Зображення Керченського мосту, зброя, бюст Леніна ‒ ці товари поступово стають туристичними символами сучасного Криму. Вони мають попит у місцевих сувенірних крамничках і саме їх найчастіше забирають із собою відпочивальники. Яким у російських реаліях став ринок кримських сувенірів, з'ясовували кореспонденти Крим.Реалії.
Традиційними сувенірами в Криму залишаються пляжні парасольки та рушники з морськими малюнками й назвами курортних міст. Однак вони властиві всім курортним регіонам світу. На півострові ж в останні роки склалася своя сувенірна специфіка. Кореспонденти Крим.Реалії вивчили сувенірний асортимент у різних регіонах півострова і з'ясували чимало цікавих моментів.
Путін дешевший ніж пістолет
У сувенірних кіосках Керчі можна зустріти найрізноманітніші товари: від декоративних тарілок з символікою міста та морських парасольок до «георгіївських стрічок» і дерев'яної зброї.
«Сувенірна продукція, як дзеркало, відображає суть інтересів відпочивальників. Тому не дивно, що темою сувенірів Керчі служить міст через Керченську протоку. Також звертає на себе увагу сувенірна продукція для дітей, серед якої переважають предмети, так або інакше пов'язані зі зброєю ‒ луки, мечі та шаблі, автомати й пістолети, літаки й танки», ‒ говорить кореспондент Крим.Реалії в Керчі.
На прилавках на набережній міста можна побачити ось такі саморобні пістолети за 250 рублів, які продають упереміш з дерев'яними фігурками тварин.
За 200 рублів у місті пропонують декоративні бюсти Йосипа Сталіна, Володимира Леніна та нинішнього російського президента Володимира Путіна.
В Ялті бюсти Сталіна та Леніна, за словами продавців, мають попит переважно у молодих покупців. А ось Путіна «майже не беруть». Місцеві торговці розповідають, що футболки та майки із зображенням російського глави «зняли з виробництва».
Мода на зображення з Путіним у Криму минула ще торік. Популярні раніше футболки з «Путіним-царем», «Путіним-Бондом» і «Путіним-найввічливішим з людей» ледве розпродали у сезоні-2019. Продавці зізнавалися Крим.Реалії, що Путін «набрид покупцям», і вони на нього більше «не реагують».
Конкуренція мосту та «гнізда»
Тепер популярністю в Криму користуються зображення мосту через Керченську протоку. Його зображують на футболках, магнітах, рушниках, чашках, браслетах, декоративних тарілках. Місцеві туристи купують їх для себе і на подарунок родичам.
Не втрачає позицій за популярністю серед сувенірів і Ластівчине гніздо, яке ще з радянських часів вважається візитівкою півострова. Особливий попит на нього ‒ у туристів Південного узбережжя Криму, де і розташована ця пам'ятка.
В Алушті за найдешевшу сувенірну тарілку із зображенням Ластівчиного гнізда доведеться заплатити 350 рублів.
В Ялті місцевий символ зображений на чашках, брелоках і футболках, зокрема наймодніших у цьому сезоні ‒ з принтом, що світиться в темряві.
Сувеніри та пандемія. «Грошей в обріз»
На спеціалізованому сувенірному ринку Алушти, що багато років працює неподалік від центральної набережної, туристів заманюють широким асортиментом.
Вартість глиняного і керамічного посуду в етнічному стилі там стартує від 150 рублів. Стільки ж коштують магніти з пам'ятками Алушти та інших кримських курортів.
Як зазначає наш кореспондент, в Алушті сувенірні товари цього року не оновлювали, розпродають те, що залишилося з минулого року. Продавці пояснюють це тим, що курортний сезон через пандемію коронавірусу почався пізніше, ніж зазвичай й «невідомо, яким буде інтерес до сувенірів у відпочивальників».
«До сувенірної палітри додалася російська «прив'язка» у вигляді двоголового орла або триколора. Менше помітний російський президент Володимир Путін, футболки, майки та чашки із зображенням якого рясніли на сувенірних розкладках у перші роки анексії. З'явилося в Криму і чимало «кримських» сувенірів іноземного виробництва», ‒ зазначив наш місцевий кореспондент.
В Ялті на Пушкінському бульварі можна купити в колекціонерів різноманітні значки радянського періоду за 20 рублів за штуку. Особливою популярністю користуються значки «ГТО».
Пандемія коронавірусу позначилася на продажах сувенірів у місті. «Найчастіше беруть магнітики різні. Туристи не жадібні. Просто видно, що гроші у них усі пораховані в обріз, і на щось дорожче вони витрачатися не можуть. Зрозуміло, що коронавірус позначився на всіх», ‒ пояснили продавці нашому кореспонденту в Ялті.
Українські вишиванки, китайські черепашки
Серед кримських сувенірів популярні чай з трав, зібраних у Кримських горах. Його продають повсюдно: від Керчі до Севастополя. Популярними є збори лаванди. Їх можна купити й у вигляді чаю, й у вигляді букетів, які потім можна використовувати в різних цілях.
Традиційними сувенірами у Криму багато років залишаються вироби з червонокнижного ялівцю. Їх вартість стартує від 200 рублів. Місцеві екологи раніше закликали уникати подібних покупок, оскільки в Криму активно вирубують унікальні ялівцеві гаї, що загрожує повним знищенням цієї рослини.
У Севастополі серед сувенірів нам вдалося знайти українські вишиванки. Вони користуються популярністю у росіян, стверджують продавці.
Серед незвичайних сувенірів можна відзначити мушлі з Індійського та Атлантичного океанів. У Севастополі їх продають поштучно і розсипом за досить низькою ціною ‒ від 150 рублів. Чи дійсно вони привезені з цих океанів, напевно не відомо. Однак продавати їх примудряються, незважаючи на дари власного Чорного моря.
Китайські мушлі можна купити і в Ялті. Однак там власниця місцевого бізнесу зізналася нам, що їх продажі йдуть погано, і наступного сезону вона не планує продовжувати торгівлю.
Кореспонденти Крим.Реалії зібрали велику колекцію фото з сувенірами, які пропонують туристам у різних регіонах півострова. Незабаром ви зможете побачити її на нашому сайті.