За кілька днів до Дня пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу турецький сайт Aydinlik опублікував «розвідувальний звіт СБУ», який, за твердженням авторів публікації, має свідчити про те, що «уряд Зеленського вербував шпигунів усередині Меджлісу кримських татар». Крим.Реалії досліджували опубліковані папери та знайдені в них нестиковки, поспілкувалися з людьми, імена яких у них фігурують, а також із медіа-експертами, щоб зрозуміти, чи можуть вони бути справжніми, і як влаштована система поширення таких інформаційних вкидів.
Сенсаційна «довідка»
Документ, що фігурує в публікації Aydinlik як «розвідувальний звіт», є «Довідкою про деякі аспекти оперативної обстановки в кримськотатарському національному русі в Херсонській області в 1 кварталі 20** року» (останні дві цифри дати в документі затерті, і це важлива деталь, до якої ми повернемося пізніше – КР). Довідка нібито підписана тимчасовим виконувачем обов'язків начальника 3-го сектора відділу захисту державності УСБ України в Херсонській області, підполковником Д. Досенком.
Основну увагу автор «аналітичної довідки» звертає на прагнення кримських татар створити національно-територіальну автономію до деокупації Криму, де він вбачає «загрозу конституційному ладу України», а також «територіальній цілісності Херсонської області». Наприкінці тексту автор зазначає, що вважає за доцільне активізувати агентурну роботу серед представників кримськотатарського народу та «виявляти кримських татар, які виношують автономістські ініціативи, що загрожують національному устрою України».
Автори публікації з Aydinlik на підставі «довідки» зробили висновок про те, що «уряд Зеленського впроваджував агентів у кримськотатарський Меджліс і намагався розколоти національний рух». Російські ЗМІ, які посилено розповсюджували цей матеріал аж до 18 травня, куди категоричніше і автора довідки, і самого сайту Aydinlik. Наприклад, «Комсомольская правда» на тому ж ґрунті дійшла до заголовка, що «Україна вважає кримських татар потенційними ворогами», і підзаголовка «Давати кримським татарам автономію Київ не збирається».
Aydinlik взагалі не вказує і ніяк не характеризує джерело, з якого виникли ці «документи». Водночас, російські державні ЗМІ раніше повідомляли про нібито виявлені документи 3-го сектора відділу захисту державності УСБ України в Херсонській області під час російської окупації Херсона. Але ні цей документ, ні його укладач у новинах російських ЗМІ тоді не згадувалися. Що дивно з огляду на те, який інтерес вони виявили до цієї теми напередодні чергової річниці Дня депортації кримських татар.
Сама «довідка» є компіляцією посилань до загальновідомих фактів, вкраплень із «досьє» та «агентурної інформації». Джерело Крим.Реалії в СБУ, яке побажало залишитися анонімним, вважає, що опублікований документ може бути підробкою – частково, або повністю. Він звертає увагу на затерту навіщось дату, нехарактерні для відомства формулювання і той факт, що підполковник Досенко, який нібито підписав документ, на момент обрання Володимира Зеленського президентом, уже не працював у Херсонському управлінні СБУ.
У супровідній публікації сайту Aydinlik зроблено висновок «про дії уряду Зеленського». Але практично всі події, до яких у цьому тексті є посилання, відбулися не пізніше 2017 року (торгова блокада Криму, створення цивільного формування «Аскер» та початок формування батальйону імені Номана Челебіджихана, вибори до регіонального Меджлісу в Херсоні тощо). Торгова блокада, що завершилася у грудні 2016 року, описується в тексті як поточна подія. За словами нашого джерела в СБУ, реквізити «документа», які залишилися незакритими, вказують, що він міг бути складений не пізніше 2018 року.
Єдиний виняток тут – раптова згадка виборів 2020 року в «досьє» на депутатку Генічеської районної ради Гульнару Бекірову. Що явно виглядає чужорідним елементом у документі доби торгової блокади Криму, яка закінчилася, повторимо, 2016-го.
Тоді Володимир Зеленський ще грав роль Василя Голобородька у серіалі «Слуга народу» і міг впливати хіба що на уряд із того ж таки телесеріалу. Президентом він став 2019-го.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Кримські татари: через депортацію, з окупації – до автономіїКрим.Реалії звернулися до СБУ з офіційним запитом. Там «аналітичну довідку підполковника Досенка» назвали підробкою, а публікацію сайту Aydinlik – такою, що має «відверто маніпулятивний характер».
«Це ніщо інше як чергова провокація російських спецслужбистів. Ворог постійно продукує фейки, намагаючись дискредитувати органи влади нашої країни, посіяти недовіру та роз'єднаність в українському суспільстві. Тому важливо критично ставитися до будь-яких «таємних документів», які періодично з'являються в інтернеті, та використовувати інформацію з відкритих джерел», – йдеться у відповіді начальника управління взаємодії зі ЗМІ та громадськістю СБУ Артема Дехтяренка.
Крим.Реалії звернулися до голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, ім'я якого фігурує у «довідці Досенка», з проханням прокоментувати її зміст та ймовірні цілі публікації за кілька днів до 18 травня – Дня пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу, найважливішої дати для татар.
У Меджлісі не залишили поза увагою жодну з таких інформаційних провокацій російських спецслужбРефат Чубаров
Він вважає, що мета – «дезорієнтація громадян України, які живуть на окупованих територіях, включаючи Крим, і залишаються вірними Українській державі». Джерелом «документа», опублікованого на турецькому сайті, Рефат Чубаров вважає російські спецслужби, які хочуть посіяти серед кримських татар, що живуть на півострові, недовіру до органів державної влади в Україні.
«Для досягнення своїх підлих намірів російські спецслужби розробляють та вкидають в інформаційний простір «документи, які, за задумом їхніх авторів, мали б стати предметом бурхливих обговорень та появи недовіри в суспільстві. У Меджлісі не залишили поза увагою жодну з таких інформаційних провокацій російських спецслужб, здійснену через контрольовані ними маргінальні організації в третіх країнах», – каже Чубаров.
«У Меджлісі кримськотатарського народу спільно з представниками державного органу України спеціального призначення з правоохоронними функціями обговорили заходи щодо протидії інформаційним та іншим провокаціям, які здійснюють спецслужби Росії», – стверджує Чубаров, додавши, що на цьому етапі не розголошуватиме деталі «інформаційно-психологічної операції російських спецслужб, спрямованої на українців в окупованому Криму».
У публікації Aydinlik також є «досьє» на Ленура Іслямова, який у 2015-16 роках керував цивільною (торговою) блокадою Криму. Зараз Ленур Іслямов служить у ЗСУ командиром роти 251-го батальйону ТРО і відмовився коментувати цю публікацію, заявивши: «Спочатку перемога, потім решта».
Крим.Реалії скерували до редакції сайту Aydinlik запит, де вказали на нестикування описаного в документі періоду та початку президентської каденції Володимира Зеленського, а також запитали про те, хто приховав дату на «документі» перед публікацією – сама редакція чи неназване джерело? Як тільки нам дадуть відповідь, ми її опублікуємо.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Рефат Чубаров: «Україна знайде рішення щодо кримської автономії»Турецькі друзі Росії та «обман неупередженої журналістики»
Сайт Aydınlık користується популярністю серед російських ЗМІ. І лише за час повномасштабної війни його кілька разів ловили на інформаційних вкиданнях, що виправдовують дії Росії, яка напала на Україну. Так, у квітні 2022 року ця газета стверджувала, що трупи мирних мешканців Бучі з'явилися на вулицях міста нібито після відходу російської армії, а у травні того ж року Aydınlık викрили у недостовірній інформації про блокування 21 турецького судна в порту Одеси Україною, тоді як морські шляхи в Чорному морі блокувала Росія.
Очліьник партії – Догу Перінчек, улюбленець російських пропагандистів, його висловлювання постійно цитують кремлівські медіаВалерія Данько
«Aydınlık – це видання з вельми сумнівною репутацією, що належить одіозній політичній партії «Батьківщина» (Vatan Partisi), – говорить у коментарі для Крим.Реалії фактчекер проєкту StopFake.org Валерія Данько. – Партія дотримується різко антизахідного та антиамериканського курсу, виступає за всебічну співпрацю з Росією, а також підтримує розвиток відносин Туреччини з Іраном та Північною Кореєю. Сама політсила не користується популярністю в країні та не представлена в турецькому парламенті. Очліьник партії – Догу Перінчек, улюбленець російських пропагандистів, його висловлювання постійно цитують кремлівські медіа».
За спостереженнями медіа-експерта, Перінчек підтримує російську окупацію грузинських територій, а також відверто захоплюється російським широкомасштабним вторгненням в Україну. Так, він заявляв, що «Крим – це територія Росії, Донецьк та Луганськ, а також Запорізька та Херсонська області – це також частина РФ».
«Свої наративи Догу Перінчек і члени його партії просувають через п'ять інформаційних ресурсів, серед яких і Aydınlık. До речі, дуже цікаве питання, звідки у партії з такою мінімальною підтримкою беруться гроші на утримання п'яти проросійських медіа, проте це вже зовсім інша тема», – каже Валерія Данько.
У розділі «Про нас» редакція турецького видання пише, що «Aydınlık не піддається обману неупередженої журналістики».
Aydınlık – відверто проросійське видання, яке просуває кремлівські наративи на свою невелику аудиторію виборцівВалерія Данько
«В принципі, вони відкрито заявили, що є упередженими та ігнорують журналістику фактів, доказову журналістику, воліючи гнути свою проросійську лінію, нехтуючи при цьому достовірною інформацією. Що ще потрібно знати про «неупередженість» медіа, яке публікує не тільки відверто брехливі матеріали про «російський статус» Криму, про «правильність» та «необхідність» російського повномасштабного вторгнення в Україну, про «постановки» в Бучі, «нацистів» в Україні , але й поширює конспірологічні теорії про Сполучені Штати, які нібито й розпочали війну в Україні, а Росія тут зовсім ні до чого. Це відверто проросійське видання, яке просуває кремлівські наративи на свою невелику аудиторію виборців – Aydınlık не може вважатися достовірним джерелом інформації й не варто довіряти матеріалам та «секретним документам», які публікуються на цьому ресурсі», – каже експертка.
Валерія Данько також звертає увагу на те, як координуються та дозуються подібні «вкидання». Навіть якщо припустити, що «документ» може бути справжнім або частково справжнім, Херсон був звільнений від росіян ще у листопаді 2022 року, а «довідка» випливла рівно напередодні річниці сталінської депортації кримських татар із Криму в 2023-му.
«Дивовижно «вчасно» з'явилися «таємні документи» СБУ про корінне населення півострова у розпорядженні проросійської турецької газети – це може свідчити про навмисний вкид, інформаційну провокацію, спрямовану на підрив підтримки проукраїнських настроїв серед кримських татар, які є м'якою силою для спротиву окупантам», – вважає експертка. – Такі «своєчасні» статті та їх підозріло швидке поширення найбільшими російськими державними ЗМІ чудово укладаються в канву офіційної політики Кремля щодо поширення дезінформації, спрямованої на підрив довіри та зниження рівня лояльності кримських татар до української влади».
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Безпека Криму» та вибори в Туреччині: чого боїться Росія?Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.