Нинішній курортний сезон у Криму місцеві жителі називають найневдалішим за всі роки перебування Кримського півострова під контролем Росії. Провал визнає навіть підконтрольна Москві місцева влада, яка ще на початку сезону сподівалася на рекордний турпотік за відсутності цивільного авіасполучення в регіоні. Незважаючи на складну ситуацію з логістикою та війною Росії проти України (яку Москва називає «спеціальною військовою операцією»), деякі росіяни все ж таки доїжджають до Криму, провівши в дорозі по дві доби.
Використання Росією повітряного простору над Кримом для війни з Україною суттєво вдарило по туристичній сфері Кримського півострова. Російські туристи масово скасовували бронювання місць відпочинку в Криму у травні, коли стало зрозуміло, що цивільну авіацію там найближчим часом не відновлять. Згодом цей процес сповільнився за рахунок тих, хто все ж таки зважився вирушити на півострів наземними маршрутами. Але суттєво ситуацію це не змінило – туристичний сезон провалився.
«Сезон повноцінно не відбувся»
Замість літаків у кримському напрямку російська влада запропонувала туристам автобусні та залізничні рейси. Але такий шлях до Криму навіть із найближчих до нього міст Росії може затягнутися на добу-дві. Тому багато росіян віддали перевагу узбережжям регіонів своєї країни, куди поки що можна дістатися літаками.
Міністр курортів і туризму російського уряду Криму Вадим Волченко у червні запевняв, що туристичний потік на півострові «поки що перебуває на рівні 2019 року» (перший рік пандемії коронавірусу). Він заявляв російським ЗМІ, що після 20 червня кількість кримських туристів «явно збільшується».
Але вже на початку липня російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами Аксенов) назвав менш оптимістичні дані. За його словами, до Криму в червні не доїхала майже половина відпочивальників порівняно з минулим роком. Він визнав, що цьогорічний курортний сезон у Криму не відбувся.
«Розуміємо, що сезон повноцінно не відбувся. У людей був стрес зі зміною загалом ситуації, зі зміною логістики, тому так чи інакше кон'юнктура і ринок змінилися», – зазначив він.
Про те, що причиною такої ситуації стало повномасштабне вторгнення Росії в Україну, Сергій Аксьонов не уточнює. Але про це відкрито говорять у Криму.
«Росіянам стало дорого»
Автор відеоблогу про подорожі та життя в Криму Євген Щепинський називає військові дії Росії у топі причин, чому росіяни відмовляються їхати на півострів.
Причина перша – побоювання військових дій у Криму. Друга причина – не літають літакиЄвген Щепинський
«Причин декілька, але всі вони взаємопов'язані між собою. Причина перша – побоювання військових дій у Криму. Друга причина – не літають літаки. Багато хто мені пишуть, що на потяги (у кримському напрямку – КР) не дістати квитків. Причина третя – для більшості населення Росії відпочинок у Криму став дуже дорогим. Торік люди очманіли від цін на проживання, готельєри задерли безбожно ціни. І багато хто зарікся їздити до Криму після цього. Відпочинок у Криму останніми роками став дорожчим, ніж у російському Краснодарському краї», – каже він.
Ще однією причиною провалу курортного сезону в Криму блогер назвав «загальне повальне зубожіння росіян» внаслідок інфляції. Вона є наслідком вторгнення Росії в Україну.
«Йде інфляція, дорожчають продукти, речі, побутова техніка. А зарплати та пенсії залишаються незмінними. Багато людей у Росії відмовилися від літньої відпустки цьогоріч. Вони обрали собі відпустку в горах, на дачі чи озері, де дешевше», – зазначає Євген Щепинський.
Люди бояться, що якщо машиною проїдуть через міст, міст знищать, і вони залишаться в Криму назавждиАльона Бардовська
Блогер із Росії, яка живе в Криму, Альона Бардовська раніше запитала своїх підписників, чи поїдуть вони на півострів цього року і теж отримала відповіді з побоюваннями військових дій у Криму.
«На першому місці (причин відмови від відпочинку в Криму – КР) – відсутність грошей. Незрозуміла ситуація, незрозуміло, що з роботою. На другому місці – бо в Криму дуже дорого. Третя причина – напружена обстановка, яка у нас зараз є (очевидно, йдеться про війну Росії проти України – КР), люди бояться, що якщо машиною проїдуть через міст, міст знищать, і вони залишаться в Криму назавжди», – розповіла Бардовська у своєму блозі.
Для кого кримські пляжі
Незважаючи на те, що півострів цьогоріч втратив значну частину туристів, на місцевих пляжах все ж таки можна зустріти жителів багатьох регіонів Росії.
Відпочивальники на пляжі в Судаку та Новому Світі розповіли кримському блогеру Олександру Михайленку, що приїхали на півострів із Москви, Санкт-Петербурга, Смоленська, Пензи, Люберець, Курська, Воронежа та Рязані. Щоб доїхати з цих регіонів до Криму, необхідно подолати у середньому півтори тисячі кілометрів.
Більшість відпочивальників сказали, що добиралися на курорт власним автомобілем мостом через Керченську протоку. Дехто приїхав поїздом.
Жителі Криму зазначають, що дефіцит туристів візуально помітний на пляжах. Деякі російські відпочивальники, які доїхали до півострова, визнають, що не можуть повноцінно розслабитися через тривожні новини та готові у разі небезпеки оперативно повернутися додому.
Your browser doesn’t support HTML5
Провести відпустку вдома цього літа, за даними дослідження російського ВЦВГД (Всеросійський центр вивчення громадської думки), збираються 52% опитаних жителів Росії.
24% опитаних, хто планує відпустку не вдома, найчастіше обирають для цього анексований Крим, йдеться у дослідженні.
41% росіян, які брали участь в опитуванні, заявили, що залишаться цього літа вдома через відсутність грошей.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Неповноцінний» курортний сезон у Криму
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.