військовослужбовці та їхні сім'ї. Друга – державні службовці, у тому числі представники різних силових структур. І третя категорія – ті, хто пов'язаний із великими інфраструктурними проєктами. Хочу нагадати, що за ці роки у Криму Росія реалізовувала величезні будівельні проєкти.
З Херсонщини до Криму їдуть дві категорії людей. Перша категорія – люди, які підтримують Російську Федерацію, одержують паспорти, сподіваються, що вони одержать житлові сертифікати та отримають або земельну ділянку, або житло у Криму. Є категорія людей, які вимушено опинилися в Криму, – щоб урятувати життя своїх дітей, близьких, свої життя. При цьому вони намагаються не здавати українські паспорти, але прагнуть отримати допомогу.
За офіційними даними окупаційної влади на 2022 рік, оселилися безпосередньо в Криму з РФ 374 тисячі осіб.
– Це дані Міграційної служби чи перепис населення?
– Міграційних служб окупаційної влади. Але я хочу зазначити, що ті росіяни, які приїжджають жити до Криму, необов'язково виписуються із місць проживання у РФ. Тобто, ці люди можуть бути незафіксовані.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.