Після анексії Криму Росією Ісмаїл Курт-Умер відмовився від безкоштовного навчання в Росії та обрав Київську консерваторію. Зараз він – соліст Ансамблю пісні й танцю ЗСУ. В колективі Ісмаїл – єдиний кримський татарин і мусульманин. Про те, як пісня допомогла отримати 100 млн доларів гуманітарної допомоги для України, як почуваються мусульмани у ЗСУ і чому українці стали більше цікавитися культурою кримських татар Ісмаїл розповів в інтерв'ю для Крим.Реалії.
Анексію півострова Росією Ісмаїл застав студентом. Хлопець вирішив поїхати на материкову частину України. Він розповідає, що перед від'їздом йому пропонували безкоштовно навчатися в Росії.
«Мені зателефонували з музичного училища із Сімферополя і сказали, що, наприклад, до Казані заберуть на бюджет усіх тих, хто вступатиме з Криму. І мені пропонували туди вступити і взагалі не думати ні про іспити, ні про що», – згадує Ісмаїл.
Хлопець такий варіант не розглядав.
«Я хотів бути в Україні, там, де я народився і виріс… І мені ця країна багато дала, як я вважаю. Тобто вона дала мені також освіту, безкоштовну, до речі, я на бюджеті завжди навчався. Це моя країна, я її люблю, я її поважаю», – каже Ісмаїл.
Він приїхав до Києва та вступив до одного з найдавніших навчальних закладів України – Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського.
Вже під час навчання Ісмаїл захотів приєднатися до Збройних Сил України. Однією з причин такого бажання він називає те, що «Крим забрали», «не було такого, що весь Крим прямо хотів там (бути у складі РФ – КР) і таке інше, ну те, що там вони собі намалювали», розповідає він.
Ісмаїл роздумував над тим, що він може зробити «щоб якось допомогти країні». У ЗСУ знайшли для нього місце за спеціальністю – після прослуховування його взяли солістом до ансамблю пісні й танцю Збройних сил України. На прослуховуванні його попросили заспівати кримськотатарську пісню. Ісмаїл вибрав старовинну композицію «Про людину, яка вирушає в дорогу».
Навіщо кримським татарам бойовий марш
Ісмаїл любить писати інструментальну музику, але з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну робить це нечасто.
«У мене немає жодного проєкту на сьогодні, який був би просто про кохання, наприклад, або просто хороша і гарна музика», – пояснює музикант.
Мені зателефонували військові з фронту і попросили зробити для них кримськотатарський бойовий марш
Усе, що він робить, має підтримувати Україну, де зараз війна, вважає Ісмаїл. Одним із таких завдань для нього стало написання кримськотатарського бойового маршу.
«Кримських татар у ЗСУ воює дуже багато. І приблизно там, за нашою аналітикою, у кожному п'ятому батальйоні є представники кримських татар. Більше того, кримських татар багато саме кадрових (військових – КР), тобто починаючи від полковників і закінчуючи рядовими. Ось у нас є військовий льотчик, наприклад, кримський татарин… На початку повномасштабного вторгнення мені зателефонували військові з фронту і попросили зробити для них кримськотатарський бойовий марш. Для них це було важливо – у нас такого немає», – каже чоловік.
Ісмаїл зізнається, що ця робота далася йому непросто і зайняла близько року. Слова маршу написали кримські татари, які перебувають у Криму. Їхні імена не називають з метою безпеки. Виконати марш Ісмаїл попросив своїх колег з ансамблю ЗСУ.
«Там співається про те, що ми переможемо, що Крим буде вільний, про те, що ми йдемо і наш характер непохитний, а в нашому серці – вогонь», – розповідає виконавець. Він каже, що кримські татари мали свій бойовий марш, але його втратили через утиски з боку Російської імперії та в результаті депортації 1944 року в радянський період. Тому нині це єдина бойова пісня його народу.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Як Україна зайде у Крим. Інтерв'ю з Ізетом ГдановимМусульмани у ЗСУ
У травні 2022 року Генштаб Збройних сил України опублікував привітання з Ураза Байрам – одним із найважливіших свят мусульман. На своєму офіційному Youtube-каналі вони завантажили відео, на якому ансамбль ЗСУ виконує пісню арабською мовою. Солірує Ісмаїл. Він же й ідейний натхненник проєкту.
«Йшов місяць Рамадан у 2022 році, вже під час повномасштабної війни, і так вийшло, що місяць цього посту саме збігався з Великоднем. І ми паралельно готували такий кліп невеликий – вітання України, військових із Великоднем. І я тоді сам тримав пост Рамадан, і я тоді подумав, що можна зробити таке ж вітання, але для мусульман... Це більше, напевно, як молитва про пророка Мухаммеда, як подяка йому за все, що він зробив для світу і для мусульман, насамперед», – розповідає Ісмаїл.
Ансамбль тоді підтримав Ісмаїла і в найкоротші терміни вивчив слова арабською мовою. Вихід цієї композиції на офіційних платформах Генштабу ЗСУ помітили у світі. Про Ісмаїла та його ансамбль зняли сюжети Al Jazeera, CNN та інші світові ЗМІ.
На одному тільки Youtube-каналі Al Jazeera – найбільшій арабській телемережі – відео з виконанням переглянуло понад три мільйони людей. Подібної реакції не чекав ніхто.
«І коли я почав читати коментарі, коли мені особисто почали писати повідомлення, що «ось нам тут Росія каже, що ви терористи, ви там націоналісти, ви фашисти, ще хтось, а тут ви робите на державному рівні, військові, ви, будучи християнською країною, робите для мусульман світу такий подарунок… отже, Росія все-таки не має рації, коли вона говорить нам таке», – розповідає Ісмаїл.
Він згадує, що мав можливість виступити в прямому ефірі на каналі Al Jazeera і розповісти, що «на нас напала Росія, що ми не починали війну, що ми спокійно тут собі жили», каже соліст ансамблю. Далі – більше.
«Уже за пів року я дізнався, абсолютно випадково, спілкуючись з арабськими журналістами, вони мені сказали, що «ти хоч розумієш взагалі, що сталося, коли ви цей кліп зробили?» І ось, як аргумент, вони навели, що Саудівська Аравія, для неї цей кліп, цей проєкт, став останнім аргументом, після якого Саудівська Аравія виділила Україні гуманітарну допомогу в 100 мільйонів доларів», – розповідає Ісмаїл.
На додаток до роботи українських дипломатів, подібна ініціатива від ансамблю ЗСУ стала «як знак від народу, тому що його саме народ між собою почав репостити і так дійшов до держслужбовців і таке ірнше». Ісмаїл каже, що Саудівська Аравія – це батьківщина ісламу, і там існує переконання, що «мусульманам треба допомагати».
«Цей кліп дав їм зрозуміти, що в Україні є мусульмани у ЗСУ, вони зараз борються і їм треба допомагати», – розповідає соліст ансамблю ЗСУ.
За даними Генштабу ЗСУ, зараз в українській армії мусульмани служать у кожному четвертому батальйоні.
«Я жодного разу за десять років у ЗСУ, не стикався із ситуацією, коли якісь незручності були через те, що я кримський татарин чи через те, що я мусульманин. Аж до того, ми приїжджали в якусь частину і нас там треба було нагодувати, я, наприклад, не їм свинину. То я про це говорив і, начебто, без проблем. Бувало таке, що просто казали, вибач, іншого м'яса немає. А бувало, що мені спеціально шукали, приносили», – розповідає про свій досвід Курт-Умер.
Генштаб ЗСУ та сам особисто Валерій Залужний, головнокомандувач Збройних сил України, часто публікують на своїх сторінках у соцмережах виступи Ісмаїла та його ансамблю. Подібна підтримка кримських татар на офіційному рівні багато що означає, вважає Курт-Умер. І згадує випадок, коли генерал Валерій Залужний підписав кримськотатарський прапор. Цей прапор йому передали від Ісмаїла. Також головнокомандувачу презентували «кримськотатарські чотки», які змайстрував Курт-Умер. Це Ісмаїл називає «своєю маленькою гордістю».
Про зв'язок музики кримських гір і Карпат
Ісмаїл каже, що в Україні зростає інтерес до кримськотатарської культури, особливо після подій 2014 року.
«Кримські татари, фактично, на той момент єдині, хто як народ вийшов на захист цілісності України в Криму... І більше того, кримські татари та українці, ось така сильна відмінність від відносин із Росією в тому, що наші народи ніколи не прагнули один одного знищити, знищити культуру один одного. Ми не влаштовували один одному голодомори, депортації тощо», – розповідає музикант.
Ісмаїл каже, що музика кримських гір і Карпат дуже схожа.
«Ось я, як музикант, звертав на це увагу, тобто мені однаково хочеться танцювати, коли я слухаю кримськотатарську музику, і ось карпатську, скажімо так, із заходу України… Саме за духом своїм вони схожі», – ділиться враженням військовослужбовець.
Дорога додому
Ісмаїл сумує за рідним домом, він упевнений, що повернеться до рідного Криму, але коли саме – планів не будує.
«Це такий окремий світ, де є і море, і гори, і степ. Усе там є, все там красиво і чудово, автентично», – каже Ісмаїл.
У його пам'яті закарбувався давній момент, коли після довгої відсутності він повертався з Києва додому.
«Назад їхав потягом. Це може дивно взагалі звучати, але я відчуваю в якийсь момент, коли ми їдемо, відчуваю повітря таке морське. Я у вікно дивлюся, а ми в Криму, але ми були в Джанкої, далеко-далеко до моря. Але я кажу: «Відчуваю море». Мені ще сусіди кажуть: «Яке море? Тут до моря, знаєш, скільки ще?» А я відчуваю і все, не знаю. Мені хотілося б ще раз це відчути. Я думаю, у майбутньому, коли все повернеться на свої місця, коли Крим повернеться в Україну і пустять потяги, я обов'язково спеціально поїду потягом, щоб ось цей момент якось згадати, відчути ще раз», – каже музикант. Щоразу, згадуючи про Крим, Ісмаїл усміхається.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.