Чому Кримський півострів залишають найкращі спортсмени

Кримські спортсмени Імран Усеїнов (л), Ізет Бекіров (у центрі), Ірфан Мірзоєв (з українським прапором) та Сергій Аксьонов. Колаж

За десять років російської анексії Федерація спортивної боротьби Криму в Києві вивезла з Кримського півострова 27 спортсменів. Наприклад, у підконтрольного Кремлю глави Криму Сергія Аксьонова, який також є почесним президентом Російської Федерації спортивної боротьби Криму, з-під носа забрали найкращих борців. Як усе це відбувалося та які здобутки у спорті показують сьогодні в Україні кримчани, розповідають Крим.Реалії.

Кримчани Ірфан Мірзоєв та Ізет Бекіров залишили рідну домівку, перебралися на материкову частину України і зараз виступають за українську збірну.

Переді мною будь-які країни відкриті
Ірфан Мірзоєв

«У Криму вигравав, але не виходило виїжджати до Європи, у світ. А тут я приїхав – переді мною будь-які країни відкриті. Все супер, все подобається», – розповідає член збірної України з греко-римської боротьби Ірфан Мірзоєв.

«В Україні рівень дуже серйозний, нічим не відстає від світового. Якщо тут, наприклад, є 2-3 лідери у вазі, то там, скажімо, їх 10-15. Саме з ними доводиться «рубатися» кожний бій», – каже інший член збірної України з греко-римської боротьби з Криму Ізет Бекіров.

Ізет Бекіров, кримчанин, член збірної України з греко-римської боротьби. Олімпійська база збірної України в Кончі-Заспі, Київська область, вересень 2024 року

Ірфан Мірзоєв зараз їздить на континентальні та світові чемпіонати, привозить стабільно до України медалі
Імран Усеїнов

Після 2014-го кримчанам як представникам анексованого Росією регіону заборонили виступати на чемпіонатах України, у європейських та світових першостях. Поступово Кримський півострів залишили найкращі атлети.

«І ми, можна сказати, вивезли з Криму «вершки» у греко-римській боротьбі. І вперше почали давати [спортивні] результати після окупації. Ірфан Мірзоєв став чемпіоном України серед кадетів, віцечемпіоном став тоді Едем Газієв. Ірфан Мірзоєв зараз їздить на континентальні та світові чемпіонати, привозить стабільно до України медалі», – пояснює віце-президент ГО «Федерація спортивної боротьби АР Крим» Імран Усеїнов.

Ірфан Мірзоєв, кримчанин, член збірної України з греко-римської боротьби. Олімпійська база збірної України у Кончі-Заспі, Київська область, вересень 2024 року

Для нас традиційно, що хлопці з Криму у нас є у збірній, і вони дуже потужні
Володимир Шацьких

Сьогодні Ірфан – одна з надій збірної України. Після виступів на міжнародних турнірах у віковій категорії до 20 років він планує перейти у дорослий спорт, минаючи категорію до 23-х.

«Для нас традиційно, що хлопці з Криму у нас є у збірній, і вони дуже потужні. Розраховуємо на Ірфана Мірзоєва – молодого, перспективного, який уже показує результати та виграв медалі на чемпіонатах світу. Розраховуємо на нього у дорослій боротьбі. Є всі шанси, і ми зробимо все, щоб хлопець досягнув своєї мрії», – каже головний тренер збірної України з греко-римської боротьби Володимир Шацьких.

Потужні борцівські регіони України Донбас та Крим зараз захоплені російськими військовими.

«Зі свого досвіду скажу, що я ще чинним спортсменом із Криму їздив на [змагання], і були такі часи, коли ми їздили на чемпіонат країни та завойовували [престижне] командне місце. Тому що рівень спортсменів у Криму був завжди в Україні не слабкий», – згадує тренер збірної України з греко-римської боротьби Ленур Теміров.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Кримчанин у топ-5 на Олімпіаді-2020

Спортсмени, які живуть у Криму, про чемпіонати світу та Олімпіади можуть лише мріяти. Теоретично Міжнародний олімпійський комітет (МОК) допускав їх до участі в Олімпіаді в Парижі, але за певних умов: лише під нейтральним прапором і якщо вони не підтримують агресію Росії, не поширюють пропаганду війни, не виступають за ЦСКА чи СКА. Очевидно, що такі умови сподобалися не всім.

Акція протесту з вимогою не допустити до участі в Олімпіаді-2024 спортсменів із Білорусі та Росії. Швейцарія, Лозанна, 25 березня 2023 року

Спортсменів чи ніби спортсменів, яких «вирощували» у Криму або туди привозили, проводили через спортивно-мілітарні структури
Борис Бабін

«Далі у них почалась така суперечливість позицій. З одного боку, їм потрібно махати прапором, доводити свою, як-то кажуть, начебто велич, а з іншого боку – ті умови, які поставили в МОК, виявилися для них все ж таки не дуже прийнятними. Спортсменів чи ніби спортсменів, яких «вирощували» у Криму або туди привозили, зазвичай проводили через спортивно-мілітарні структури», – пояснює експерт Асоціації реінтеграції Криму Борис Бабін.

Першим табу на Олімпіаду-2024 для спортсменів із Кримського півострова проголосив Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов). Його красномовно підтримав і спікер російського парламенту Криму.

«От, ми маємо там бути. Дайте відповідь чому? Чому ми там маємо бути, якщо там таке розгорнуто зараз. Вони Гітлера, коли він провів Олімпіаду, не переслідували. А вже були концентраційні табори на момент проведення Олімпіади в Німеччині напередодні Другої світової війни», – говорив у прямому ефірі Володимир Константинов.

Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов

Усіх незгодних, які хочуть поїхати на Олімпіаду, Константинов пригрозив кинути в окопи, на лінію фронту з Україною. Щоб хоч якось зменшити відтік спортсменів, на Кримський півострів почали завозити російських атлетів та видавати за кримчан.

Наприклад, «кримчанином» і «кримським важкоатлетом» називають Геворга Серобяна. Але 21-річний спортсмен народився у Вірменії, у Гюмрі, а до Криму переїхав лише у 13 років. Дуже схожа історія з Анзором Закуєвим, який також представляє Крим. Його називають «сімферопольцем» та «кримчанином». Хоча Анзор родом із Кабардино-Балкарії.

«Вони системно завозили власних спортсменів до Криму, щоб наголосити, що у них там є начебто бази для підготовки», – каже Борис Бабін.

Кримчанин Артур Айвазян, олімпійський чемпіон 2008 у складі збірної України. 2014-го року змінив громадянство на російське

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну деякі спортсмени з Криму почали виступати чи тренуватися під російським триколором.

Наприклад, 2014-го змінив громадянство українець Артур Айвазян. Той самий шлях обрала чемпіонка світу із семиборства Людмила Блонська. З 2017-го вона вступила в рух Putin Team. Чемпіонка Європи у метанні списа з Ялти Віра Ребрик сказала, що обрала Росію 2014-го через сімейні обставини. Того ж року змінив паспорт і велогонщик із Сімферополя Сергій Лагкуті, до цього він служив у Держприкордонслужбі України.

Одна з найтитулованіших українських олімпійських спортсменок Яна Клочкова повернулася на Кримський півострів після 24 лютого 2022 року. Уродженка Сімферополя про війну не пише і не говорить публічно, у соцмережах не активна.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Кримський борець Ленур Теміров: «З дитинства виступав за Україну»

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.