БАХЧИСАРАЙ – Кладовище в Айвовому розташоване на західній околиці села, за лічені метри від берега річки Кача. На місцевому цвинтарі збереглися пам'ятники похованим у XIX-XX століттях селянам. Радянський безбожний час відучив громадян поважати могили предків, тому зараз багато могильних каменів просто звалені в купи в різних місцях цвинтаря. Але є й пам'ятники з відомими у Криму прізвищами.
Село Айвове розташоване на берегах річки Кача у Бахчисарайському районі. До депортації кримських татар називалося Ефендікой. Ефенді – слово грецького походження, у турецькій мові означає «пан», «джентльмен», а також використовується як ввічливе звертання до людини, імені якої не знаєш, у кримськотатарській мові використовується переважно як звернення до вчених, освічених людей, зокрема священнослужителів. Кой означає «село». Є версія, що назва села походить від ймовірно похованого в дюрбі вченого Хусейна Ефенді.
Найвідоміше поховання – капітан-лейтенанта Іллі Андрійовича Казі, померлого 25 вересня 1886 року, 85 років від народження. Походив із сім'ї греків стародавнього роду, які перейшли на російську службу в період російсько-турецької війни 1768-1774 років. Разом із сім'єю був визнаний у спадковому дворянстві за власними заслугами і в 1852 внесений до 2-ї частини дворянського родоводу книги Таврійської губернії. Одружений був з Олександрою Павлівною уродженою Маврохіалі. Молодший брат Олександр Андрійович Казі дослужився до чину полковника і похований тут же, в Ефендікої, у 1887 році, 77 років від народження.
У сім'ї Іллі та Олександри Казі було дев'ять дітей: шість хлопчиків і три дівчинки. Всі хлопці в сім'ї, крім померлого в дитинстві Павла, вибрали військову кар'єру і досягли значних успіхів, двоє дослужилися до чинів генерал-майора та контрадмірала. Дівчата також одружилися з військовими. Але, безумовно, найвідоміший – Михайло Ілліч Казі, відставний капітан-лейтенант, військово-морський інженер, організатор російського суднобудування, громадський діяч, а також міський голова Севастополя у 1874-1876 роках. Почесний громадянин Севастополя, його ім'ям названо мис і гору на північно-західному березі затоки Ведмежої на східному узбережжі північного острова Нової Землі.
На одному з могильних каменів можна прочитати ім'я та прізвище – Віра Люстих, яка народилася 1873 року, померла 1884-го. Зовсім дівчинка, але прізвище це в Криму більш ніж відоме. Австрійські колоністи Люстіх (іноді їхнє прізвище записували як Люстиг – авт.) міцно влаштувалися у Таврійській губернії. У нинішньому селі Клепініне Красногвардійського району розташовувався маєток великого землевласника, що мав назву Ташли-Кіпчак. Основні будинки збереглися й досі. У 1857 році землі на місці покинутого села купив заможний німець із колонії Цюріхталь Данило Йосипович Люстих. Він заклав у цих досі безплідних землях фруктовий сад, для чого виписав садівника із Чехії. Справу батька продовжив син Антон Данилович Люстих.
У Сімферополі також мешкали колоністи з прізвищем Люстих. Так, Вільгельм Йосипович Люстих народився 1843 року, російський юрист, присяжний повірений і голова ради присяжних повірених округи Санкт-Петербурзької судової палати, громадський діяч, кандидат прав, статський радник. Його молодший брат Фердинанд Йосипович Люстих (1854) був російським революціонером, близьким до членів партії «Народна воля». Фердинанд був одружений з дочкою німецького колоніста із Сімферополя Марією Матвіївною Шлеє.
Марія Матвіївна Шлеє-Люстих – найвідоміша в Криму особистість, легенда медицини. Закінчила Бернський університет, працювала земським лікарем у Кроненталі – нинішнє село Кольчугіне під Сімферополем. Домоглася будівництва там земської лікарні, яка діє й донині – понад 130 років.
Могильні плити і частини пам'ятників розкидані тут і там по цвинтарю в Айвовому. Деякі просто звалені в купу на краю цвинтаря, завалені сміттям. Дивно, але за деякими 130-140-річними могилами ще доглядають, написи підправлені, трава прибрана.
Багатий пам'ятник стоїть на могилі Івана Трифоновича Ігнатіаді, який помер у 1901 році у віці 21 року. На той час у Криму поперемінно вирували епідемії черевного тифу і холери, траплялася навіть сибірка. Втім, на той час люди помирали навіть від грипу.
Ігнатіаді – поширене прізвище серед греків у Криму. Багато хто з них зник під час так званих «грецьких» операцій НКВС 1937-38 років.
Ще одна могила зі схожим прізвищем і написом: «Тут спочиває прах раба Божого Іліа Ігнатіді, який помер 99 років від народження».
Два однакові камені з висіченими на них хрестами розташовані майже в центрі цвинтаря. Написів жодних немає, або ж вони були на могильних плитах, які зараз невідомо де.
Зберігся пам'ятник з українським прізвищем. Софія Андріївна Макаренко померла 1887 року, 60 років від народження. За архівними даними, тут жили й інші українці. Так, у документах Земського банку Херсонської губернії у 1899 році згадуються селяни-землевласники «Степан, Максим, Василь та Яків Микитичі Бондаренки при селі Ефендікой у дачі Нижньо-Михайлівській».
Але на більшості могильних каменів, на плитах і пам'ятниках, що збереглися, прочитати написи складно – мармур з'їдений кислотними атмосферними опадами. Як, наприклад, ця плита, де, щоб відновити текст, довелося серйозно потрудитися. Вдалося прочитати: «У цьому місці лежить прах раба Божого Євгена (Жені) Литвинова, який помер … січня 1864 року … років від народження»
Ольга Ольшевська прожила лише 35 років. Пам'ятник явно виконаний сільським майстром, написи викарбувані нерівно, літери різного розміру.
На жаль, на більшості пам'ятників мармурові таблички з написами взагалі відсутні. Деякі виламані мародерами, інші відвалилися самі з часом.
Олена Майко, історик, кримчанка (ім'я та прізвище автора змінено з метою безпеки)
Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції