У Криму близько тисячі осіб (тільки за офіційною статистикою місцевої влади) щодня інфікуються коронавірусом. Майже місяць, поки медики фіксують антирекорди, на півострові діють обмежувальні заходи, покликані погасити новий спалах коронавірусу. Але, всупереч переповненим лікарням і статистиці, кримчани регулярно порушують протипандемічні заборони.
На відміну від тривалого протиепідемічного режиму минулого року, цього разу він тривав лише тиждень. Але багато обмежень залишаються чинними і після скасування «неробочого тижня». Крим.Реалії розповідають, як розвивається ситуація у чотирьох регіонах півострова: Ялті, Сімферополі, Керчі та Феодосії.
«Може бути все, що завгодно»
Оголосивши в Криму «неробочий тиждень» наприкінці жовтня – на початку листопада, місцева влада розраховувала збити зростаючу статистику інфікування коронавірусом.
Їй також дозволено у разі потреби повторити цю практику. Але російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) не став повторювати її. Натомість він анонсував посилення антиковидних обмежень.
«Щодо демократії нам часто наводять як приклад західні країни, проте вже зараз багато хто з них заборонив нещепленим громадянам виходити зі своїх будинків. На території нашої країни таких заходів досі вжито не було, проте у разі негативного розвитку ситуації може бути все, що завгодно», – зазначав Сергій Аксьонов 16 листопада.
За інформацією російської адміністрації Ялти, сільгоспярмарки з продукцією від кримських виробників проходять у місті та найближчих південнобережних селищах щотижня з п'ятниці до неділі. При цьому у відомстві запевняють, що ярмарки «проходять суворо відповідно до рекомендацій Роспотребнадзору щодо профілактики поширення COVID-19 з обов'язковим дотриманням маскового режиму та соціальної дистанції».
У магазинах Ялти теж розуміють обмежувальні заходи, запроваджені наприкінці жовтня. Наприклад, у великому магазині електроніки в центрі південнобережного міста кореспонденту Крим.Реалії співробітник, який перевіряє у відвідувачів документи, розповів, що з 1 листопада дозволено пропускати покупців з однією дозою вакцини від коронавірусу. А у невеликих торгових точках з одягом по вулиці Київській від покупців нічого не вимагають, лише нагадують про масковий режим.
Влада міста визнає: порушення протиепідемічних обмежень у Ялті масові.
«Під час нещодавньої попередньої перевірки 10 ялтинських торгових об'єктів площею понад 300 квадратних метрів лише в одному підприємстві – ТЦ «Конфетті» – не виявлено порушень», – повідомив начальник управління торгівлі та сфери послуг Ігор Гец.
«Щодня зустрічаються порушники»
У Сімферополі представники профільних служб щодня складають у середньому два десятки протоколів про порушення протиепідемічних обмежень у громадському транспорті, на об'єктах громадського харчування, побутового обслуговування населення і у торговельно-розважальних центрах.
«На жаль, щодня трапляються порушники. Тішить, що їх уже не так багато і містяни з розумінням ставляться до ситуації, що склалася. Відповідні контрольні заходи йдуть на користь. Один раз заплативши штраф, гадаю, громадянин порушувати вже не буде», – каже начальник управління адміністративних органів російської адміністрації міста Сергій Роїк.
У Сімферополі після неробочого тижня теж відновили сільгоспярмарки. Її учасники «дотримуються всіх заходів профілактики поширення коронавірусу», запевняють в адміністрації міста. На оприлюднених фото покупці справді перебувають на відстані один від одного.
А в торгових наметах розміщено оголошення, що «покупці без масок не обслуговуються».
Порушники у транспорті та магазинах
Порушення протиепідемічних обмежень фіксують у всіх регіонах Криму. Наприклад, влада Керчі повідомила, що щотижня складають десятки актів стосовно порушників.
Порушення фіксують у громадському транспорті та об'єктах торгівлі, повідомляють у російській адміністрації міста. Серед порушників у Керчі – громадяни, які не дотримуються маскового режиму.
Серед регіонів, де фіксують найменше порушень протиепідемічних заходів – Феодосія та Красногвардійський район. Там щодня складають один-два акти про порушення, а іноді й взагалі жодного, стверджують в адміністраціях цих регіонів.
Вірус не відступає
Обмежувальні заходи, що діють у Криму, поки що не призвели до суттєвих змін на фронті боротьби з коронавірусом. У МОЗ російського уряду Криму, як і раніше, фіксують понад 800 тисяч хворих щодня.
Загалом з початку пандемії в Криму, за іфнормацією місцевої влади, заразилися коронавірусом 110 тисяч людей, померло понад три тисячі людей. Статистика кримської влади не підтверджена міжнародними організаціями та незалежними джерелами. Правозахисники стверджують, що вона суттєво занижена, оскільки не відображає багатьох важливих факторів, включаючи інфікування у лавах російських військових та спецслужб.
Щоб запобігти пандемії, кримчанам рекомендують щеплюватися російськими вакцинами від коронавірусу, які не схвалені Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Але цей процес регулярно пробуксовує.
Про черги та періодичну нестачу вакцин кримчани говорять протягом усієї кампанії вакцинації. Проблеми з організацією процесу кримська влада визнала наприкінці жовтня. Сергій Аксьонов доручив профільним відомствам усунути черги до кабінетів вакцинації та мобільних пунктів і забезпечити вакцинами всіх охочих.
Спочатку в Криму планували вакцинувати від коронавірусу до 200 тисяч осіб на місяць і до кінця року забезпечити імунітетом від хвороби 60% населення.
Але в результаті до кінця жовтня, за інформацією віцепрем'єра російського уряду Криму Олени Романовської, у Криму вакцинували лише близько 48% населення за потреби для колективного імунітету 80% (1,2 мільйона осіб).
У середині листопада Сергій Аксьонов заявив, що план вакцинації виконано вже на 63%.
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.