У Криму та Севастополі зростає захворюваність на коронавірусну інфекцію, стрімкий зліт показників змушує російську владу готуватися до посилення обмежувальних заходів. Водночас півострів чекає цього літа мільйони туристів з Росії. За інформацією російської влади, близько 90 відсотків місць у готелях, хостелах і санаторіях уже заброньовані, а завантаженість аеропорту Сімферополя досягла піку. Водночас кримчани та гості півострова маскового режиму переважно не дотримуються, а темпи вакцинації населення залишають бажати кращого.
Третя хвиля?
Показники щодобового приросту заражень коронавірусом у Криму після зниження навесні повернулися до зимових. За добу зареєстровано 151 новий випадок COVID-19, повідомив 17 червня російський глава Криму Сергій Аксенов.
«Із загальної кількості захворілих 110 виявлені при зверненні за медичною допомогою, 39 – серед контактних за раніше зареєстрованими випадками, 2 випадки заивезені з-за кордону. Кількість тих, хто одужали за добу, становить 87 осіб, одужали за весь період – 41 954 особи», ‒ зазначив Аксенов.
Востаннє більше 140 щодобових випадків фіксували до 11 лютого, після чого показники пішли вниз, досягнувши мінімуму в цьому році 19 березня ‒ 52 випадки. Пік зараження у Криму зафіксований 13 січня ‒ 365 випадків на добу.
Торік показники зараження почали зростати в серпні, різке зростання зафіксоване восени ‒ 140 випадків за добу було підтверджене 9 жовтня.
Також на півострові збільшується кількість хворих на нову коронавірусну інфекцію у важкому стані, повідомив російський міністр охорони здоров'я Криму Олександр Остапенко.
«Зараз (хворих у важкому стані) приблизно 115-130 осіб. 90% цих пацієнтів ми з дому транспортували у важкому та вкрай важкому стані. Вони пізно звернулися за медичною допомогою, займалися самолікуванням дуже неправильним, ‒ сказав Остапенко. ‒ Кількість «важких» пацієнтів у питомій вазі незначна, вона збільшується. Це залежить від вчасності звернення пацієнтів за медичною допомогою».
Окрім того, Остапенко зазначив, що молодь теж часто хворіє на COVID-19 у важкій формі, спростувавши чутки про те, що у молодих пацієнтів з коронавірусом хвороба проходить у легкій формі. «У нас чомусь молодь думає, що якщо це і станеться, то минеться усе в легкій і безсимптомній формі. Хочу розвіяти всі ці домисли наших молодих людей: досить велика кількість у нас молодих людей у віці від 18 років у важкому й, на жаль, вкрай важкому стані», ‒ розповів Олександр Остапенко.
У Севастополі ситуація також погіршується ‒ добовий темп приросту захворюваності на коронавірус збільшився удвічі. Про це під час апаратної наради в російському уряді міста 15 червня повідомив віцегубернатор Севастополя Олександр Кулагін.
«У нас спостерігається зростання кількості хворих: за тиждень у нас захворіло 227 осіб, тижнем раніше було 188 осіб. Збільшився удвічі добовий темп приросту, якщо тиждень раніше він був 0,14, то на сьогодні 0,28, також збільшився середньотижневий і середньомісячний темп приросту», ‒ повідомив Кулагін.
Так що це, якщо не третя хвиля коронавірусу, про яку ще взимку говорили медики? Багато кримчан, згадуючи досвід попереднього курортного сезону, впевнені в цьому. Після знятої на початку липня частини коронавірусних обмежень, вже через місяць захворюваність на COVID-19 стала рости, досягнувши піку в січні.
Усі ‒ до Криму
З початку березня провладні кримські ЗМІ перестали публікувати щоденну статистику поширення коронавірусу на півострові. Замість інформування громадян про реальну ситуацію з пандемією російська влада Криму агітувала всіх зробити щеплення «вітчизняним препаратом», а також розписувала принади майбутнього курортного сезону й передрікала рекордні показники турпотоку.
У 2021 році в Криму можуть побувати більше ніж 8 млн туристів ‒ такий прогноз журналістам дав голова комітету з туризму, курортів і спорту російського парламенту Криму Олексій Черняк.
«Цього року ми цілком можемо перейти цифру в 8 мільйонів, якщо ситуація з коронавірусом ніяк не погіршиться, а буде хоча б у тому стані, якою вона є сьогодні в усій країні (сусідній Росії ‒ КР)», ‒ розповів Черняк.
І проведена кримською владою агітаційна кампанія вже дає перші результати. Так, 15 червня пресслужба сімферопольського аеропорту повідомила, що через рекордний пасажиропотік для внутрішніх рейсів використовується так звана міжнародна зона.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Сонце, повітря, коронавірус«У зв'язку з високим навантаженням на інфраструктуру в умовах рекордного річного пасажиропотоку частково використовується міжнародна зона терміналу. Застосовуються спеціальні алгоритми обслуговування організованих туристичних і дитячих груп, а також маломобільних пасажирів, ‒ повідомили в пресслужбі. ‒ Незважаючи на рекордний трафік, авіакомпанії продовжують подавати заявки на відкриття нових рейсів».
«У зв'язку з кризою міжнародного авіасполучення та закриттям кордонів популярних іноземних курортів польоти до Криму цього літа мають рекордний попит, ‒ додали у пресслужбі аеропорту. ‒ Вперше в історії аеропорт обслужить 2 млн пасажирів уже в червні, тоді як раніше такий показник досягався до липня».
Уточнюється, що добовий трафік аеропорту вже перевищує 35 тисяч пасажирів, а кількість рейсів ‒ 200 на приліт і виліт. У попередні роки подібне спостерігалося в серпні ‒ традиційно найвищому за трафіком місяці для Кримського півострова.
Зріс і трафік мостом через Керченську протоку, кількість легкових автомобілів з номерами російських регіонів збільшилася на курортах ПБК і західного узбережжя півострова. Про завантаженість потягів влада поки не повідомляла, але, думається, така інформація скоро буде озвучена. Російські школярі пішли на канікули, студенти складають останні іспити, починається період масових відпусток.
Як стверджують у Ростуризмі, все Чорноморське узбережжя Росії, до якого у відомстві відносять й анексований Крим, максимально завантажене відпочивальниками. Про це керівник Ростуризму Заріна Догузова повідомила в інтерв'ю російському виданню «Известия».
«Усе Чорноморське узбережжя максимально завантажене, місцями перевантажене. В умовах обмеження міжнародного авіасполучення попит кратно перевищив пропозицію», ‒ сказала вона.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Обстановка нестабільна»: кримчан просять поки не знімати маски
Реалії
Сьогодні в Криму та Севастополі, незважаючи на всі обмеження, масковий режим виконується слабо. Більш-менш за цим стежать у державних установах і банках, в інших місцях дотримання правил залежить лише від жителів і гостей півострова.
У громадському транспорті одягають маски переважно дисципліновані пенсіонери, у магазинах у цих захисних засобах можна побачити переважно тільки продавців. Водночас влада проводить масові заходи, де про дотримання обмежувальних заходів не замислюються ні організатори, ні відвідувачі.
Так, концерт і шоу дронів у Севастополі, що відбулися з нагоди Дня міста, відвідали тисячі городян і туристів. «За повідомленнями поліції, його відвідали близько 15 тисяч осіб», ‒ сказав віцегубернатор Ігор Міхєєв.
На ранкових заходах на честь Дня міста, як зазначає кореспондент Крим.Реалії, відвідувачі також були без масок.
А концерт з нагоди Дня Росії в Севастополі, за інформацією російських силовиків, відвідали близько 9 тисяч осіб.
Водночас після закінчення свят, влада відрапортувала, що минулого тижня виявлено понад 50 порушень обмежувальних заходів. «За минулий тиждень співробітниками поліції складений 51 протокол через порушення маскового режиму», ‒ повідомив директор департаменту громадської безпеки Севастополя Михайло Савчин 15 червня на апаратній нараді в російському уряді міста.
Він зазначив, що за звітний період було перевірено 65 об'єктів громадського харчування, торгівлі та місць надання послуг. «Виявлено п'ять фактів порушення вимог указу. Виявлено три факти недотримання маскового режиму водіями маршрутних автобусів. За виявленими порушеннями, зокрема й за попередній тиждень, складені три протоколи ‒ матеріали надіслані до суду. Щодо інших фактів відкриті адміністративні провадження, проводяться перевірки», ‒ додав Савчин.
Що вже говорити про простих кримчан, якщо сам міністр охорони здоров'я не одягає маску на масових заходах. Олександра Остапенка можуть притягнути до відповідальності за відвідування церкви без маски. У відкритому доступі з'явився документ за підписом начальника Сімферопольського територіального відділу кримського управління Роспотребнадзору Олега Гончаренка, яким ініціюється адміністративне розслідування відносно міністра.
Розуміючи, що ситуація стрімко погіршується, російська влада півострова готується до посилення обмежувальних заходів. Як повідомляє провладний сайт «Крыминформ» з посиланням на джерела в кримському Радміні та управлінні Роспотребнадзору, новий указ Сергія Аксенова не за горами.
«Ситуація повертається, з кожним днем виявляється все більше заражених коронавірусом, причому частка госпіталізованих зростає. При збереженні позитивної динаміки щодо хворих у республіки просто не залишиться вибору, і всі обмеження, аж до найжорсткіших, будуть вимушеними, інакше в літній сезон з напливом туристів система охорони здоров'я не впорається», ‒ зазначив співрозмовник агентства.
За його словами, серед основних причин зростання захворюваності називають недотримання чинних обмежувальних заходів, а також недостатні темпи вакцинації.
«Природно, будуть пропозиції щодо посилення заходів, тому що захворюваність, на жаль, не має тенденції до стабілізації», ‒ повідомила російське агентство ТАСС керівник управління Роспотребнадзору Криму та Севастополя Наталія Пеньковська. ‒ Вони будуть озвучені на засіданні оперативного штабу, стосовно них будуть ухвалені зміни в указ глави республіки. Обмеження в закладах громадського харчування і так описані в указі, у нас 50-відсоткове завантаження». «Про пляжі точно нічого немає», ‒ додала Пеньковська, маючи на увазі, що запровадження обмежень доступу на пляжі поки не обговорювалося.
Підконтрольна Росії Громадська палата Криму вже 16 червня проводить розширене засідання за участі представників регіонального управління Роспотребнадзору та уряду півострова для вироблення рекомендацій щодо запровадження нових обмежень.
«Ситуація викликає у всіх тривогу, ми обговоримо та сформулюємо рекомендації владі. У першу чергу, звичайно, ми будемо рекомендувати посилення контролю за дотриманням вже того, до чого кримчани звикли, але розслабилися ‒ це дистанція, маски. А головне ‒ вакцинація, звернення із закликом про підвищення особистої відповідальності», ‒ сказав російському агентству «Интерфакс» голова Громадської палати Криму Олександр Форманчук.
Роздумує про посилення заходів і влада Севастополя ‒ через нову хвилю COVID-19 будуть збільшувати ліжковий фонд для лікування коронавірусу. Для цього в Першій міській лікарні знову відкриють ковідне відділення. Перша міська лікарня та лікарня №9 закрили відділення для лікування хворих на коронавірус у лютому. Тепер все повертається на круги своя.
За дорученням губернатора Михайла Развожаєва як можливий резерв будуть підготовлені приміщення у пансіонатах «Смарагд» та «Сонечко».
Наразі, за словами віцегубернатора Олександра Кулагіна, у місті залишається вільним 151 ліжко, що становить 27% від загальної кількості.
Вакцинація кульгає
За інформацією кримського МОЗ, зараз щеплені 265 183 особи, а для формування колективного імунітету вакцинацію мають пройти ще понад 600 тисяч кримчан.
Працюють 130 пунктів щеплення ‒ у кожній поліклініці й торговому центрі, розгорнуті точки на вокзалах у Сімферополі та центральних площах великих населених пунктів, але це, очевидно, не допомагає.
Міністр Олександр Остапенко зазначив, що найкращий спосіб убезпечити себе та близьких ‒ вакцинація. «Найголовніше: вчасно звернутися за медичною допомогою, якщо захворів, а якщо не захворів ‒ провакцинуватися й убезпечити себе та своїх близьких. Обов'язково потрібно отримати дві аплікації вакцини: після першої виробляється так званий гуморальний імунітет, а після другої ‒ специфічний Т-клітинний імунітет, який захищає наших пацієнтів від нової коронавірусної інфекції», ‒ підкреслив він.
У Севастополі станом на 15 червня першим компонентом вакцини від коронавірусу щеплені 70 тисяч осіб, другим компонентом ‒ 59 тисяч, з них 53,1% ‒ це люди старші за 60 років.
За оприлюдненими в березні статистичними відомостями, у місті зареєстровано 517 тисяч осіб, але губернатор Михайло Развожаєв раніше стверджував, що через гастарбайтерів, мігрантів та відряджених реальне населення Севастополя може становити 700 тисяч осіб.
«Необхідно розповідати людям про важливість щеплень проти COVID-19. Хвороба не пішла, люди помирають щодня», ‒ підкреслив на нараді 15 червня губернатор.
За словами Развожаєва, «нам потрібний колективний імунітет, а він з'явиться, тільки коли будуть щеплені близько 60% севастопольців».
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Вакцинація в Криму: «До Ізраїлю далеко»Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.