Кримський банк видав додатковий тираж пам'ятної монети «Золота пектораль». В описі ця прикраса, зображена на монеті, згадується як частина колекції «скіфського золота», хоча вона була знайдена на Дніпропетровщині і до Криму не має відношення. У цьому питанні, а також у тому, чому це монета Республіки Камерун, розбиралися Крим.Реалії.
Російський банк РНКБ, який є системотворчим в анексованому Росією Криму, випустив додатковий тираж пам'ятної монети «Золота пектораль» з срібла 999-ї проби. «Монета викарбувана Волго-Вятським монетним двором, який є першим приватним монетним двором у Росії. Тираж монети складає 500 екземплярів», – йдеться на сайті банку. На реверсі монети зображено скіфську золоту пектораль, на аверсі розміщено зображення іншої прикраси – золотої риби скіфів.
Випущена російським банком РНКБ пам'ятна монета «Золота пектораль». Скріншот із сайту РНКБ
«Золота царська пектораль – це унікальна пам'ятка епохи скіфів, яка входить до найбільших археологічних знахідок за останні 100 років. Ця прикраса, як і вся колекція скіфського золота, нерозривно пов'язана з історією Кримського півострова та символізує його дивовижне історичне минуле, багатство та достаток», – цитує прес-служба банку віце-президента – начальник управління приватного банківського обслуговування РНКБ Валентина Радзивіл.
Банк у березні 2023 року увійшов до групи ВТБ, працюючи як самостійна юрособа на власній банківській ліцензії.
Банк РНКБ у Симферополі. Архівне фото
ПАТ «ВТБ» – російський універсальний комерційний банк з державною участю. Є головною структурою групи однойменної групи. Має дочірні або асоційовані банки в Білорусії, Вірменії, Казахстані, Азербайджані, Грузії, Німеччині, Італії, Великій Британії, на Кіпрі.
Некримська пектораль
Представник банку, згадуючи золоту пектораль, говорить про неї як прикрасу, яка «як і вся колекція скіфського золота, нерозривно пов'язана з історією Кримського півострова». Однак це не зовсім так.
Пектораль із Товстої могили – пектораль (нагрудна прикраса) скіфського царя IV століття до нашої ери. 2021 рік
Пектораль було виявлено 21 червня 1971 року під час археологічних досліджень поховання у кургані Товста Могила у Дніпропетровській області. Експедиція виявила численні золоті прикраси у двох похоронних камерах, серед яких була пектораль. Вона і залізний меч у піхвах з обкладеною золотом рукояттю перебували у короткому коридорі – дромосі, який поєднував похоронну камеру із вхідною ямою. Маса золотої пекторалі – 1140 гр, діаметр – понад 30 см. Вважається, що пектораль була виготовлена грецькими ювелірами на замовлення заможних скіфів.
На пекторалі зображені різні тварини та сцени з людьми. Є кілька версій-інтерпретацій зображуваних мотивів. За деякими – на пекторалі зображено побутові сцени із життя скіфів. За іншими – скіфська легенда про Золоте руно та двох братів, що вирушили на його пошуки.
Скіфська пектораль. Оригінал в Музеї історичних коштовностей України. Київ, 2021 рік
Наразі пектораль зберігається у київському Музеї історичних коштовностей України та належить до Історичного фонду дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння України.
Ні знаменитої скіфської пекторалі, ні золотої гривні, якими російські ЗМІ ілюструють так зване скіфське золото, за яке судилася сім років Україна, у кримській експозиції в Амстердамі не було.
«Пектораль, по-перше, вона була знайдена на Дніпропетровщині, по-друге, вона зберігається в Золотій коморі», – каже археолог, кандидат історичних наук Евеліна Кравченко.
Древние сокровища Крыма: скифское золото вернули в Украину (фотогалерея)
Колекційне «сміття» та справжні шедеври монетної справи
Вперше монета «Золота пектораль» була випущена РНКБ у 2018 році, тоді її тираж становив 2000 екземплярів, а срібло було 925-ї проби. Повторний випуск тиражу з 500 монет 999-ї проби відбувся минулоріч.
Однак монета «Золота пектораль» не є монетою Банку РФ. Це монета номіналом 500 франків CFA BEAC Республіки Камерун.
Центральноафриканський франк або франк CFA BEAC, або франк фінансової співпраці у Центральній Африці – це грошова одиниця шести африканських держав, що входять до валютної зони франка.
Як зазначається, монетні двори Росії карбують пам'ятні монети «на замовлення уряду Республіки Камерун» й у країні є законним платіжним засобом. Але з огляду на мізерні тиражі вони осідають у колекціях нумізматів.
Окрім згадуваного Волго-Вятського монетного двору, в Росії монети Республіки Камерун карбували також Московський монетний двір, компанія «Золотий монетний дім» та багато інших. Також багато пам'ятних монет Камеруну випускали монетні двори Польщі. Однак більшість нумізматів такі пам'ятні монети не шанують, а деякі навіть називають їх «колекційним сміттям».
На сьогоднішній день, наприклад, на нумізматичних сайтах Росії монети «Золота пектораль» тиражу 2018 продають за 5-6 тис. рублів, а монети тиражу 2024 року – за 7-8,8 тис. рублів.
Але є і монети «Золота пектораль», які цінуються у колекціонерів набагато вище, і нумізмати за ними буквально ганяються. Такі монети випустив раніше Національний банк України.
Набір пам'ятних монет «Золотая пектораль» Національного банку України
Це унікальна та нестандартна українська срібна пам'ятна монета у формі ромба. Складається із чотирьох частин, номінал кожної частини 10 гривень. З чотирьох монет складається зображення Золотої пекторалі.
Срібна монета випущена в обіг 23 грудня 2019 тиражем 4000 штук. На початку 2020 року вона коштувала в межах 8-10 тис. гривень, зараз її ціна на спеціалізованих аукціонних майданчиках коливається від 36 до 50 тис. гривень.
Цей набір отримав перемогу у номінації «Краща монета року». Автори ескізів цих монет-переможниць – художниця Наталія Фандикова, скульптори – Анатолій Демяненко та Володимир Дем'яненко. Програмне моделювання провів Віталій Андріянов.
Ще ціннішою є монета «Золота пектораль» із золота, випущена Нацбанком України у 2003 році тиражем 1500 штук. Сьогодні вартість цієї монети вагою 31,1 грам золота 900-ї проби становить 200 тис. гривень.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.