На честь свого професійного свята у Службі зовнішньої розвідки України від 24 січня випустили бюлетень «Біла книга-2021». Відзначається, що це видання «дозволяє зазирнути за лаштунки» діяльності співробітників відомства. По суті, це звіт, що містить відомості про зовнішні загрози національній безпеці України, основними з яких у документі називаються агресія Росії та мілітаризація анексованого нею Криму.
Про що розповідає «Біла книга» української розвідки, обговорювали в студії Радіо Крим.Реалії в ток-шоу «Доброго ранку, Крим» ведучий Сергій Мокрушин та його співрозмовники.
«Росія створила в Криму потужне міжвидове угруповання військ, що охоплює наземний, повітряний і морський компоненти та налічує близько 32,5 тисячі осіб. Російська сторона створює умови для розміщення на тимчасово окупованій території Криму ядерної зброї, окремих її компонентів та носіїв, проводить роботи з відновлення об'єктів ядерної інфраструктури, що несе загрозу національній безпеці України», ‒ йдеться в бюлетені «Біла книга».
Журналісти Крим.Реалії запрошували взяти участь в ефірі представників Служби зовнішньої розвідки України, однак до моменту початку трансляції відповіді так і не отримали.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Ядерна зброя і Крим: «Удар по світовій системі гарантій»Як раніше повідомив у коментарі Крим.Реалії представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький, на півострові є об'єкти, на яких може бути розміщена ядерна зброя.
‒ Саме розміщення ядерної зброї пов'язане з носіями. Це підводні човни, літаки, бойові кораблі, те саме ‒ крейсер «Москва». Це ті об'єкти, ті засоби, які можуть нести бойову ядерну зброю. Відповідно, на них спрямована першочергова увага військової розвідки України та інших, щоб не допустити порушення балансу сил, який зараз є в Чорноморському регіоні. І не допустити розміщення ядерної зброї безпосередньо вже на території Криму.
Росія використовує Крим для «вимотування України», сказав в ефірі Радіо Крим.Реалії політолог, аналітик відділу Військової політики українського Інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков.
Ми маємо звикнути жити в цій ситуації постійної військової загрозиМикола Бєлєсков
‒ Крим використовується у стратегії вимотування України, котра передбачає дії, ворожі щодо нашої торгівлі на морі, не виключається і можливість блокування чорноморських портів. Із 2016 року біля України Росія створює стаціонарну інфраструктуру, яка дає переваги. Служба зовнішньої розвідки опублікувала карту ‒ видно, що створюються нові дивізії, проходить передислокація армії. Є висновок, що в разі ухвалення політичного рішення військовий інструмент може бути підігнаний під це рішення. Торік, за інформацією Ради національної безпеки та оборони, ми витратили 6,25% ВВП ‒ в умовах коронавірусної кризи, економічних моментів ‒ на увесь сектор безпеки і оборони. Ми маємо це робити, але це серйозне навантаження на нашу економіку. Ми маємо звикнути жити в цій ситуації постійної військової загрози. Це стратегія вимотування України, щоб зокрема не дати нам приєднатися до європейських, євроатлантичних структур.
За словами російського військово-політичного експерта Юрія Федорова, мілітаризація Криму Росією становить загрозу не тільки для материкової України, а й для інших країн Чорноморського регіону.
Об'єктом для Росії є держави НАТОЮрій Федоров
‒ У Росії стурбовані розвитком військово-технічної співпраці України й Туреччини. Є низка проєктів з розвитку цієї співпраці, наприклад, створення ударних безпілотників. Думаю, російські генерали за вказівкою Володимира Путіна створюють потенціал, який може бути використаний проти Туреччини. Окрім того, є низка країн-членів Північноатлантичного альянсу, дії яких у басейні Чорного моря викликають занепокоєння Москви. Але треба розуміти, що дії цих країн ‒ це протидія російській загрозі, що наростає в басейні Чорного моря. Об'єктом для Росії є держави НАТО: Болгарія, Румунія та інші, які також стурбовані нарощуванням російського військового потенціалу в Криму.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Росія зміцнюється поблизу Криму?Росія готується не просто до війни, а до ядерної війниЮрій Федоров
Юрій Федоров не виключає можливості використання Росією ядерної зброї з Криму.
‒ Потрібно звернути увагу на повідомлення української військової розвідки про відновлення сховища ядерної зброї «Феодосія-13». Є свідчення, що сховище упорядковується, тобто Росія готується не просто до війни, а до ядерної війни. Це свідчить про те, що російська політика перебуває в глибокому глухому куті, і тепер залишається тільки розмахувати ядерним кийком.
Після анексії Криму російська влада не виключила можливості розміщення на півострові ядерної зброї. У Кремлі продовжують говорити, що «мають право робити все необхідне для своєї безпеки», зокрема і в Криму.
Економічний тиск
«Росія розширюватиме санкції проти України, посилюватиме фінансовий тиск, енергетичний шантаж, транзитно-транспортну блокаду, витіснення українських товаровиробників з традиційних ринків збуту, дискредитацію українських підприємств на міжнародних ринках, інвестиційне проникнення на ринки України через підставні структури. Спостерігається блокування українських портів в Азовському морі та готовність перенести цю практику на чорноморські порти, підриваючи наш економічний потенціал», ‒ йдеться в бюлетені Служби зовнішньої розвідки України «Біла книга-2021».
Часткова блокада Азовського моря почалася у 2018 році, після будівництва Росією Керченського мосту, який обмежив судноплавство в Керченській протоці. Прикордонна служба ФСБ Росії почала регулярно зупиняти на тривалий огляд комерційні судна, що прямували в українські порти на Азовському морі.
Дії Росії позначилися на діяльності українських портів, говорить аналітик інформаційного ресурсу GMK Юрій Григоренко.
‒ Після конфлікту на Донбасі Маріупольський порт втратив 8 мільйонів тонн вантажної бази. Це вантажі підприємства, розташовані на непідконтрольній території. Показники свідчать, що це сильно позначилося на діяльності Маріупольського та Бердянського портів ‒ портовики оцінюють свої збитки у приблизно 6 мільярдів гривень. Усе це вплинуло й на інші види логістики. Порти перебувають у логістичному глухому куті, обмежені в можливостях, жодних передумов для збільшення економічної діяльності немає. Портовики кажуть, що ситуація покращилася і затримок суден російськими військовими немає, але це не означає, що все не може змінитися в один момент.
Інформаційні загрози
«В основу інформаційної складової гібридних дій Кремля закладена сформована система дезінформації та зовнішньої пропаганди. Така система заснована на декількох взаємопов'язаних напрямках застосування широкого спектра інструментів з просування необхідних Росії наративів за кордоном серед різних соціальних груп: політичних і ділових кіл, експертів, представників громадянського суспільства та широкої аудиторії», ‒ зазначено на сторінках видання «Біла книга-2021».
Керівник українського центру моніторингу та аналітики громадської організації «Детектор медіа» Отар Довженко докладніше розповідає про інформаційну війну Росії проти України.
‒ Існує широка коаліція сил, до якої входять і українсько-проросійські політичні сили, у першу чергу, «Опозиційна платформа ‒ За життя», в якій є різні фракції з різними інтересами. Також є інтереси олігархів, інтереси оточення президента-втікача Януковича, частина якого повернулася (в Україну ‒ КР). У «Білій книзі» згадується мережа Тelеgram-каналів, вона дійсно існує. Є дослідження, котрі з'ясовують, хто стоїть за цими каналами. Очевидно, що тут є рука Москви. Вони просувають вкидання за допомогою постійного повторення, перепосту один одного, створюють фрейм, в якому людям здається, що офіційні джерела брешуть, а правда ‒ на цих каналах. Це відома технологія пропаганди.
За словами Отара Довженка, Росія продовжує поширювати вигідну для себе інформацію через мережу підконтрольних ЗМІ в Україні.
(Текст підготувала Інна Аннітова)
Мілітаризація Криму
Після анексії Криму в 2014 році Росія проводить регулярні військові навчання на півострові та в акваторії Чорного моря, а також завозить військову техніку, зокрема, системи протиповітряної оборони.
У січні 2018 року в районі мису Фіолент на бойове чергування заступили російські зенітно-ракетні комплекси С-400 «Тріумф». У вересні 2018 року такі ж комплекси розмістили і в Євпаторії, а наприкінці року – в Джанкої.
У Генштабі України дії російських військових в Криму називають незаконними.
Заступник постійного представника України в ООН Юрій Вітренко висловив побоювання щодо можливого розміщення Росією ядерної зброї на півострові. Заступник секретаря Ради національної безпеки та оборони України Сергій Кривонос повідомив, що в Криму є кілька об'єктів, де може бути ядерна зброя. Він вважає, що можливість її розміщення на півострові «досить велика».
У 2016 році представник Кремля Дмитро Пєсков заявляв, що Росія не має наміру ні з ким обговорювати розміщення ядерної та неядерної зброї в Криму.
Генасамблея ООН у грудні 2019 року ухвалила резолюцію, що закликає Росію вивести свої війська з анексованого Криму і припинити тимчасову окупацію території України.