В останні дні 2019 року в Сімферополі загострилася проблема дорожніх заторів. Через них рух вулицями міста періодично затягується на годину й більше. На незручності вже публічно скаржаться підконтрольні Росії кримські депутати. Що відбувається в Сімферополі та що з цим робити, з'ясовували Крим.Реалії.
Дорожні затори в Сімферополі стали звичним явищем. Після анексії півострова жителі Криму почали масово купувати в сусідній Росії порівняно дешеві автомобілі. Навантаження місцевим дорогам також додали росіяни, які приїхали жити на півострів.
Вузькі вулиці Сімферополя за відсутності достатньої кількості парковок не можуть впоратися з таким обсягом транспорту. Так місто, в якому до 2014 року жили 360 тисяч осіб, набуло основного атрибута мегаполісу ‒ хронічних дорожніх заторів.
Напередодні новорічних свят, як з'ясувалося, рух на сімферопольських вулицях знову зупинився. Скаржаться на незручності вже не тільки звичайні городяни, а й депутати.
«70 хвилин ‒ від стели Сімферополь до парламенту»
Не приховує обурення з приводу ситуації в місті радник спікера російського парламенту Криму Сергій Шувайников. Кілька днів тому йому довелося близько години простояти в заторі.
«Хвилин сорок через об'їзну їхав з Московського кільця в район вокзалу. Приїхав ‒ немає води!... Як легко й радісно стало на душі!» ‒ написав він 24 грудня у Facebook.
Більше ніж годину 26 грудня провела в заторі депутат кримського парламенту від «Единой России» Анна Рубель.
«Передноворічний Крим ‒ це 40 хвилин від Білогірська до Сімферополя і 70 хвилин ‒ від стели Сімферополь до Держради (російського парламенту Криму ‒ КР)», ‒ написала депутат у Facebook.
Колишній депутат підконтрольної Москві Сімферопольської міськради, екскандидат у міністри економічного розвитку Криму Степан Кіскін підтвердив, що ситуація в місті непроста.
«Я їжджу машиною. Як усі, у затори потрапляю. Буває, і годину, й більше в заторах перебуваю ‒ дивлячись де потрапиш. Якщо їдеш околицею міста, ще проскакуєш, а тільки в центр потрапив, так і стоїш. Особливо в годину-пік: вранці та ввечері», ‒ розповів він Крим.Реалії.
Сервіс Гугл-затори показав, що вдень, 27 грудня, рух у Сімферополі був ускладнений. Сервіс позначав практично всі вулиці центру та прилеглі до них темно-червоним кольором. Ним позначають найвищий рівень завантаженості доріг.
Упродовж дня ситуація істотно не змінювалася. Схожа ситуація спостерігається не менше ніж тиждень.
«Кількість транспорту збільшилася до п'яти разів»
Основні причини цього місцеві жителі пов'язують з ремонтом мосту на вулиці Гагаріна. Ця вулиця має шість смуг, найширша в місті веде до залізничного вокзалу та центру міста. Її частково перекрили в листопаді. Через це весь автопотік перейшов на прилеглі вулиці Толстого та Об'їзну, які не в змозі пропустити основний масив транспорту.
У передноворічний період, коли навантаження на дороги збільшилося, це обернулося ще більшими проблемами.
«Скоро Новий рік, люди масово їдуть закупатися. Потік машин збільшився, а проблеми всі старі, зашкарублі. Плюс додався ремонт доріг і мостів. У комплексі треба вирішувати проблему, тому що кількість автомобілів з кожним роком, з кожним місяцем збільшується. Я, ще будучи депутатом, говорив владі: Центральний ринок та офісні приміщення. А поки цього не зроблять, проблема буде наростати сніговим комом», ‒ говорить Степан Кіскін.
Начальник управління інформаційної політики підконтрольної Росії адміністрації Сімферополя Андрій Черниченко підтвердив, що затори в місті пов'язані з перекриттям вулиці Гагаріна та початком передноворічного періоду.
«Основна причина ‒ передноворічні свята, звичайно. Люди їздять, готуються до свят. А друге ‒ у нас у ремонті зараз міст на вулиці Гагаріна. І він певним чином сприяє тому, що є дорожні затори. А з урахуванням розташування наших вулиць, дійсно дуже незручно об'їжджати цю ділянку. Ну, і ще одна причина в тому, що у нас збільшилася кількість транспорту. За різними оцінками, кількість транспорту за п'ять років збільшилася від трьох до п'яти разів. Такі цифри представники ДІБДР озвучують», ‒ пояснив він Крим.Реалії.
«Треба намагатися об'їжджати центр»
Глобальні затори накрили Сімферополь незабаром після того, як кримська влада відзвітувала про вирішення проблеми. Віцепрем'єр Криму Юлія Жукова наприкінці грудня повідомила, що за дорученням російського глави Криму Сергія Аксенова обговорила це питання з головою адміністрації міста Оленою Проценко та керівниками профільних відомств.
«Спільно з міністром транспорту Сергієм Карповим провела робочу нараду з питань оптимізації дорожнього руху в Сімферополі та Ялті. Щодо Сімферополя основною з пропозицій стало облаштування заїзних кишень у місцях зупинок громадського транспорту», ‒ повідомила вона.
Після цього в адміністрації Сімферополя повідомили, що з ініціативи Мінтрансу Криму при допомозі Олени Проценко вирішено під час новорічних канікул ‒ з 30 грудня до 7 січня 2020 року ‒ надати тимчасові пільги на платних парковках, розташованих на дорогах місцевого значення міста. Багатодітним сім'ям чиновники дозволять паркуватися безкоштовно.
Андрій Черниченко рекомендує сімферопольцям перечекати, поки ситуація після свят нормалізується, а поки за можливості оминати центр міста.
«Я сам ‒ автолюбитель. За можливості намагаюся обирати альтернативні шляхи об'їзду. Є прилеглі вулиці. Так, якщо маршрут пролягає через центр, це досить важко, оскільки вулиці дуже вузькі, є проблема парковок. Але в будь-якому випадку є альтернативні об'їзди. Потрібно намагатися об'їжджати центр, якщо це, звичайно ж, можливо. Практика показує, що після завершення новорічного періоду ситуація дещо стабілізується. І, звичайно ж, коли міст на вулиці Гагаріна введуть в експлуатацію, все стане краще», ‒ каже він.
Терміни завершення ремонту цього мосту поки точно не відомі. Російський міністр транспорту Криму Сергій Карпов раніше говорив, що міст можуть частково відкрити в березні 2020 року.
Андрій Черниченко говорить, що ця дата ‒ лише попередня й може зрушуватися залежно від обставин. Точних термінів поки назвати не може ніхто.